dieta przy hashimoto co jeść, czego nie można jeść przy hashimoto, hashimoto jaka dieta, dieta hashimoto co można jeść
Dieta przeciwzapalna, o wysokiej wartości odżywczej, doborowa to określenia idealnie opisujące dietę w chorobie Hashimoto. Głównym jej celem jest poprawa jakości życia poprzez łagodzenie objawów choroby. Jak wpłynąć jedzeniem na swoje zdrowie i zniwelować nieprzyjemne symptomy? Od czego zacząć zmianę? Ciąg praktycznych wskazówek znajdziesz w dalszej części artykułu.
W chorobie Hashimoto przede wszystkim należy zadbać o wartość odżywczą diety. Powinna być ona doborowa, czyli dostarczać odpowiedniej ilości 1) energii, 2) makroskładników, 3) witamin i składników mineralnych. Badania pokazują, że zadbanie o te elementy łagodzi objawy choroby i polepsza jakość życia u osób się z nią borykających.
Zacznij od przyjrzenia się jak obecnie wygląda twój talerz. Pilnuj różnorodności, dzięki temu zwiększysz bogactwo witamin i składników mineralnych. Dbaj, by w posiłku obecne były źródła białka (jaja, chudy nabiał, chude mięso, ryby, rośliny strączkowe), tłuszcze (orzechy, oleje, tłuste ryby morskie), a także węglowodany pod postacią pełnoziarnistych produktów zbożowych.
Zadbaj o BMI, ponieważ nadmierna masa ciała powoduje w organizmie stan zapalny. Na jego podstawie należy zdecydować o ewentualnym zmniejszeniu masy ciała. Warto też zaznaczyć, że zarówno zbyt wysoka, jak i zbyt niska wartość energetyczna diety negatywnie wpływają na stan zapalny organizmu. Jeśli masz wątpliwości - poproś o pomoc specjalistę.
Choroba Hashimoto, in. przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy jest jednostką o podłożu zapalnym. Dlatego poza należytym jadłospisem, pomocne będą tutaj wszelkie produkty o silnym potencjale antyoksydacyjnym. Skieruj wzrok na zdrowe tłuszcze, przyprawy, warzywa, owoce. Trudno wybrać z tych grup po dwa - trzy produkty, dlatego kieruj się zasadą - im bardziej kolorowo i różnorodnie tym lepiej ;)
Codzienne spożywanie warzyw i owoców w porównaniu do ich braku w diecie zmniejsza stres oksydacyjny diety. Co więcej, badania mówią jasno - ich obecność w diecie korzystnie wpływa na BMI. Są rewelacyjnym źródłem witaminy C, o której potencjale antyoksydacyjnym słyszał każdy stosujący kremy przeciwstarzeniowe. Dostarczają też błonnika, który poza sycącymi właściwościami korzystnie wpływa na mikrobiotę jelitową. A o jelita warto dbać, ponieważ od ich stanu zależy wchłanianie składników odżywczych.
Kieruj się zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i dbaj, by dieta była obfita w owoce i warzywa. Spożywaj ich łącznie 400g, z uwzględnieniem przewagi warzyw.
Kolejnym silnym filarem diety przeciwzapalnej są zdrowe tłuszcze, głównie wielonienasycone kwasy tłuszczowe - zwłaszcza kwasy omega-3. Oprócz wspomagania pamięci i koncentracji - tak pożądanych u osób zmagających się z Hashimoto - zmniejszają stężenia przeciwciał anty-TPO i anty-TG, które stanowią wskaźnik rozpoznania choroby Hashimoto. Krótko pisząc - mają wykazane działanie przeciwzapalne. Znajdziesz je w rybach morskich (łososiu, makreli, sardynkach, śledziu). Chcąc zapewnić sobie odpowiednią podaż kwasów omega-3 spożywaj tłuste ryby morskie 2x w tygodniu. Co więcej - ryby są dobrym źródłem jodu i selenu - pierwiastków wspierających pracę tarczycy.
Mimo że wysokokaloryczne, uwzględniaj orzechy i nasiona (głównie: siemię lniane, orzechy włoskie, nasiona chia). Zawierają wspomniane zdrowe tłuszcze, korzystnie wpływające też na pracę serca i wydajność mózgu. Dodatkowo, dzięki zawartości białka i błonnika zwiększają uczucie sytości. Ich spożywanie jest pozytywnie połączone z redukcją masy ciała. Pamiętaj jednak, by nie podjadać ich między posiłkami, a wliczać je w codzienny bilans diety. Podobnie - z kontrolowaniem ilości - uwzględniaj oleje. Szczególnie zasobne w omega-3 są olej: lniany, sojowy, czy rzepakowy. Oleje zawierają także witaminy antyoksydacyjne - E i A.
Niezależnie od diety zwróć uwagę na podaż witaminy D, której niedobór wiąże się z występowaniem chorób autoimmunologicznych. Możesz zadbać o nią na dwa sposoby: wystawianiem skóry na słońce lub suplementacją. Po konsultacji lekarskiej rozważ także suplementację selenu. Może ona łagodzić stany zapalne i korzystnie wpływać na ogólną pracę tarczycy. Selen jest pierwiastkiem niezbędnym do działania tego narządu.
Wielu z Was po przeczytaniu tego nagłówka pomyśli: “Chodzi o gluten? Laktozę?” Nic dziwnego. Związki te niezmiennie pozostają kontrowersyjne, a nauka nie jest jednomyślna.. W badaniach pojawiają się przesłanki, że dieta bez laktozy może być pomocna u osób zmagających się z chorobą Hashimoto, podobnie jak i dieta bezglutenowa. Niemniej, pogląd ten nie jest jednoznacznie ugruntowany i środowiska naukowe nie rekomendują takiego podejścia u wszystkich. Na ten moment u chorych na Hashimoto eliminację laktozy zaleca się jedynie: przy współwystępowaniu nietolerancji laktozy, a wykluczenie glutenu jedynie u osób zmagających się z celiakią czy innymi jednostkami wymagającymi usunięcia glutenu z diety.
Warto podkreślić jednak fakt, że jednostki te współwystępują dość często z chorobą Hashimoto. Dlatego, jeśli masz podejrzenia, że problem ten może dotyczyć Ciebie poproś lekarza o diagnostykę w tym kierunku.
W diecie przy chorobie Hashimoto zakazane są wszelkie produkty nasilające stan zapalny. Dieta zachodnia - brak błonnika, kwasy tłuszczowe trans, tłuszcze zwierzęce, cukier rafinowany, alkohol - nasila stan zapalny organizmu. Chcąc zmniejszyć potencjał oksydacyjny - zrezygnuj z dań typu fast food, słonych przekąsek (chipsów, krakersów, słodkich przekąsek). Ogranicz także wypieki, słodycze, ogólnie - dania, w których głównymi składnikami są: oczyszczona mąka, cukier i margaryna/masło. Zredukuj też ilość czerwonego mięsa do mniej niż 4.porcji na tydzień. Wprowadzenie tych eliminacji zdecydowanie zwiększy prozdrowotność diety i z pewnością poprawi jakość Twojego życia.
Komentarze
alhe11
18 czerwca 2024, 16:38
Wszystko ładnie , ale tak powinna wyglądać każda dieta , nie tylko ta na Hashimoto 😊