Spis treści:
W poprzedniej części tego artykułu opisałem dlaczego kontrolę efektywności procesu redukcji masy ciała warto uzupełnić o pomiar obwodów poszczególnych części ciała. Ponadto znalazły się w niej również informacje o tym, czym i jak się mierzyć. Zawierała ona także szczegółowe opisy pomiarów obwodów takich części ciała jak klatka piersiowa, ramiona oraz przedramiona. Zgodnie z zapowiedzią, w tej części artykułu znalazły się opisy sposobów mierzenia obwodów pozostałych części ciała, a także informacje o tym kiedy się mierzyć oraz czy warto to robić samodzielnie, czy też lepiej z czyjąś pomocą. Jak sprawdzić czy chudnę? Jak prawidłowo robić pomiary obwodów? Jak mierzyć obwód talii? Jak mierzyć obwód brzucha? Jak mierzyć obwód ud? Jak mierzyć obwód podudzia?
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Taśmę centymetrową należy ułożyć poziomo (równolegle do podłoża), tak aby przebiegała przez najgłębiej położone miejsce profilu bocznego ciała – największe wcięcie w talii. Pomiaru należy dokonać w bezdechu.
Taśmę centymetrową należy ułożyć poziomo (równolegle do podłoża), tak aby przebiegała przez środek pępka. Pomiaru należy dokonać w bezdechu.
Taśmę centymetrową należy ułożyć poziomo (równolegle do podłoża), tak aby przebiegała przez największą wypukłość mięśni pośladkowych – punkty najbardziej wysunięte ku tyłowi.
Taśmę centymetrową należy ułożyć tuż poniżej pośladków i pachwiny, poziomo (równolegle do podłoża) na całym jej obwodzie.
Taśmę centymetrową należy ułożyć w najgrubszym miejscu podudzia, poziomo (równolegle do podłoża) na całym jej obwodzie.
Jeśli chcemy, by wykonywane przez nas pomiary obwodów poszczególnych części ciała można było wykorzystać w kontrolowaniu efektywności procesu redukcji masy ciała, to muszą one spełnić pewne założenia. Bardzo ważna jest pora dnia, w której dokonujemy pomiarów. Aby uniknąć wpływu czynników zewnętrznych na uzyskany wynik, wskazane jest mierzenie się rano, na czczo, bezpośrednio po przebudzeniu. Z pewnością nic nam nie da, jeśli będziemy się mierzyli codziennie. Optymalny okres czasu pomiędzy kolejnymi kontrolami waha się od tygodnia do nawet miesiąca.
Mierzyć się samemu, czy korzystać z pomocy „osób trzecich”? Oba rozwiązania posiadają zarówno wady, jak i zalety. Jeśli przy dokonywaniu pomiarów obwodów poszczególnych części ciała ktoś będzie nam pomagał, to z pewnością te pomiary będą bardziej dokładne od tych, których dokonalibyśmy samodzielnie. Jednak z drugiej strony, przy kontrolowaniu tych parametrów jesteśmy „uzależnieni” od tej osoby. Co w sytuacji, gdy nasz pomocnik nie będzie mógł nam pomóc? Jeśli zmierzymy obwody poszczególnych części ciała samodzielnie, to uzyskane różnice mogą być następstwem błędu pomiarowego, a nie zmianami, do których doszło w naszym organizmie. Dlatego też przed wyborem któregoś z rozwiązań należy rozważyć wszystkie za i przeciw.
Jak Wasze pomiary? Czy Wam też spadają obwody a waga stoi w miejscu? Mierzycie się prawidłowo? Dajcie znać w komentarzach!
Komentarze
ulaulka
27 grudnia 2020, 09:10
Myślę że ważne żeby mierzyć się zawsze w tych samych miejscach. Przecież nie są to pomiary do porównywania się z kimś innym, tylko z samym sobą.
szablowskie
5 marca 2018, 10:17
Zawsze myślałam, że biodra mierzy się na wysokości kolców biodrowych...
wie58
2 lutego 2018, 00:19
:)
agnieszka.kinga
28 stycznia 2018, 10:01
To prawda...
wie58
21 lipca 2016, 22:03
Dobrze wiedzieć
pucus123
12 marca 2016, 22:30
Super zaraz musze przeczytac reszte artykulow przyczym ja np obwod brzucha mierze pod pepkiem
monzam24
1 maja 2015, 07:57
bardzo interesująca
cambiolavita
30 sierpnia 2014, 23:35
Rzeczywiscie sa pewne niescislosci w tych wyznacznikach mierzenia sie, o ktorych juz wspomnialy dziewczyny w poprzednich komentarzach.
Daria.a
30 sierpnia 2014, 16:48
ciekawe, ciekawe..
Ursalka
23 sierpnia 2014, 08:47
W tabeli pomiarów jest wyraźnie napisane "PIERSI" a nie "KLATKA PIERSIOWA", niby mała różnica a czyni tak wiele. Warto by było uściślić w tabeli (miejsca by wystarczyło) aby nie wprowadzać kobiet w błąd. Druga sprawa to pomiar brzucha: jak może być miarodajny pępek, kiedy u osoby otyłej, z otyłością brzuszną pępek obniża się w czasie chudnięcia, więc pomiar jest przeprowadzany zawsze w innym miejscu. Trzecia rzecz: talia u "jabłka". największe wcięcie talii to fikcja przy otyłości brzusznej. Na początku wcale jej nie widać, a potem przesuwa się z góry na dół razem ze znikającym brzuchem. Uważam, że jeśli pomiar ma być miarodajny, to nie może odnosić się do punktów na skórze czy na tkance tłuszczowej ale na punktach kostnych lub mięśniowych.
Kamulka.kama
28 października 2016, 15:13
Dwa lata minęły a w tabelce nadal jest napisane "piersi" :)
monigrubasek
19 sierpnia 2014, 05:49
Czy pomiaru obwodu uda nie powinno się dokonywać ok. 10 cm poniżej pachwiny (tam , gdzie udo jest najszersze) ? I jeszcze jedno pytanie : czy pomiaru obwodu bioder nie powinno się dokonywać na wysokości krętarza większego kości udowej- ponieważ, w tym miejscu biodra są najszersze ? Tak przynajmniej ja byłam uczona ;)
Xenes
18 sierpnia 2014, 21:47
Oho. Trzeba będzie poprawić. ;)
Azzurraaa
17 sierpnia 2014, 13:57
o widze ze brzuch zle mierzylam :P
Deizydee
15 sierpnia 2014, 23:35
te pimiary bioder i ud to takie trochę dziwne choć może i tak się to powinno robic któż to wię?? może właśnie autor :))
Innnna
15 sierpnia 2014, 12:43
Zdziwił mnie sposób pomiaru bioder.
Mirabela88
15 sierpnia 2014, 17:54
Mnie też, ja zawsze mierzę niżej, bo zdaje mi się, że właśnie tam pupa odstaje najbardziej.
beautyinme
15 sierpnia 2014, 11:21
pani ze zdjęć nie mierzy najszerszego miejsca w udzie, bo to ma trochę niżej. Obwód brzucha/pasa, to nie miejsce w którym punktem odniesienia jest pępek, tylko miejsce najszersze. Miałam tak że w pępku było 90cm, a 2-3 centymetry niżej opana już wskazywała na 100cm! Idiotyzmem byłoby sugerowanie się, tym górnym pomiarem. Zaprezentowane pomiary mają sens może u osób szczupłych bez nadmiaru tkanki tłuszczowej, ale nie u kogoś kto ma np. otyłość brzuszną.
patih
15 sierpnia 2014, 08:37
czy brzuch i pas to to samo?
kasiaczek86
14 sierpnia 2014, 20:11
Ja ramię i udo mierze w miejscu gdzie mam pieprzyk i zawsze wiem, że zmierzyłam to samo miejsce :)
Kamulka.kama
28 października 2016, 15:15
Ja tak samo :) nawet jak coś się przesunie to razem z pieprzykiem.
bodyroxx
14 sierpnia 2014, 18:21
Trochę nie rozumiem problemu dot. konkretnego miejsca pomiaru. Pomiar ma być miarodajny dla samego zainteresowanego, każdy ma swoje miejsca "problematyczne" na ciele i uważam, że tego powinniśmy się trzymać dla monitorowania postępów i spadków w obwodach. ;)
lola7777
14 sierpnia 2014, 18:05
a brzucha to nie tak z 2 cm pod pepkiem?