Spis treści:
Mózg kobiety i mężczyzny różni się od siebie. Okazuje się, że nie tylko pod względem sposobu myślenia, ale także wpływu wysokotłuszczowej diety na niego.
Mózg i rdzeń kręgowy składa się w około 60 procent z tłuszczu. Włókna nerwowe są w większości otoczone osłonką białkowo-lipidową. Z tłuszczu powstają hormony, jest rozpuszczalnikiem witamin A, D, E, K, przez co pośrednio poprawia wygląd skóry i wpływa na krzepliwość krwi. Dodatkowo tłuszcz pełni rolę termoizolacyjną i jest poduszką ochronną dla narządów wewnętrznych. Trójglicerydy są więc ważnym składnikiem diety, z którego nie należy rezygnować.
Tłuszcz w produkcie niesie smak i nadaje teksturę. Dlatego to co tłuste jest smaczne. Nic więc dziwnego, że ciągnie nas do lodów śmietankowych, smażonych frytek czy golonki. Zwłaszcza mężczyźni lubują się w tłustych przysmakach polskiej kuchni, co niejednokrotnie staje się dla nich zgubą. Chociaż tłuszczu nie powinno zabraknąć w codziennym menu, to jego ilość powinna być optymalna. Dlaczego? Jaki wpływ na organizm ma wysokotłuszczowa dieta? Czy jest jakaś różnica miedzy jego wpływem na kobietę i mężczyznę?
Pierwsze poszlaki kierują nas w stronę układu krążenia, kolejne do cukrzycy typu II. Tłuszczowa opona wokół pasa to bowiem prosta droga do zawału serca i problemów ogólnoustrojowych. Okazuje się jednak, że nadmiar tłuszczu odbija się także negatywnie na mózgu. Podczas gdy odpowiednia ilość jest mu niezbędna, zbyt duża jego podaż sprzyja powstawaniu stanu zapalnego. Badania na myszach pokazują, że męski mózg jest podatny na negatywny wpływ wysokotłuszczowej diety. Również otyłość brzuszna to męska domena. Dlaczego w pierwszej kolejności negatywne skutki dopadają mężczyzn?
Okazuje się, że kobiety przed menopauzą posiadają silną broń w postaci estrogenów. Chronią one je zarówno przed nadmiernym wzrostem poziomu cholesterolu, jak również, jak się okazuje, przed stanem zapalnym w samym mózgu. Poza tym hormony te mają wpływ na metabolizm. Gdy bowiem w czasie doświadczenia myszy zostały pozbawione receptorów estrogenowych z mózgu, zaczęły tyć na potęgę. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku kobiet po menopauzie, kiedy to aktywność estrogenowa maleje. Okazuje się, że nagle sylwetka zaczyna się zmieniać, tkanka tłuszczowa chętniej odkładać wokół brzucha, a stężenie cholesterolu we krwi rośnie. Kobiety zaczynają się wtedy borykać z takimi samymi problemami zdrowotnymi jak mężczyźni i tłusta dieta ma na nie taki sam negatywny wpływ. Wzrasta u nich m.in. ryzyko zawału serca oraz innych chorób układu krążenia. To co mężczyznę dopada w każdym wieku, po kobietę sięga po menopauzie.
Zdjęcie główne pochodzi z: jules:stonesoup / Foter / CC BY
Komentarze
wie58
24 października 2016, 02:19
prawda
Agaciatbg
23 września 2015, 09:27
dobrze ze wiekszosc dan jem gotowanych lub pieczonych w piekarniku. Nie przepadam za tluszczem
magwiz
13 lutego 2015, 23:17
Ciekawe
esterraa
8 grudnia 2014, 18:30
Tluszcz tluszczowi nie rowny. Olej lniany czy tran nie zaszkodzi, wrecz przeciwnie, bo zawarte w nich omega 3 to budulec dla mozgu, a ich niedobor prowadzi do stanow zapalnych w organizmie.
Wiedzmowata
6 grudnia 2014, 10:27
Jakoś te estrogeny mi nie wystarczały, gdy rozwalał mnie stres.
Eli1605
6 grudnia 2014, 08:24
Nie zmienia to faktu, ze np. nadal uwielbiam żeberka. I wygląda na to, że będziemy wszyscy szczupli jeśli na jedzenie będziemy tylko ...patrzeć a nie je spożywać.
paranormalsun
4 grudnia 2014, 14:13
Jeśli chodzi o myślenie - nie rzucałabym takich śmiałych wniosków. Z tego co mnie uczono na wykładach z neurobiologii mózgi kobiece i męskie różnią się niewiele, chodzi głównie o empatię i agresję.