Spis treści:
Zupa jest pożywna, niskokaloryczna, lekkostrawna. Nie ma sobie równych. Jej skład to pole do popisu dla każdego. Wystarczy kilka ulubionych produktów wrzucić do wody, a idealny szybki i zdrowy posiłek jest gotowy. Nie sposób nawet porównywać jej ze słodkim serkiem, który na tle talerza z aromatyczną, gorącą zupą wypada blado.
Zupy generalnie są niskokaloryczne. Jeśli jednak dodasz do nich tłuste mięso, dodatek makaronu i wszystko zaciągniesz tłustą śmietaną, wtedy na talerzu zagości sporo kalorii. Przeciętnie jednak talerz zupy (300 g) ma nie więcej niż 150 kcal. Możesz ją przygotować wieczorem i następnego dnia odgrzewać, gdy poczujesz głód lub przelać do pojemnika i zabrać ze sobą do pracy.
Zupę ugotujesz w zasadzie ze wszystkiego. Może być wytrawna lub na słodko, może być ciepła lub w postaci chłodnika. Najczęściej powstaje z warzyw sezonowych, które akurat masz pod ręką. Obecnie więc królują zupy cebulowe, marchewkowe, z cukinii czy dyni lub kapusty. Pyszna będzie również zupa z buraczków czy innych warzyw korzeniowych. Najmniej kalorii będzie miała, jeśli przygotujesz ją na bulionie warzywnym bez zabielaczy i dodatków skrobiowych.
Przewagą zupy nad innymi gotowanymi daniami jest to, że witaminy i składniki mineralne, które przechodzą do wywaru, trafią do twojego brzucha, a nie do zlewu. Tak niestety dzieje się w przypadku gotowania warzyw jako dodatku do posiłków.
Zupa dostarczy sporych ilości potasu, magnezu, fosforu, witaminę A, E oraz z grupy B. Jest źródłem błonnika pokarmowego, który nie tylko pobudzi jelita do działania, ale także wypełni żołądek. Dodatek przypraw jak chili, imbir, kurkuma, rozmaryn, cząber, bazylia, kminek, czosnek itp. dodatkowo wprowadzi cały szereg substancji aktywnych biologicznie, które poprawią odporność, wzmocnią organizm, wspomogą trawienie czy pomogą w walce z intruzami.
Chociaż każdy może stworzyć swoją autorską zupę, to łatwiej niekiedy przygotować coś wg receptury. Wtedy osiągnie się zamierzony smak. Intuicyjne gotowanie jest zawsze niepowtarzalne.
Cebulę pokroić w piórka i wrzucić na rozgrzane masło. Posolić i smażyć około 5 minut na małym ogniu. W osobnym garnku do wody wrzucić pokrojone warzywa, ziele angielskie, liść laurowy, grzybka i zagotować. Cebulę przerzucić do garnka i gotować około 30 minut. Doprawić. Można zmiksować lub jeść w takiej postaci.
Cebulę, czosnek i imbir rozdrobnij. Na rozgrzaną oliwę wrzuć cebulę i smaż około 5 minut. Dodaj czosnek, imbir, kurkumę, smaż minutę. Wrzuć pokrojone w kostkę marchewki. Dolej bulion i gotuj około 30 minut. Dopraw. Możesz zmiksować lub podawać z kawałkami warzyw. Rozlej zupę i do każdej miseczki włóż łyżkę jogurtu.
Pokrój warzywa w kostki. Wrzuć na rozgrzany olej i podsmaż. Zalej bulionem i gotuj do miękkości warzyw (około 20 minut). Dopraw solą i pieprzem. Podawaj posypane natką pietruszki.
Zdjęcie główne pochodzi z: whitneyinchicago / Foter / CC BY
Zdjęcie 1 pochodzi z: Lablascovegmenu / Foter / CC BY
Zdjęcie 2 pochodzi z: jules:stonesoup / Foter / CC BY
Zdjęcie 3 pochodzi z: jules:stonesoup / Foter / CC BY
Komentarze
magwiz
11 stycznia 2015, 23:33
Smacznie wyglądają te zupki
ja4444
27 grudnia 2014, 19:53
Takich prostych, smacznych i szybkich prpzydałoby się więcej!
HelloPomello
27 grudnia 2014, 18:19
Bardzo dobra jest zupa szpinakowa :)
Wiedzmowata
27 grudnia 2014, 11:11
Uwielbiam zupy jarzynowe :-)
Rakietka
27 grudnia 2014, 01:55
Uwielbiam zupy! Pyszne i powyżne! Najlepiej zaopatrzyć lodówkę w słoiczki z różnymi zupkami :)