Dieta IF(Intermittent Fasting) to zbiór diet związanych z przerywanym postem. Jej zwolennicy uważają taki styl życia za jedyny słuszny dla poprawy zdrowia, samopoczucia i uzyskania idealnej masy ciała. Czy dieta IF naprawdę ma same zalety?
Witam. Czy mogliby Państwo na podstawie artykułów naukowych przybliżyć oraz rozpatrzeć w artykule zalety i wady diety IF? W Internecie krąży mnóstwo kontrowersji oraz sprzecznych opinii wokół tej diety. Bardzo chciałabym poznać opinię kwalifikowanych dietetyków.
Ksenia 20 l.
Nowe diety, nowe pomysły na odchudzanie to już norma. Dieta IF (Intermittent Fasting) cały czas jest w kręgu zainteresowań osób odchudzających się. Publikacji i całych książek na temat tego rodzaju żywienia jest mnóstwo. Brad Pilon, autor książki 'Eat Stop Eat' powtarza z uporem maniaka, że dieta nieprzerywana postem jest skazana na niepowodzenie. Jego zdaniem, jeśli ciągle jemy, nie mamy szansy nauczyć się cierpliwości. Poza tym musimy podejmować całe mnóstwo decyzji związanych z jedzeniem, na co tracimy codziennie energię. Pilon przypuszcza, że przerywany post wprowadza komórki ciała w stan łagodnego stresu, zwiększając przez to ich zdolność do radzenia sobie z chorobami.
Niektórzy zwolennicy diety IF polecają pozostawanie na czczo przez okres do 16 godzin i spożywanie żywności tylko w krótkim czasie. Inni proponują powstrzymanie się od jedzenia raz lub dwa razy w tygodniu przez okres 24 godzin. Rozwiązań jest mnóstwo. Jakiegokolwiek zdanie byśmy nie mieli na temat tej diety, cały czas należy pamiętać, że w czasie dni z jedzeniem należy dokonywać rozsądnych wyborów, a nie rzucać się na niezdrowe posiłki.
Rzeczywiście istnieje wiele dowodów, że dieta IF może korzystnie wpłynąć zarówno na ciało, jak i umysł. Wyniki są obiecujące. Dieta IF bardzo często przedstawiana jest jako narzędzie do poprawy biomarkerów chorobowych, zmniejszenia stresu oksydacyjnego i lepszego funkcjonowania pamięci. Istnieją też badania udowadniające korzyści zdrowotne przerywanego postu na układ krążenia i mózg.
Na tak:
Na nie:
Naukowcy radzą, aby uważać na książki pisane jednostronnie dla szerokiej grupy odbiorców. Nie jest niespodzianką, że w zdecydowanej większości ich celem jest sprzedaż jak największej ilości egzemplarzy. Dlatego najczęściej autorzy będą wyszukiwali badań i dowodów jednostronnych, żeby dostarczyć czytelnikowi konkretnej odpowiedzi.
Ktoś powie - badania mówią same za siebie. Jednak trzeba brać pod uwagę kilka kwestii:
Do odchudzania potrzebny jest deficyt kalorii, to jest pewne. Jeśli mniej zjemy niż zwydatkujemy, najprawdopodobniej nasza masa ciała się zmniejszy. Czy jednak korzystać w tym celu z przerywanego postu? Myślę, że bardziej sensownym podejściem będzie, jeśli zaczniemy stosować zbilansowaną, dopasowaną dietę, a z zasad diety IF zaczerpniemy pewne ułatwienia, np. jeśli jesteśmy na imprezie i zjemy nadprogramowo 2 puchary lodów, zamiast załamywać się, ograniczmy kalorie w 3 - 4 kolejne dni. Jeśli taka sytuacja będzie miała miejsce sporadycznie, na pewno nic złego się nie stanie.
Komentarze
Przyszla_Mama_86
13 stycznia 2018, 17:13
ciekawy artykuł, zgadzam się z tym, że nadmiar kalorii i jedzenie tzw. śmieciowego jedzenia uniemożliwi odchudzanie
ladymocca
4 lutego 2015, 19:30
bylam, skutecznosc potwierdzam,efekty widac bardzo szybko w postaci rzezby ale oczywiscie nie wolno jesc smieci
Wiedzmowata
24 stycznia 2015, 09:08
Nie jestem przekonana do takiego postu...
mazik89
21 stycznia 2015, 21:05
bardzo ciekawe.... na pewno warto spróbować
kottie
20 stycznia 2015, 11:57
Pod koniec zeszłego roku stosowałam IF w wariancie dwóch dobowych postów tygodniowo, w w pozostałe dni jadłam zgodnie z zapotrzebowaniem i jestem bardzo zadowolona. Teraz wracam do tej metody.
Eli1605
20 stycznia 2015, 08:38
To raczej nie dla mnie taka dieta. Wydaje mi się, że lepiej jeść po prostu mniej ale codzienne.