Kortyzol to hormon stresu. Jego podwyższone stężenie we krwi jest najczęściej wynikiem permanentnego napięcia. Jak zredukować jego poziom? Wypróbuj poniższe sposoby.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Chociaż herbata czarna zawiera kofeinę, która podnosi poziom kortyzolu, to jak pokazują badania, wypijanie w ciągu dnia 4 szklanek herbaty czarnej zmniejsza poziom kortyzolu we krwi. Popijanie herbatki z rumianku również ukoi zbolałe nerwy, zrelaksuje i poprawi jakość snu, co nie jest bez znaczenia dla poziomu kortyzolu. Naukowcy wskazują również, że rumianek może blokować prekursor kortyzolu (adrenokortykotropinę) produkowany w nadnerczach.
Łosoś jest rybą tłustą bogatą w pełnowartościowe białko zwierzęce oraz kwasy tłuszczowe omega-3. Ten rodzaj tłuszczu zmniejsza stany zapalne oraz stres oksydacyjny. Badania wskazują również, że kwasy omega-3 mogą zmniejszyć poziom kortyzolu u osób zestresowanych. Podobnie działa cynk. Jednym z jego najlepszych organicznych źródeł są ostrygi.
Są bogatym źródłem magnezu, podobnie jak nasiona i ziarna. Dodatkowo dostarczają witamin z grupy B oraz cynk. Wszystkie te składniki mineralne i witaminy są ważne dla regulacji poziomu kortyzolu we krwi.
Witamina ta nie tylko wspomaga walkę z infekcjami, ale też jest świetnym suplementem zmniejszającym stres. Spożywanie produktów bogatych w witaminę C jak papryka, truskawki, porzeczki oraz cała reszta owoców i warzyw, wpływa korzystnie nie tylko na dobre odżywienie organizmu, ale też zmniejsza poziom kortyzolu we krwi.
Śmiech to zdrowie! Nie jest to oklepane hasło lecz fakt. Im częściej się śmiejemy, tym niższy jest poziom hormonów stresu. Poprawia się nasz nastrój, a mięśnie się rozluźniają. Co warte uwagi, towarzystwo i przebywanie między ludźmi również redukuje napięcie. Osoby samotne mają wyższy poziom kortyzolu we krwi.
Lubisz majsterkować, malować, grać na instrumencie czy śpiewać? Znajdź czas, aby realizować swoje hobby. Dzięki temu w twoim organizmie wydzielają się endorfiny i inne neurotransmitery, które pomagają przywrócić równowagę w poziomie hormonów. Podobnie działa np. zabawa ze zwierzętami.
Muzyka ma kojące działanie na umysł. Istnieje szereg badań potwierdzających jej korzystny wpływ na organizm. Wiele z nich wskazuje na niwelowanie stresu. W najbardziej nerwowym okresie warto więc zadbać o to, by mieć pod ręką swoją ulubioną muzykę i zaserwować ją sobie jako ‘lek’ na podwyższony poziom kortyzolu.
Jeśli się nie wysypiasz wzrasta stężenie kortyzolu we krwi, jak wskazują badania nawet o 50 procent. Dlatego ważne jest, aby starać się poświęcić na sen około 8 godzin dziennie. Jeśli z jakiegoś powodu zarwałaś noc, staraj się znaleźć czas na drzemkę. Pozwoli to zredukować ilość kortyzolu we krwi.
Ruch pozwala rozładować napięcie. Najlepszym więc sposobem na wyłączenie mechanizmu ‘walki’ jest pójście na siłownię czy zajęcia fitness. W ten sposób możesz uwolnić całą wezbraną agresję bez robienia krzywdy komukolwiek. Z kolei spokojna aktywność jak joga czy tai chi pozwala się wyciszyć. Uspokaja myśli, nerwy i przywraca równowagę w układzie endokrynnym. Podobnie działa masaż.
Medytacja czy modlitwa również zmniejsza poziom kortyzolu we krwi. Warto znaleźć chwilę na skupienie i wyciszenie, co wpłynie korzystnie na układ nerwowy, zredukuje stres i niepokój. 10-15 minut wyłączenia się ze zgiełku dnia przyniesie ukojenie dla ciała i umysłu.
Znacie inne sposoby na naturalne obniżenie hormonu stresu? Jak jeszcze można obniżyć kortyzol domowymi sposobami?
#10latVitalii
Zajrzyj na vitalia.pl/10lat
Komentarze
agni25
26 września 2015, 17:53
Większość z tych sposobów realizuję, więc nie powinno być problemu. Ale jak jest na prawdę?
123czarnula
24 września 2015, 17:25
wiadomo, stres nam nie sluzy. Wszystko co pomaga rozladowac negatywne emocje, porawia nam nastroj i funkcjonowanie calego organizmu
Eli1605
24 września 2015, 12:08
Raczej w pracy trudno mi będzie uciąć sobie drzemkę lub śmiać się ( jeszcze szef pomyśli, że z niego).
Iza
24 września 2015, 10:58
Dziękuję za artykuł na czasie :)
Wiedzmowata
24 września 2015, 08:21
Całkiem ciekawy artykuł...