Impreza Sylwestrowa tuż tuż, a głodówka to jedyne Twoim zdaniem rozwiązanie na pozbycie się poświątecznego brzuszka? Niestety Sylwester – choć co roku o tej samej porze, nieustannie nas zaskakuje.
Próbując zmieścić się w przygotowaną przed Świętami kreację, niejednokrotnie wpadamy w podenerwowanie połączone z rozpaczą. Wiele z nas błędnie uważa, że nic nie jedząc skutecznie rozprawi się z niechcianymi kilogramami i obrzękami – pozostałościami po świątecznym niezdrowym obżarstwie.
Na pozór to logiczne i uzasadnione – w końcu każdy z nas choć raz w życiu, choćby i z powodu choroby nie jadł przez cały dzień, w efekcie czego doznał uczucia lżejszego i bardziej płaskiego brzucha. W rzeczywistości, tym bardziej tej przedsylwestrowej, nie warto jednak uciekać się do tak radykalnych czynów – chyba, że chcesz skutecznie popsuć sobie całą zabawę tej wystrzałowej nocy…
Typowa głodówka polega na całodziennym (a czasem niestety nawet kilkudniowym!) poście, podczas którego można spożywać tylko płyny w postaci wody, słabych naparów herbaty i ziół lub ich mieszanek. Zakazane jest spożywanie produktów o stałej konsystencji, natomiast niektóre warianty głodówek pozwalają na zjedzenie pewnych ilości owoców lub warzyw. Nawet jeśli pozwolimy sobie na takie artykuły, nie ma szans, by ich ilość pokryła choćby podstawowe zapotrzebowanie kaloryczne.
Czym może skutkować takie działanie? Przede wszystkim tym, czego najmniej byśmy chcieli doświadczyć podczas zabawy sylwestrowej – osłabieniem, bólem głowy, apatią. Pojawia się ryzyko hipoglikemii, czyli zbyt niskiego stężenia glukozy we krwi oraz obniżenia ciśnienia tętniczego. Z powodu braku bodźca w postaci pokarmu, ruchy perystaltyczne jelit są słabsze, co w konsekwencji może prowadzić do zaparć i bólu brzucha podczas imprezy.
Wiele osób stosujących głodówkę przed Sylwestrem, niezależnie od jej długości, utrzymuje ją aż do momentu… rozpoczęcia imprezy. Wtedy to, ulegające wyborowi przekąsek i alkoholi, niechybnie zsyłają na siebie klęskę. Dlaczego? Gdy nagle po głodówce zaczniemy wypełniać żołądek pokarmami i napojami, po pierwsze odczujemy w nim ogromny dyskomfort, jeśli nie ból. Trawienie będzie bardzo niewydajne, ponieważ przewód pokarmowy potrzebuje czasu na wytworzenie enzymów, a nawet na samo pobudzenie ruchów perystaltycznych. Skutkiem tego mogą być wzdęcia i podobne dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
Warto pamiętać także o tym, że organizm poddany przymusowemu odcięciu od zasobów odżywczych, będzie próbował zrekompensować sobie braki i nadrobić zaległości aż nadto. W ramach rekompensaty nie tylko zjesz więcej na samej imprezie sylwestrowej, ale i zwiększy się ryzyko pojawienia się efektu jojo (nadmiernego, nagłego skoku masy ciała) w najbliższym czasie.
Dołóżmy do tego alkohol. W zależności od rodzaju trunku, może być on łatwiejszy lub trudniejszy do strawienia i zmetabolizowania. Natomiast przyjmowanie go na pusty żołądek (i, notabene, niewypełnioną pozostałą część przewodu pokarmowego), poskutkuje bardzo nagłym i wzmocnionym uderzeniem bąbelków do głowy. A chyba nie chcesz, by współbiesiadnicy zapamiętali Cię jako osobę, która jako pierwsza nie dotrwała do odliczania do Nowego Roku?
Co więc zrobić, by na zabawie sylwestrowej czuć się lekko? Po Świętach trzymaj się skrupulatnie tych kilku zasad, a żadna głodówka nie będzie Ci niezbędna do zmieszczenia się w piękną kreację:
• Jedz 5-6 niewielkich posiłków w ciągu dnia, najlepiej co 2-3 godziny.
• Wypijaj dużo wody oraz zielonej herbaty – zaleca się 2-2,5 litra płynów dziennie. Ponadto zielona herbata ma działanie detoksykujące i przyczynia się do większego tempa metabolizmu. To przede wszystkim za sprawą zawartych w herbacie związków – katechin, które wpływają na oksydację tłuszczów oraz na wykorzystywanie glukozy.
• Spożywaj produkty bogate w błonnik – pieczywo białe zastąp razowym, wybieraj grube kasze i pełnoziarniste makarony oraz mąki.
• Codziennie zjadaj co najmniej 400-600 gramów warzyw i owoców.
• Zrezygnuj ze smażenia produktów oraz przyrządzania ich z dużym dodatkiem tłuszczu. Gotuj na parze lub na odrobinie wody, duś, grilluj i piecz w piekarniku, wzbogacając danie łyżeczką lub łyżką oleju/oliwy.
• Wyklucz z jadłospisu słodycze, alkohol i wysoko przetworzoną żywność.
• Zwiększ ilość aktywności fizycznej – ćwicz codziennie po 30-60 minut.
• Ciesz się imprezą sylwestrową, w końcu zdarza się tylko raz w roku!
Bibliografia:
Huang J. et al.: The anti-obesity effects of green tea in human intervention and basic molecular studies. Eur J Clin Nutr. 2014; 68(10): 1075-1087.
Zdjęcia:
Zdjęcie 1 Photo by JESHOOTS.com from Pexels https://www.pexels.com/photo/happy-new-year-decora...
Zdjęcie 2 https://www.pexels.com/photo/new-year-s-eve-ceremo...
Komentarze
aniulewa
1 stycznia 2018, 23:19
Ale te zalecenia później wymienione to szczerze mówiąc mało przydatne i adekwatne.
wie58
1 stycznia 2018, 20:55
Tak, właśnie tak.
Tereenia
30 grudnia 2017, 15:42
zawsze dobrze o tym przypomnieć :-)
flisowna
30 grudnia 2017, 09:39
Faktycznie zdarzają się osoby które o tym nie wiedzą