Tytuł wpisu w pamiętniku odchudzania:
Dwa dni przed balonem żołądkowym...


 

Kochani!

Z całego serducha życzę Wam wszystkoego co naj na kończące się święta ale i na po świętach.

Wkleiłam bym tu jakieś zdjęcia ale zupełnie mi to nie wychodzi.

 

Dziękuję też Wszystkim za życzenia.

 

Denerwuję się przed wyjazdem do Łodzi, bo zupełnie nie wiem jak będzie za mną.

Dr Klimczak do specjalista w tych sprawach i mam nadzieję, że cudowny człowiek, który mi pomoże skończyć z objadaniem.

 

A to jego artykuł na temat bolona żołądkowego:

"Metoda BIB w pytaniach i odpowiedziach

 

Na pytania pacjentów odpowiada lek. med. Dr  J.Klimczak Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 1 im. Norberta Barlickiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi

 

  Jakie są wskazania do implantacji balonu żołądkowego BIB?

Na implantację balonu żołądkowego może  zdecydować się każdy mający nadwagę w zakresie  BMI    27 - 30 oraz otyłość - BMI powyżej 30. Balon jest procedurą pierwszej fazy. Często stosują go osoby, które chcą zmienić swój wygląd np. z przyczyn zawodowych (aktor, prezenter, człowiek estrady). 

 

  Jakie są przeciwskazania do stosowania tej metody?

W zasadzie nie ma ograniczeń wiekowych, ale nie polecałbym tego zabiegu osobom powyżej 70 roku życia ? chyba, że wymagają oni szybkiego ubytku masy ciała, np.z powodu konieczności wykonania operacji ortopedycznych (wszczepienia implantów kolanowych lub biodrowych). Niewskazane jest wykonanie implantacji u osób wymagających stałego podawania niesterydowych leków przeciwzapalnych ( NLPZ)  a już zwłaszcza u osób wymagających bezwzględnego  stosowania leków przeciwkrzepliwych.

Implantacja balonu żołądkowego nie jest operacją, ale zabiegiem endoskopowym. Przeciwwskazaniami do implantacji są : przepuklina rozworu przełykowego, aktywne zamiany zapalne żołądka i dwunastnicy, owrzodzenie żołądka i dwunastnicy, przebyte operacje żołądka.

  Jak wygląda zabieg?

 

Po zebraniu wywiadu z pacjentem oraz badaniu fizykalnym, przystępujemy do właściwej procedury. Lekarz prowadzący wykonuje gastroskopię i w razie nie stwierdzenia zmian patologicznych rozpoczyna implantację balonu żołądkowego. Pacjent jest w znieczuleniu miejscowym.

Zabieg implantacji trwa max. 15 minut.

 

    Jak wygląda  opieka po implantacji balonu BIB? Po jakim czasie pacjent zaczyna jeść?

Okres adaptacyjny trwa do 7 dni.W tym czasie pacjent zazwyczaj nie je i nie ?dopija? odpowiednich ilości płynów. Stąd ich względny ubytek masy ciała sięgający niekiedy 5-6 kg Jest to oczywiście wynik odwodnienia.

Zdecydowana większość pacjentów ( 99.5%) przetrzymuje ten okres i uzyskuje dobre wyniki po okresie 6 miesięcy. Liczymy to w % utraty nadwagi. Jeżeli  osoba ważąca  np. 120 kg przy  BMI - 36  ma około  46 kg nadmiaru masy ciała, to przewidywalny ubytek po 6 miesięcznej  terapii balonowej  wyniesie 14-17 kg.

Oczywiście zdarzają się przypadki nietolerancji  balonu, a rekord w mojej praktyce to 24 godziny. Na szczęście był tylko jeden taki przypadek. Pozostali wytrzymywali powyżej 3 miesięcy. Wizyty kontrolne są wliczone w koszty procedury. Nie ma ograniczeń ilości wizyt. Wszystkim pacjentom zalecam dietę śródziemnomorską z zasadą Konfucjusza " Śniadanie zjedz sam, obiadem podziel się z przyjacielem, a kolację oddaj wrogowi". U pacjenta w okresie 6 miesięcznej terapii powinien wytworzyć się odruch warunkowy spożywania takiej ilości pokarmu, jaki jest mu niezbędny do życia.

Rekord w ubytku masy ciała to 94 kg!, a waga wyjściowa 278 kg. Należy zdecydowanie stwierdzić, że balonowa terapia powtarzalna, czyli reimplantacja po 6 miesiącach typowej kuracji  przy pełnym wypełnieniu balonów (700 ml) ma sens jedynie wtedy, kiedy istnieje obawa powrotu do nawyków żywieniowych po usunięciu implantu. W okresie od 7 do 12 miesiący pacjenci tracili jedynie kilka kilogramów, ale utrwalał się efekt nawyku żywieniowego i zdecydowanie rzadziej dochodziło do powrotu do wagi wyjściowej.

Jeżeli planuję terapię powtarzalną, to  w pierwszej procedurze wypełniam balon do 600 ml, a następnie do 700ml. Efekt jest zdecydowanie lepszy niż 2 x 700ml.

 

    Czy często poleca się tą metodę?

W ciągu 5 lat (2003-2008)  wykonałem ok. 300  implantacji balonów, z czego 200 systemu BIB (Allergan).

Jak dotąd nie zaistniały jakiekolwiek skargi na moją działalność w tej materii. Zawsze staram się uświadomić potencjalnego klienta przed implantacją, że balon nie jest panaceum na jego przypadłość. Jest to jedynie początek nowej drogi, która jest kręta i często z wybojami. Otyłość to nałóg jedzenia, a nałogu nie da się pokonać zabiegiem medycznym. Należy zmienić nawyki żywieniowe i sposób na radzenie sobie ze stresem.

B.I.B jest doskonałą  metodą  szybkiej  redukcji masy ciała rzędu 30- 40 % nadwagi - metodą bezinwazyjną, całkowicie odwracalną  i co najważniejsze SKUTECZNĄ   i BEZPIECZNĄ


Serdecznie polecam  Dr  J.Klimczak Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 1
im. Norberta Barlickiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi"

 

 

  • kwiatuszek170466

    kwiatuszek170466

    6 kwietnia 2010, 19:59

    Aniu jestem z Tobą.Wszystko będzie dobrze zobaczysz.Trzymaj się.

  • Adriana82

    Adriana82

    6 kwietnia 2010, 09:49

    Trzymam mocno kciuki, co tam u Ciebie dowiem się dopiero za 2 tygodnie, kiedy wrócę do Polski. Wierzę, że wszystko pójdzie gładko! Pozdrówka!

  • karina2510

    karina2510

    5 kwietnia 2010, 21:48

    Będzie dobrze i tak myśl.. nawet nie wiesz ile człowiek potrafi wytrzymać. Ty też dasz radę :)) ja w to wierzę :)

  • karina2510

    karina2510

    5 kwietnia 2010, 21:26

    Będzie dobrze :) Czasem nasze wyobrażenia o rzeczywistości są gorsze niż sama rzeczywistość. Trzymam kciuki :)

  • Pigletek

    Pigletek

    5 kwietnia 2010, 19:35

    Jak będziesz się bała i bedzie Ci nieperzyjemnie, to pomyśl sobie o celu. O tym, że w końcu dużo schudniesz! Zaszłaś juz daleko! Będzie dobrze. Czekam niezwłocznie na info po wszystkim. Asia.

  • Pigletek

    Pigletek

    5 kwietnia 2010, 19:34

    Trzymam kciuki! Jestem z Tobą! Nie poddawaj się.