Tytuł wpisu w pamiętniku odchudzania:
Ćwiczenia odchudzające


Ćwiczenia odchudzające

 

Bardzo ważnym elementem przy stosowaniu diety są ćwiczenia odchudzające. Przy intensywnych ćwiczeniach fizycznych oczywiście nie można głodować, ale należy starać się odżywiać racjonalnie.

Najlepszymi sportami przy stosowaniu diety są pływanie oraz bieganie. Jazda na rowerze także może okazać się skuteczna na zrzucenie nadmiaru tłuszczu na udach. Istotne jest, aby ćwiczenia były wykonywane 2-3 godziny po posiłku. Najbardziej energooszczędną aktywnością fizyczną jest oglądanie TV.

Aerobik tak samo jak spacer czy pływanie pozwala spalić tłuszcz. Aerobik jest bardzo efektywnym sposobem na zrzucenie wagi, ale tylko wtedy, jeżeli jesteśmy wystarczająco zmotywowani aby ćwiczyć systematycznie. Aby osiągnąć zadowalające rezultaty potrzeba ćwiczyć codziennie przez dłuższy okres.

Ćwiczyć można na wiele sposobów. Zamiast jechać windą lepiej przejść się po schodach. Dobrym sposobem jest też parkowanie samochodu gdzieś dalej aby mieć możliwość przejścia się. Równie dobrą aktywnością jest też zajmowanie się ogródkiem.

Tryb życia wielu dorosłych nie zapewnia im wystarczającej dawki ruchu. Do pracy dojeżdżają samochodem, pociągiem, autobusem, spędzając większość swojego czasu za biurkiem, następnie wracają do domu tym samym środkiem lokomocji i zasiadając w fotelu oglądając telewizję. Czy Twój sposób na życie właśnie tak wygląda? Jeśli odpowiedź jest pozytywna to najwyższy czas zacząć działać. Większość z nas nie dowierza, iż jest to bardzo niezdrowy styl życia. Nie brakuje jednak świadomych takiego postępowania, którzy doskonale wiedzą jak potrzebny jest ruch, który pozwala na utrzymaniu sprawności ciała, zrelaksować się i co dziś równie ważne, ułatwia walkę ze stresem. Nie należy zapominać, że przeciwdziała otyłości i przedłuża życie.

Każdy może wybrać aktywność dostosowaną do wieku, czasu, jaki posiada, możliwości finansowych. Uprawiamy sport samodzielnie lub zespołowo, zależnie od nas samych. Jedni bowiem mobilizują się przy współzawodnictwie, podczas gdy pozostali nie mają takich potrzeb i w zaciszu domu równie skutecznie mogą zażywać ruchu. Jeśli decydujemy się na sport to bądźmy konsekwentni, aby nie była to tylko okazjonalna rozrywka. Regularny jogging do pracy, mecz np. w tenisa po południu, a wieczorem wyjście na basen, przejażdżka rowerem to przykładowe możliwości form ruchu. Jeśli dawno nie zażywaliśmy sportu to zacznijmy od spacerów, łagodnego biegu.

Ćwiczenia sprawnościowe w siłowni, kluby odnowy biologicznej czy basen to inny sposób zapewnienia organizmowi ruchu i zachowania dobrego stanu zdrowia. Aby nie były nudne, można je połączyć z muzyką, wykorzystać piłki, liny i inne akcesoria, rozwijające koordynację ruchów. Studio odnowy, sala ćwiczeń z drabinkami, materacami na podłodze, stałe lub ruchome przyrządy treningowe to kolejna propozycja ćwiczeń sprawnościowych. Specjaliści w tej dziedzinie odkryją przed uczestnikami nowe możliwości, jak gimnastyka taneczna, ćwiczenia na podłodze.

Nie trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że udział w grupowych ćwiczeniach fizycznych to korzyści natury psychologicznej, mobilizujące do dalszych postępów, tym bardziej jak korzystne rezultaty treningów zaobserwują osoby trzecie. Samotne ćwiczenia bowiem nie mobilizują i bardzo prawdopodobne, że nasze założenia co do czasu ćwiczeń spełzną na panewce. Zaraz znajdziemy wiele powodów aby je przerwać, albo po prostu nam się nie chce. Niezależnie od ćwiczeń jakie wybierzemy, izotoniczne, czy izometryczne, przyniosą one widoczne efekty, jeśli będziemy świadomi w jaki sposób działają one na nasz organizm.

Ćwiczenia izotoniczne zmuszają mięśnie do wykonania pełnego skurczu, a tego rodzaju ćwiczenie może służyć do rozwijania pewnych grup mięśniowych, naciągania wiązadeł, uelastycznienia stawów, poprawy krążenia krwi. Tak znane pompki rozwijają mięśnie ramion, barków, a także uaktywniają stawy łokci i ramion. Tego rodzaju ćwiczeniom towarzyszy zwiększone zapotrzebowanie na tlen, pomaga również wzmocnić serce i płuca oraz zwiększyć ich pojemność. Unoszenie się z pozycji leżącej do tzw. siadu z dotknięciem palców u nóg wzmacnia mięśnie brzucha i pleców i uelastycznia kręgosłup.

Ćwiczenia izometryczne dotyczą głównie przełamania jakiegoś oporu, tak, iż mięśnie nie zmieniają swojej długości. Takim ćwiczeniem jest pchanie ściany, trzymanie nieruchomo rozchylonych na boki ramion, nóg. Tego rodzaju ćwiczenia pozwalają wzmocnić ramiona, barki, klatkę piersiową, nogi.

Ćwiczenia aerobowe wykonujemy wtedy gdy praca jest intensywniejsza i trwa dłużej, a komórki mięśniowe potrzebują dodatkowych porcji tlenu, by uaktywnić procesy biochemiczne, wymagające tlenu. Tlen dostaje się do organizmu przez płuca, a w czasie wysiłku mięśnie oddechowe muszą pracować prężniej i intensywniej. Następnie tlen wędruje z krwią pompowaną przez serce, które także musi bić szybciej. Określenie „aerobowy” to pojęcie naukowe oznaczające „z tlenem”. Stąd pochodzi nazwa „aerobik”. Reasumując ćwiczenia aerobowe są korzystne dla całego organizmu czyli: poprawiają wydajność płuc i mięśni oddechowych, wzmacniają prawie wszystkie mięśnie i inne aktywne części ciała, poprawiają wydajność pracy serca.

Sport, ćwiczenia fizyczne są na ogół korzystne dla zdrowia, lecz mogą nieść za sobą niebezpieczeństwo uszkodzenia ciała i wypadki. Korzystne jest rozpoczęcie ćwiczenia od rozgrzewki, rozgrzewającej mięśnie. Dobry trener to taki, który swoją drużynę solidnie rozgrzeje zanim zrealizuje swój program treningowy. W przeciwnym wypadku sportowcom może wyrządzić krzywdę, a tym samym będą narażeni na groźne kontuzje: naderwanie ścięgna i więzadła, naciągnięcie mięśni, a w przyszłości również problemy z sercem. Taki rodzaj sportu jak lotniarstwo, wspinaczka skałkowa itp. podlega większemu stopniowi ryzyka, które powinny uprawiać osoby o odpowiednich predyspozycjach. Aby zminimalizować zagrożenie należy posiadać właściwy sprzęt, regularnie trenować i korzystać tylko z profesjonalnej pomocy.

Popularność w Europie zyskała forma ćwiczeń fizycznych zwana jako hatha joga. Podkreśla ona znaczenie łagodnego odprężenia fizycznego i umysłowego, proponuje zestaw pozycji zwanych asanami. Część z nich są statyczne i trzeba w nich dłużej wytrwać, nie brakuje także dynamicznych, wymagających wykonywania ruchów jedną lub kilkoma częściami ciała. Bardzo istotne jest w tym ćwiczeniu wydajne, miarowe i w pełni kontrolowane oddychanie. Osoba ćwicząca hatha jogę ma na celu uzyskanie właściwej postawy, smukłego i prężnego ciała oraz jakże ważnego dobrego samopoczucia.

Osoby, które nie uprawiali dotychczas sportu, lub dawno go zaprzestali, zanim przystąpią do regularnych ćwiczeń, powinny poprosić o poradę lekarza. Bardzo możliwe, iż niezbędne będzie zbadanie ich ogólnego stanu zdrowia. Rytm bicia serca jest doskonałym wskaźnikiem sprawności fizycznej i reakcji organizmu na intensywny wysiłek fizyczny.