POLSKIE TATRYTatry to najwyższe góry w Polsce. Ten piękny krajobrazowo łańcuch karpacki otoczony jest wokół czterema kotlinami: Podhalem, Orawą, Liptowem i Spiszem. Główny grzbiet biegnie równoleżnikowo; w linii prostej liczy ok. 51 km rozpiętości. Szerokość całego pasma nie przekracza 18 km, a powierzchnia obejmuje ok. 800 km2. Najwyższym szczytem Tatr jest Gerlach (2655 m), kilkadziesiąt wierzchołków sięga powyżej 2000 m. Najwyższym szczytem w Tatrach Polskich są Rysy (2499 m). Tatry dzieli się na trzy części: Tatry Zachodnie, Tatry Wysokie i Tatry Bielskie. Cały obszar Tatr Polskich, Zakopanego i jego najbliższej okolicy można podzielić na kilka rejonów turystycznych. Są to: samo Zakopane, Gubałówka i obszary przyległe, Giewont i obszar Czerwonych Wierchów doliny najbliższe Zakopanemu, Kasprowy Wierch i jego otoczenie , Dolina Kościeliska , Dolina Chochołowska ,otoczenie Hali Gąsienicowej , Dolina Pięciu Stawów Polskich , Morskie Oko i droga doń wiodąca . Najpopularniejsze i najliczniej zwiedzane tereny Tatr Polskich stanowią: kotlina najpiękniejszego jeziora tatrzańskiego - Morskiego Oka, Kasprowy Wierch (1985 m), na który prowadzi jedyna w Polsce w ysokogórska kolej linowa, Dolina Kościeliska - pełna uroku, z ciekawym krajobrazem, właściwym wapiennym obszarom krasowym, oraz górujący bezpośrednio nad Zakopanem szczyt Giewontu (1909 m).
ZAKOPANEnajwiększa i najsłynniejsza miejscowość turystyczna, sportowa i uzdrowiskowa w Polsce, leży u południowych krańców kraju, w rozległej kotlinie, zamkniętej od południa skalnym murem Tatr, od północy zaś osłoniętej wzgórzami Pasma Gubałowskiego. Zakopane ma dziś charakter miasta-uzdrowiska, Na szczególną uwagę zasługują zabytki budownictwa regionalnego (stary kościółek drewniany przy ul. Kościeliskiej, wille "Koliba" i "Pod Jedlami", kaplica w Jaszczurówce) oraz zbiór eksponatów sztuki ludowej w Muzeum Tatrzańskim przy ul.Krupówki. Niezwykle piękny strój górala zakopiańskiego obserwować można w czasie świąt i częstych imprez regionalnych np. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich, odbywający się co roku w czasie tzw. Jesieni Tatrzańskiej.
GUBAŁóWKA (1123 m).Szczyt Gubałówki wznosi się około 300 m ponad samym Zakopanem. Znajdujące się na drugim (zach.) końcu pasma wzniesienie, noszące nazwę Palenica Kościeliska (1198 m), choć nieco wyższe, jest zalesione i rzadko zwiedzane. Gubałówka jest znakomitym punktem widokowym zarówno na Tatry, jak i w kierunku pn. na Podhale, z widniejącymi ponad nim pasmami Beskidu Wysokiego (Babia Góra 1725 m) i Gorców. Opodal szczytu znajduje się górna stacja Kolei Linowo-Terenowej "Gubałówka".Na zach. od szczytu, na wzniesieniu Butorów (1158 m) znajduje się górna stacja Kolei Linowo-Krzesełkowej "Butorowy Wierch", biegnącej od ul. Powstańców Śląskich, która wiąże centrum Zakopanego z Kościeliskiem. Kolej "Gubałówka" została wybudowana w 1938 r. Długość trasy wynosi 1350 m, różnica wzniesień 299 m, czas jazdy 7 min. Na Gubałówkę wiedzie kilka znakowanych szlaków turystycznych pieszych; w zimie od górnych stacji kolei linowych zbiegają nartostrady, pod samym szczytem znajdują się szkółki narciarskie .
KASPROWY WIERCH (1985 m)Wznosi się na głównej grani Tatr. Poniżej wierzchołka (1985 m), na którym stoi obserwatorium meteorologiczne, znajduje się stacja kolei linowej, z Kuźnic na Kasprowy Wierch. Kolej linową Kuźnice - Kasprowy Wierch zbudowano w latach 1935-36. Stacja dolna Kuźnice, na wyso- kości 1051 m, stacja pośrednia Myślenickie Turnie, na wysokości 1352 m, stacja górna Kasprowy Wierch, na wysokości 1953 m. Największe wzniesienie wagonika ponad terenem ok. 200 m (opodal Kasprowego, ponad Doliną Kasprową). Szybkość jazdy ok. 5 m/sek. Kasprowy Wierch jest punktem wyjścia na szereg szlaków i wycieczek tatrzańskich. W zimie jest głównym ośrodkiem sportu narciarskiego. Z Kasprowego wiodą znakowane szlaki turystyczne: czerwony na Świnicę (2300 m) i dalej jako tzw. Orla Perć, biegnąca grzbietem wznoszącym się od pd. ponad Halą Gąsienicową. Ok. 1 godz. od Świnicy Przełęcz Zawrat (2159 m), z której zejście za znakami niebieskimi na Halę Gąsienicową lub do Doliny Pięciu Stawów Polskich ; żółty - droga zejściowa na Halę Gąsienicową i dalej do Zakopanego ; zielony - grzbietem pomiędzy dolinami Kasprową a Goryczkową na Myślenickie Turnie i stąd do Kuźnic ; czerwony - wiodący granicznym, głównym grzbietem Tatr, z Kasprowego na Czerwone Wierchy.
MORSKIE OKOJest pierwszym co do wielkości, a czwartym co do głębokości jeziorem w Tatrach. Powierzchnia Morskiego Oka wynosi prawie 35 ha, długość ok. 860 m, szerokość ok. 560 m, największa głębia 50,8 m. Dno zasłane przy brzegach głazami, ku środkowi żwirem, piaskiem i mułem, widoczne jest dzięki przezroczystości wody do znacznej głębokości. Okoliczne szczyty wznoszą się na ok. 1000 m ponad toń jeziora, wśród nich schowany w lewym kącie doliny wierzchołek Rysów (2499 m) - najwyższy szczyt Tatr Polskich. W wodach jeziora żyją pstrągi. Na morenie zamykającej jezioro od pn. stoi schronisko PTTK. Morskie Oko połączone jest z Zakopanem szosą długości ok. 33 km. Przez góry dotrzeć można do Morskiego Oka różnymi szlakami, z których najpopularniejszy jest szlak przez Zawrat i Dolinę Pięciu Stawów Polskich - znaki niebieskie. Z Morskiego Oka wybiegają szlaki turystyczne: czerwony na Rysy ; zielony (od Czarnego Stawu) na Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem (2307 m) . (szlak czasowo zamknięty); żółty przez Szpiglasową Przełęcz (2114 m) ok. 3 godz. do Doliny Pięciu Stawów Polskich; niebieski przez Świstówkę również dg Doliny Pięciu Stawów Polskich . Z Toporowej Cyrhli wiedzie do Morskiego Oka czerwony szlak poprzez Psią Trawkę i Polanę Waksmundzką .