Co daje bieganie?
Bieganie uaktywnia pracę całego organizmu, usprawnia funkcjonowanie serca, płuc, mięśni kończyn dolnych i obręczy biodrowej. Poprawia krążenie krwi i ukrwienie całego organizmu. Obniża poziom złego cholesterolu, zapobiega rozwojowi osteoporozy. Poprawia samopoczucie i powoduje korzystne zmiany psychofizyczne, takie jak obniżenie poziomu stresu czy zapobieganie stanom lękowym.
Kto może biegać, a kto nie powinien?
Biegać można w każdym wieku. Przeciwwskazania to schorzenia kręgosłupa, stawów kolanowych czy choroby serca. W tych przypadkach dobrze jest zasięgnąć opinii lekarza. Przeszkodą może też być duża nadwaga, ponieważ bieganie może doprowadzić do zbyt dużego obciążenia stawów kolanowych i bardziej zaszkodzić niż pomóc. Jednak już przy umiarkowanej otyłości jogging jest jednym z dobrych sposobów na pozbycie się nadwagi, oczywiście w połączeniu z odpowiednią dietą.
Jak zacząć?
Początkującym biegaczom radzimy zaczynać od wolnego truchtu. Na początek 15 minut truchtu i 10 minut ćwiczenia rozciągające. Ważne, aby biegać systematycznie, najlepiej 3 lub 4 razy w tygodniu, powoli zwiększając dystans. Przed joggingiem należy wykonać kilka ćwiczeń rozciągających (skłony, wymachy ramion, przysiady). Powtarzamy je po zakończeniu biegu. Aby zwiększać wydolność organizmu należy zwiększać dystans, pamiętając, aby robić to stopniowo. Po 4 lub 5 tygodniach systematycznego biegania można zacząć zmieniać tempo w czasie biegu. Zaczynając od truchtu, po około 10 minutach lekko przyspieszając, a po kolejnych 10, należy przyspieszyć jeszcze bardziej i przejść w sprint. 3 minuty sprintu i należy zwolnić, a po kolejnych kilku minutach zwolnić jeszcze bardziej i powrócić do truchtu.
Po kilku tygodniach systematycznych treningów, kiedy już organizm jest przyzwyczajony do systematycznego wysiłku, można zacząć mierzyć swoje osiągnięcia. Biegając tą samą trasą, można mierzyć czas biegu (potrzebny jest stoper lub zegarek ze stoperem) i starać się poprawiać wynik. Jeśli biegi odbywają się kilka razy w tygodniu, należy pamiętać, aby różnicować treningi: jeśli jednego dnia bieg jest forsowny, następny trening niech będzie swobodny, wolniejszy, bardziej relaksujący. Powinno się biegać systematycznie - jeśli brakuje czasu (chęci, nastroju) można biegać 3 razy w tygodniu, a przynajmniej raz w tygodniu.
O czym należy pamiętać?
Bardzo duże znaczenie ma synchronizacja systemu oddechowego z krokiem biegowym i pracą ramion. Po kilku tygodniach systematycznych ćwiczeń to przyjdzie samo. Synchronizacja oddechu pomaga zwiększyć dystans biegu i poprawić tempo.
Należy pamiętać o ćwiczeniach rozciągających i rozluźniających przed i po joggingu. Przed rozpoczęciem biegu można przejść w szybkim tempie kilkadziesiąt metrów, zrobić kilka skłonów, porozciągać się. Ćwiczenia rozciągające należy koniecznie powtórzyć po zakończeniu biegu. Aby jogging był korzystny dla zdrowia i sprawiał przyjemność, powinien być systematyczny.
O ile to możliwe, należy biegać po miękkim podłożu. Na przykład w parku, lepiej biegać nie tylko po płytkach chodnikowych i asfalcie, ale także po trawie, w lesie - lepiej po podszyciu niż po wydeptanych ścieżkach.
Jak się ubrać?
Po pierwsze - wygodnie. Najważniejsze są buty, na tym nie należy oszczędzać. Dobry but będzie chronił ścięgna i stawy. Resztę ubioru należy dostosować do pogody i upodobań. Moda nie jest istotna. Biega się dla zdrowia i dobrego samopoczucia, a nie dla reklamy najnowszej kolekcji odzieży sportowej.
Kilka dodatkowych rad
Fachowcy dzielą biegi na krótkie (do 1500 m), średnie (od 3 do 10 kilometrów) i długie (10 do 40 kilometrów). Początkujący biegacze nie powinni liczyć dystansu, przejmować się czasem pokonywania trasy. O tym można myśleć dopiero, kiedy ma się za sobą kilka tygodni systematycznych treningów.
Osoby towarzyskie mogą namówić do biegania sąsiada (sąsiadkę) lub kolegów z pracy.
Ci, którzy wolą być sami, niech biegają bez towarzystwa. To czas, kiedy nikt nie przeszkadza i nie dzwoni komórka (niech nikomu nie przyjdzie do głowy zabierać jej ze sobą). Jest się samemu ze sobą i należy to docenić.
A kiedy już jogging będzie sprawiał wam autentyczną przyjemność i zdacie sobie sprawę z tego, że bardzo to lubicie - namówcie innych na bieganie. Warto!
* http://odwazsie.gazeta.pl/odwagi/1,103379,5156480.html
* http://jak-biegac.pl/jak-biegac-z-pulsometrem-czesc-1
* http://sportbiznes.pl/?act=hint&sub=view&id=193701
duszka189
19 stycznia 2012, 11:17bieganie podobno jest najlepszym sportem na rzeźbienie sylwetki ale nie tylko podczas biegania można obciążać stawy i kręgosłup z tym się nie zgodzę inne ćwiczenia jak orbitrek stepper czy brzuszki tez mają duży wpływ na stawy i kręgosłup
agraffka84
19 stycznia 2012, 10:15Masz calkowita racje. Co do biegania. Ja mam dosc durza otylosc, ale kocham biegac. Waga leciala w dol, nawet jesli codziennie truchtalam z 5-10 minut, teraz robi co chce, od kiedy przestalam. Wracam do biegania (w miejscu, w pokoju), ale mam odpowiednie buty, i nareszcie stanik, wiec nie musze trzymac swoich skarbow w miejscu :-))
niunia32
19 stycznia 2012, 07:40bieganie jest fajne. nawet zimą :)