Woda odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Bierze udział w wielu procesach zachodzących w naszym organizmie. Wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego, regulacji temperatury ciała, ochrania narządy wewnętrzne, wspomaga usuwanie zbędnych produktów przemiany materii i wiele innych. Nawet niewielki niedobór wody może prowadzić do odwodnienia, które objawia się zmęczeniem, bólami głowy, czy problemami z koncentracją.
Na rynku dostępnych jest wiele marek oferujących różne typy wód: mineralne, źródlane, gazowane, niegazowane. Każda z nich posiada inne właściwości i walory, które mogą lepiej odpowiadać indywidualnym potrzebom organizmu. W naszym rankingu wody oceniamy najpopularniejsze wody dostępne na polskim rynku, aby pomóc w ich świadomym wyborze.
Woda mineralna pochodzi z głębokich, naturalnych zasobów podziemnych, które są szczególnie bogate w minerały. Przez długi czas woda ta przesiąka przez różne warstwy ziemi wchodząc w reakcje z różnymi rodzajami skał, co prowadzi do wzbogacenia jej w minerały, takie jak wapń, magnez, sód, siarczany i inne pierwiastki.
U większości osób woda mineralna stanowi najlepszy wybór i sprawdzi się lepiej niż woda źródlana. Woda zawierająca wyższe ilości składników mineralnych może stanowić uzupełnienie naszej diety, głównie w wapń i magnez. Są to minerały, które bywają dostarczane w niedostatecznych ilościach wraz z dietą. Picie takiej wody będzie więc korzystne w większości przypadków. Szczególnie u osób przebywających na diecie wegańskiej, czy u kobiet po menopauzie. Także wybór tej wody jest odpowiedni dla osób uprawiających sport, pracujących fizycznie oraz w czasie upalnych dni, gdyż taka woda dostarcza również sód i potas.
Wodę mineralną możemy podzielić na 3 rodzaje, w zależności od ilości zawartych składników mineralnych:
-woda niskozmineralizowana (< 500 mg/l składników mineralnych),
-woda średniozmineralizowana (500-1500 mg/l składników mineralnych)
-woda wysokozmineralizowana (> 1500 mg/l składników mineralnych).
Jaka jest więc najlepsza woda mineralna w Polsce? Do najlepszych wód mineralnych należą wody o wysokiej zawartości minerałów - wapnia i magnezu. Zaliczyć do nich możemy marki takie jak:
Muszynianka:
-ogólna zawartość składników mineralnych: 1954 mg/l;
-magnez 128 mg/l;
-wapń 208 mg/l;
-sód 88 mg/l;
-potas 7,5 mg/l;
-woda ta charakteryzuje się bardzo wysoką zawartością magnezu, ale także jest bogata w wapń.
Kryniczanka:
-ogólna zawartość składników mineralnych: 2074 mg/l;
-magnez 66 mg/l;
-wapń 342 mg/l;
-sód 46 mg/l;
-potas 4,9 mg/l;
-na szczególną uwagę zasługuje najwyższa zawartość wapnia wśród wód z naszego rankingu.
Muszyna Cechini:
-ogólna zawartość składników mineralnych: 1800 mg/l;
-magnez 62 mg/l;
-wapń 326 mg/l;
-sód 33 mg/l;
-potas 3,7 mg/l;
-woda ta charakteryzuje się wysoką zawartością wapnia i niską sodu. Dlatego stanowi lepszy wybór wśród osób z nadciśnieniem tętniczym i osób starszych.
Piwniczanka:
-ogólna zawartość składników mineralnych: 1727 mg/l;
-magnez 87 mg/l;
-wapń 180 mg/l;
-sód 133 mg/l;
-potas 13 mg/l;
-dostarcza zadowalającą ilość magnezu i wapnia. Należy jednak zwrócić uwagę na wysoką zawartość sodu, który w nadmiernych ilościach działa niekorzystnie dla zdrowia. Dlatego taka woda lepiej sprawdzi się wśród sportowców, osób intensywnie pocących się w czasie aktywności fizycznej i w czasie upałów.
Staropolanka:
-ogólna zawartość składników mineralnych: 2030 mg/l;
-magnez 47 mg/l;
-wapń 287 mg/l;
-sód 105 mg/l;
-potas 45 mg/l;
-wysoka zawartość wapnia, a także potasu.
Muszyna Zdrój:
-ogólna zawartość składników mineralnych: 1534 mg/l;
-magnez 51 mg/l;
-wapń 206 mg/l;
-sód 65 mg/l;
-potas 8,5 mg/l;
-dostarcza sporej dawki wapnia.
Magnesia:
-ogólna zawartość składników mineralnych: 1198 mg/l;
-magnez 170 mg/l;
-wapń 37 mg/l;
-sód 6 mg/l;
-to woda o najwyższej zawartości magnezu. Także charakteryzuje się niską zawartością sodu. Sprawdzi się więc najlepiej wśród osób, które nie dostarczają prawidłowych ilości magnezu z samą dietą.
Woda źródlana jest to woda pochodząca z podziemnych zasobów, podobnie jak woda mineralna. Jednak ze względu na to, że przepływa przez płytsze warstwy ziemi, charakteryzuje się niższą zawartością minerałów. Stanowi odpowiedni wybór wśród osób z kamicą nerkową, niewydolnością nerek czy innymi chorobami nerek i dróg moczowych. Także jest odpowiednia w przypadku występowania nadciśnienia tętniczego, ze względu na niską zawartość sodu. Również woda ta jest rekomendowana dla dzieci i niemowląt.
Do wód źródlanych należą m.in.:
Primavera:
-ogólna zawartość składników mineralnych: 306 mg/l;
-magnez 4,9 mg/l;
-wapń 49 mg/l;
-sód 2,7 mg/l;
-potas 1,1 mg/l.
Kropla Beskidu:
-ogólna zawartość składników mineralnych: 322 mg/l;
-magnez 17 mg/l;
-wapń 45 mg/l;
-sód 15 mg/l;
-potas 1,1 mg/l.
Żywiec Zdrój:
-ogólna zawartość składników mineralnych: 213 mg/l;
-magnez 5 mg/l;
-wapń 36 mg/l;
-sód 8 mg/l.
Oaza:
-ogólna zawartość składników mineralnych: 310 mg/l;
-magnez 13 mg/l;
-wapń 60 mg/l;
-sód 5 mg/l;
-potas 0,75 mg/l.
Nestle Aquarel:
-ogólna zawartość składników mineralnych: 666 mg/l;
-magnez 21 mg/l;
-wapń 115 mg/l;
-sód 13 mg/l;
-potas 3,3 mg/l.
Podobnie jak w przypadku wód niegazowanych, wody gazowane mogą należeć do wód mineralnych lub źródlanych. Tak więc wybór stopnia mineralizacji zależy m.in. od naszego wieku, potrzeb dietetycznych, występujących chorób oraz dolegliwości. Także wody gazowane różnią się stopniem nasycenia - od lekko gazowanych po mocno gazowane.
Woda gazowana może być dobrym wyborem dla osób, które mają trudności z regularnym piciem wody, dla wielu osób może być bardziej atrakcyjna w porównaniu do zwykłej wody niegazowanej. Należy jednak pamiętać, że nie u wszystkich osób taka woda jest rekomendowana. Osoby z dolegliwościami ze strony przewodu pokarmowego, np. chorujące na refluks żołądkowo-przełykowy, nadkwaśność żołądka, z obecnymi wrzodami żołądka lub dwunastnicy, SIBO, IBS, czy zapaleniami jelit powinny unikać tego typu wody, ponieważ może nasilać dolegliwości związane z uczuciem pełności, zgagą i produkcją gazów w jelitach.
Podsumowując, wybór odpowiedniej dla nas wody jest zależny od wieku, sposobu odżywiania oraz występujących jednostek chorobowych. Na rynku jest dostępnych wiele marek, oferujących różne rodzaje wód. Także warto wspomnieć o wodzie kranowej (pochodzenia wodociągowego) - jest to bezpieczne i najtańsze źródło wody. Zawartość składników mineralnych w takiej wodzie różni się w zależności od lokalizacji, ale najczęściej ich zawartość odpowiada wodzie źródlanej lub niskozmineralizowanej.
Pamiętajmy, że woda jest nieodzownym elementem zdrowego stylu życia. Codzienne dbanie o nawodnienie to klucz do prawidłowego funkcjonowania organizmu, lepszego samopoczucia i zapobiegania problemom zdrowotnym.
Komentarze