Przede wszystkim należy pamiętać, że jazda na nartach, to nie tylko miłe spędzanie wolnego czasu, ale również znaczny wysiłek fizyczny. Mimo, że na szczyt wjeżdża się wyciągiem lub kolejką, to już sam zjazd wymaga odpowiednich umiejętności i nie lada kondycji. Brak wcześniejszego przygotowania się do jazdy na nartach może popsuć nawet najlepiej zaplanowany wypad. Dlatego też zawczasu należy rozpocząć przygotowania do zimowego szaleństwa.

Co wzmacniać?

Mogłoby się wydawać, że w czasie jazdy na nartach lub snowboardzie angażowane są tylko i wyłącznie mięśnie nóg. Nic bardziej mylnego. Owszem to właśnie ta część ciała w największym stopniu pracuje podczas białego szaleństwa, jednak narciarstwo angażuje praktycznie wszystkie mięśnie ludzkiego organizmu. Bardzo intensywnie pracują również mięśnie odpowiedzialne za utrzymanie prawidłowej postawy ciała – mięśnie posturalne (między innymi mięśnie czworoboczne lędźwi oraz mięśnie skośne brzucha). Nie należy zapominać także o znacznych obciążeniach, które w czasie jazdy na nartach lub snowboardzie oddziałują na stawy i więzadła.

Zwiększ wytrzymałość

Ćwiczenia modelujące/siłowe przygotowujące do wyjazdu na narty powinny skupiać się przede wszystkim na poprawie wytrzymałości siłowej. Wynika to z tego, iż w czasie szusowania po stoku nie musimy pokonywać nie wiadomo jak dużych oporów. Maksymalne obciążenie stanowi masa ciała niekiedy zwiększona o plecak. Stąd też dużo większe znaczenie ma wytrzymałość mięśni. Wynika to z tego, iż zachowanie prawidłowej pozycji podczas jazdy na nartach wymaga stałego napięcia mięśni znajdujących się w obrębie nóg, pośladków, brzucha, pleców, a także wielu innych części ciała. Zakładając, że na stoku spędzamy średnio od czterech do nawet sześciu godzin, to wyżej wymienione mięśnie każdego dnia białego szaleństwa wykonują ogromną pracę.

narty narciarstwo góra stok

Popraw kondycję

Przygotowując się do wyjazdu w góry na narty nie należy skupiać się tylko na aparacie ruchu (mięśniach, stawach i więzadłach). Bardzo ważne jest również odpowiednie przygotowanie układu krwionośnego i oddechowego. Warto pamiętać, że mięśnie do wykonywania swojej pracy wymagają energii. Powstaje ona na drodze spalania substratów energetycznych, które do pracujących mięśni dostarczane są za pośrednictwem naczyń krwionośnych. Właśnie z tego względu niezwykle istotna jest prawidłowa praca układu krwionośnego. Także układ oddechowy podczas pobytu w górach narażony jest na znaczne obciążenia. Wynikają one zarówno z intensywnej pracy mięśni (układ oddechowy odpowiada między innymi za dostarczanie tlenu, który jest niezbędny przy utlenianiu substratów energetycznych, a także za wydalanie powstałego w tym procesie dwutlenku węgla), jak i niższej niż na nizinach zawartości tlenu w powietrzu.

Zadbaj o koordynację

W swoich przygotowaniach do wyjazdu na narty/snowboard warto uwzględnić ćwiczenia koordynacyjne. Jest to szczególnie wskazane w przypadku osób, które dopiero będą rozpoczynały swoją przygodę z narciarstwem. Poprawa koordynacji i równowagi z pewnością przyczynią się do skrócenia czasu niezbędnego do opanowania prawidłowej techniki jazdy na nartach lub snowboardzie. W przypadku bardziej doświadczonych amatorów białego szaleństwa poprawa koordynacji ruchowej może przyczynić się do polepszenia techniki jazdy.

snowboard narciarstwo

Jak i co trenować?

W planie treningowym przygotowującym do wyjazdu na narty/snowboard powinny znaleźć się ćwiczenia modelujące/siłowe mające na celu poprawę wytrzymałości siłowej. Powinny one obejmować wszystkie partie ciała, a także przyczyniać się do wzmocnienia stawów i więzadeł. Ponadto, taki plan treningowy powinien zawierać również ćwiczenia wytrzymałościowe (kardio), które przyczyniają się do poprawy wytrzymałości ogólnej organizmu – między innymi lepszego funkcjonowania układów krwionośnego i oddechowego. W planie treningowym przygotowującym do białego szaleństwa warto uwzględnić również ćwiczenia koordynacyjne. W żadnym wypadku nie należy zapominać o ćwiczeniach rozciągających. Zrealizowanie takiego planu treningowego przed wyjazdem w góry na narty lub snowboard w znacznym stopniu zmniejsza ryzyko wystąpienia niechcianej kontuzji, a także pozwala w pełni cieszyć się białym szaleństwem.

Zdjęcia: 1,2,3