Aby wyjaśnić dlaczego trening na czczo jest nie tylko nieskuteczny, ale również niebezpieczny dla zdrowia, należy poznać trochę teorii związanej z fizjologią człowieka. Ludzki organizm do swojego prawidłowego funkcjonowania potrzebuje energii. Przejawia się ona w postaci tak zwanego ATP (adenozynotrifosforanu). To właśnie dzięki niemu nasze mięśnie mogą się kurczyć, a pozostałe układy i struktury organizmu wykonywać swoje zadania. Energia (ATP) zmagazynowana jest głównie w mięśniach, jednak jej zapasy wystarczą zaledwie na około sekundę wysiłku fizycznego. Co dalej? Skąd organizm pozyskuje ATP do dalszego kontynuowania ćwiczenia i jak do tego ma się brak posiłku przed treningiem?

Z czego powstaje energia?

Po wyczerpaniu zapasu ATP zgromadzonego w mięśniach jest ono resyntetyzowane z fosfokreatyny. Jednakże powstała w ten sposób energia wystarczy na kontynuowanie wysiłku fizycznego przez zaledwie 5-10 sekund. Po tym czasie ATP syntetyzowane jest ze wszystkich dostępnych w organizmie substancji odżywczych, a więc węglowodanów, tłuszczów oraz białek. To jaki substrat energetyczny będzie dominowała w procesie resyntezy adenozynotrifosforanu zależy przede wszystkim od: rodzaju wysiłku fizycznego (tlenowy/beztlenowy), czasu jego trwania, intensywności, a także ilości zaangażowanych w wykonywanie danego ćwiczenia mięśni (wysiłek lokalny/globalny).

Niezbędne węglowodany

Tłuszcze utleniane są przede wszystkim podczas treningów kardio, gdyż zapewniają one warunki tlenowe (aerobowe). Zanim jednak zdecydowana większość energii będzie wytwarzana na drodze ‘spalania’ tkanki tłuszczowej, to przez pierwsze 20-25 minut od rozpoczęcia ćwiczenia kardio jest ona syntetyzowana z węglowodanów. Warto pamiętać, że organizm po nocy, a więc po około 10 godzinach bez przyjmowania pokarmu, posiada niewielkie zasoby węglowodanów, gdyż większość z nich została wykorzystana do podtrzymania kardynalnych procesów ustroju w czasie snu. Wystarczą one jedynie na utrzymanie podstawowych funkcji organizmu, a nie na bardzo intensywny trening. Warto również podkreślić to, iż węglowodany stanowią niejako katalizator do rozpoczęcia wytwarzania ATP na drodze utleniania tłuszczów.

Śniadanie przed treningiem

Niebezpieczny trening na czczo

Dlaczego wykonywanie treningów na czczo jest nie tylko nieskuteczne, ale również niebezpieczne dla zdrowia? Wynika to z tego, iż zbyt niska ilość węglowodanów w organizmie, przede wszystkim glikogenu mięśniowego i wątrobowego oraz glukozy, uniemożliwia rozpoczęcie utleniania tłuszczów. Stąd też wykonywanie treningu na czczo skutkuje tym, iż po wyczerpaniu zapasu węglowodanów ATP wytwarzane jest z jedynego dostępnego w takiej sytuacji źródła energii, a mianowicie z białek. Z racji tego, że po nocy również ich ilość w organizmie jest niewielka, a mięśnie potrzebują do wykonywania swojej pracy energii, to bardzo szybko dochodzi do zjawisk katabolicznych, czyli ‘spalania’ własnego ciała (to właśnie z białek w głównej mierze zbudowane jest ciało człowieka). Właśnie z tego względu w żadnym wypadku nie należy wykonywać ćwiczeń fizycznych na czczo, gdyż przynoszą one więcej szkody niż pożytku.

Zdjęcia: 1, 2