Spis treści:
Dieta lekkostrawna to nie tylko sposób żywienia po zabiegach operacyjnych. Zaleca się również przestrzeganie jej zasad u małych dzieci, osób starszych, a także w przypadku niektórych chorób. Dieta lekkostrawna powinna zawierać produkty i metody ich obróbki nie obciążające żołądka. Jakich produktów nie jeść na diecie lekkostrawnej? Jak wygląda dieta lekkostrawna? Jak jeść lekkostrawnie?
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
W święta miałam usuwany wyrostek robaczkowy. Nie było możliwości przeprowadzić zabiegu metodą laparoskopową, ponieważ było już za późno. Teraz wyszłam ze szpitala, a lekarz powiedział mi tylko, że powinnam stosować dietę lekkostrawną. Ale ja nie mam pojęcia co to oznacza? Jak powinnam się odżywiać? Kinga, 24 l.
Dieta łatwostrawna, zwana potocznie też 'lekkostrawną' to bardzo waży sposób odżywiania. Zaleca się stosowanie jej zasad nie tylko osobom po operacjach, ale też w trakcie chorób przebiegających z gorączką, niektórych chorób układu pokarmowego oraz dzieciom i osobom starszym. Jej celem, oprócz odpowiedniego doboru produktów i technik ich obróbki, jest najczęściej dostarczenie takiej samej ilości składników pokarmowych, jakie dostarczyłaby dieta podstawowa. Najważniejszymi zasadami tego sposobu żywienia są:
W diecie łatwostrawnej należy w dużej mierze wykluczyć błonnik pokarmowy. Jednak jego pewna ilość jest konieczna, aby nie doprowadzić do problemów z wypróżnianiem. W większości wypadków w diecie można pozostawić chleb graham. Jest to jednak wykluczone w przypadku stanów pooperacyjnych oraz zapalenia żołądka i jelit.
Produkty zakazane w diecie łatwostrawnej: sery żółte, topione, dojrzewające, typu Feta i Fromage, razowe pieczywo, grube kasze i makarony, jajka gotowane na twardo i smażone, tłuste mięsa, ryby i wędliny, wyroby wędzone i peklowane, konserwy, smalec, słonina, boczek, łój, margaryny twarde, frytki, chipsy, smażone ziemniaki, pyzy, niedojrzałe owoce, suszone owoce, niektóre warzywa: kapustne, czosnek, pory, rzepa, papryka, szczypior, cebula, ogórki, brukiew, rzodkiewka, chałwa, niektóre owoce: gruszki, daktyle, czereśnie, kawon, słodycze zawierające tłuszcz, kakao i orzechy, ostre przyprawy (ocet, pieprz, papryka, musztarda, chili, curry, ziele angielskie, liść laurowy, gałka muszkatołowa, gorczyca), mocna kawa i herbata, słodzone i gazowane napoje.
Powyższe wykluczenia są zestawem najczęściej źle tolerowanych produktów. Mogą stanowić pewien wyznacznik, chociaż ważne jest też indywidualne podejście. Może się okazać, że chory będzie odczuwał dolegliwości również po produktach teoretycznie dozwolonych. Bardzo ważne jest też, aby posiłki były smaczne, doprawione łagodnymi przyprawami, atrakcyjnie połączone i podane. Powinny ponadto w maksymalnym stopniu brać pod uwagę indywidualne preferencje i łaknienie.
Życzę szybkiego powrotu do zdrowia!
A jakie są Wasze sprawdzone przepisy na dania po operacji? Jakie przepisy kulinarne lekkostrawne polecacie?
Komentarze
magwiz
11 stycznia 2015, 23:29
Ja się okresowo borykam ze stanami zapalnymi błony śluzowej żołądka i muszę przechodzić na dietę lekkostrawną stopniowo dodając kolejne produkty. Zwykle to mijało szybko, ale w zeszłym roku miałam ponad 10 miesięczny maraton jedzenia samych gotowanych ziemniaków i marchewki, po pewnym czasie nie mogłam już patrzeć na klopsiki gotowane, do których dodatkowo dokładałam kilka łyżeczek mielonego siemienia lnianego - bo dobry dla żołądka
kitkatka
3 stycznia 2015, 21:15
Pieczywo ma być lekko czerstwe.
Rakietka
3 stycznia 2015, 16:18
Brakowało mi takiego artykułu ;)
coconue
3 stycznia 2015, 07:29
A ja proponuję zacząć od prawidłowej nomenklatury. Nie ma diety lekkostrawnej, według PTD jest dieta ŁATWOSTRAWNA!!!!!!!