Yerba mate to napar, w którym można się zakochać lub od początku znienawidzić. Niektórzy piją ją dla zdrowia, inni dla smaku. Przeciwnicy cały czas przywołują badania, które wykazały ujemy wpływ mate na organizm. Czy mają rację? Czy yerba mate jest rakotwórcza? Czy yerba mate może zatruć? Wpływ yerba mate na wątrobę. Czy yerba mate wspomaga odchudzanie? Jak parzyć yerba mate? Czy można pić yerbę na diecie?
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Czy yerba jest zdrowa? Francuscy naukowcy już w 1064 roku w raporcie swoich badań napisali:
"trudno znaleźć na świecie roślinę o tak dużej zawartości witamin i minerałów jaka jest w Mate". Teraz już wiemy, że teza ta jest jak najbardziej uzasadniona, bowiem Yerba mate:
Czy yerba mate jest zdrowa? Wiele osób słyszało zapewne o ujemnym działaniu mate. Fakt, pojawiły się badania, które udowadniają, że napar tej rośliny może mieć działanie niekorzystne. Okazało się jednak, że w krajach, w których spożywanie Yerba mate jest znacznie większe niż przeciętna konsumpcja mamy do czynienia z większym występowaniem raka jamy ustnej, gardła, przełyku i pęcherza moczowego. Wyrok na Yerba mate okazał się jednak przedwczesny. Badania najprawdopodobniej były zakłócone przez fakt, że społeczeństwa, które chętnie sięgają po Yerba mate nie stronią również od alkoholu i papierosów, które to są ważnym czynnikiem powstawania nowotworów. Dodatkowo w 2008 r. opublikowano wyniki badania wpływu naparów Yerba mate na myszy. A yerba mate a wątroba? Co ciekawe, nie stwierdzono toksycznego jej działania na wątrobę, nerki i pęcherz moczowy. Idąc dalej, badania epidemiologiczne przeprowadzone w Argentynie wykazały zwiększone ryzyko nowotworu pęcherza u pijących Mate i palących, nie doszukano się już takich powiązań u osób pijących ten napar i niepalących.
Yerba mate jest naparem z Ostrokrzewu paragwajskiego (Ilex paraguriensis). Jej historia sięga XVI wieku – wtedy to misjonarze jezuici odkryli, że receptą na jasny umysł i odporność dla pewnego plemienia dorzecza Parny są liście wiecznie zielonego krzewu. Kwestią czasu było przeniesienie tego zwyczaju do Europy . Obecnie napój Yerba mate jest bardzo popularny w Brazylii, Argentynie, Paragwaju oraz Urugwaju.
Parzenie Yerba mate powinno się odbywać według określonej zasady:
1. Yerba Mate parzy się w specjalnych naczynkach (mate, guampa, tereré).
2. Do naczynia wsypujemy susz od ¼ do ¾ objętości.
3. Zatykamy naczynie dłonią i kilka razy przewracamy do góry dnem.
4. Przechylamy naczynie tak, aby susz tworzył spadek.
5. W naczyniu umieszczamy bombillę - specjalną rurkę.
6. Zalewamy susz wodą o temperaturze nie wyższej niż 70 st C.
7. Liście można zalewać kilkakrotnie dopóki nie stracą aromatu.
Jak widzimy Yerba mate daje nam wiele nadziei. Warto więc od czasu do czasu skorzystać z jej cennych właściwości, w myśl zasady „Wszystko z umiarem”.
A Ty pijesz Yerba mate? Jaka jest Twoja opinia o yerba mate?
Zdjęcie pochodzi z: Jacek Becela / Foter / CC BY-SA
Komentarze
magwiz
2 lutego 2015, 22:40
Mnie tam jakoś to nie pociąga.
Mirwu
12 stycznia 2015, 00:59
....obniża poziom złego cholesterolu.... Jak coś takiego słyszę to mnie szlag trafia. Nie ma złego cholesterolu. To bzdura. Taką samą bzdurą jest dopuszczalna ilość cholesterolu we krwi. Przyjęte jest 200 jednostek na decylitr krwi. To może proszę pokazać kto i kiedy to ustalił? Powodzenia w szukaniu. Nie pytam kto tak podaje, tylko kto i w jakich badaniach to ustalił-źródła proszę. Będziecie zdziwieni. NIKT
zzuzzana19
11 stycznia 2015, 08:55
Popijam ją czasami od ponad dwóch lat :) Ma charakterystyczny smak, ale mi jak najbardziej on odpowiada :)
paranormalsun
8 stycznia 2015, 20:36
Właśnie teraz piję :) Fajny artykuł, dobrze wiedzieć. Szkoda tylko, że mate ejst taka droga u nas. gdy byłam w Argentynie wybór był ogromny a ceny bardzo niskie.
patasola
8 stycznia 2015, 09:36
Mate sama w sobie jest super i dobrze, ze Vitalia ja promuje, ale artykul, jak zwykle, beznadziejny. "Francuscy naukowcy", amerykanskie badanie - jakie/kiedy/gdzie? Moze na przyszlosc dobrze by bylo, gdyby autorzy przytaczali bibliografie, na ktorej sie operaja. Poza tym, skad ten 1064 rok na poczatku? Odryta ja po podboju Ameryki Poludniowej dopiero, co potem zreszta pani autorka sama wspomina"Jej historia sięga XVI wieku". Skad wiec ten XI wiek i Francuzi?! I do tego ten, jak zwykle sensacyjny tytul rodem z brukowca...
esterraa
7 stycznia 2015, 21:25
Yerba mate ma mateine, kawa kofeine, herbata teine. Polecam kupowac mate dobrej jakosci bez lodyg i pylu, jest napojem dobrym takze dla osob aktywnych fizycznie, nie tylko dla odchudzajacych sie. W przeciwienstwie do kawy nie podnosi cisnienia :)
robaczki2
7 stycznia 2015, 19:16
piję od lat, raczej dla zdrowia niż smaku.
trauma
7 stycznia 2015, 19:01
Zawsze robię w robocie jak przestaję ogarniać gdzie jestem i po co tam jestem :D Polecam delikatne wersje "smakowe"
Aibell
7 stycznia 2015, 13:21
Uwielbiam :)
anuszka1981
7 stycznia 2015, 12:59
wszystko na jedno szkodzi a na drugie pomaga...
ewi82
7 stycznia 2015, 12:15
nigdy nie słyszalam poszukam i kupie
AnnaLidia
7 stycznia 2015, 10:32
Piję! Świetnie reguluje przemianę materii i daje niezłego kopa energetycznego! Polecam!
yoxo.
7 stycznia 2015, 09:31
Yerba Mate świetnie mnie pobudza. Piją go czasami przed intensywną nauką czy treningiem. Mam wrażenie, że działa łagodniej niż kawa i efekt utrzymuje się dłużej. Polecam. :)
chanach77
7 stycznia 2015, 12:09
Własnie czegoś szukam zamiast kawy, czerwona herba nie bardzo się sprawdź, dostaje palpitacji, to może to :).