Czerwona herbata osobom odchudzającym kojarzy się przede wszystkim ze spalaniem tkanki tłuszczowej. Pomimo, że zdecydowana większość określa jej smak jako ziemisty i bardzo intensywny, popularność Pu erh nie maleje. Czy słusznie?
Już od dawna czerwona herbata była wiązana z odchudzaniem. Jeszcze kilka lat temu jako o wielkim hicie pisali na jej temat redaktorzy na łamach czasopism i na stronach internetowych. Pod hasłami 'czerwona herbata pogromcą tłuszczu' przytaczano francuskie badanie, które wskazywało, że aż u 88 proc. osób pijących codziennie czerwoną herbatę wystąpił widoczny spadek masy ciała. A jeszcze bardziej zachwycał fakt, że badani nie musieli zmieniać w stylu życia zupełnie nic więcej. Faktycznie, kolejne badania potwierdziły działanie odchudzające Pu erh. Prawdopodobnie związane jest to z zawartymi w niej związkami aktywującymi enzymy pokarmowe do wydzielania soków trawiennych oraz pobudzającymi pracę jelit. Dużą rolę przywiązuje się działaniu zawartego w herbacie Pu erh kwasowi galusowemu. Udowodniono, że ogranicza on ilość tłuszczu trzewnego, zmniejsza poziom cholesterolu oraz chroni przed wystapieniem otyłości. Badania opublikowane w PLoS ONE dosłownie kilka dni temu potwierdziły tezę, że herbata Pu erh hamuje biosyntezę tłuszczu, zmniejszając jego odkładanie.
Nie traktuj czerwonej herbaty jako jedynego sposobu na redukcję masy ciała. O ile nie ma żadnych przeciwwskazań, można ją pić, ale jako środek wspomagający dietę i ćwiczenia fizyczne.
Badania in vivo udowodniły, że ekstrakt czerwonej herbaty hamuje aktywność lipazy trzustkowej w sposób zależny od dawki (stężenie hamujące wynosiło 101, 6 mg/ml). Co daje zmniejszenie aktywności lipazy? Mówiąc troszkę skrótem: mniej tłuszczu strawimy, mniej się wchłonie, a więcej zostanie wydalona.
Osoby, które nie są w stanie przełknąć czerwonej herbaty, mogą spać spokojnie. Badanie z 2014 roku opublikowane w Food & Function potwierdza, że działanie 'odchudzające' (dokładnie chodzi o zwiększenie fosforylacji AMP-aktywowanej kinazy białkowej i białej tkanki tłuszczowej) wykazuje nie tylko herbata czerwona Pu erh, ale też herbata Oolong i herbata czarna.
O jednym trzeba pamiętać. Każdy z nas jest inny i potrzebuje innego toru postępowania w czasie redukcji masy ciała. Nie można więc powiedzieć, że czerwona herbata będzie działała korzystnie na każdą osobę. Nie ma takiego środka. Nawet w badaniach, które wyglądają optymistycznie jest odsetek osób, które nie schudły przy zastosowaniu herbaty czerwonej i nawet jeśli jest to 10- 15 proc., to ktoś w tych procentach może się znaleźć. Trzeba mieć też na uwadze, że działania takie jak picie czerwonej herbaty powinny być raczej wspomaganiem całego procesu a nie cudownym środkiem na odchudzanie. Gdyby tak było, nie mielibyśmy epidemii otyłości na świecie. Podstawa zatem to racjonalne odżywianie i regularna aktywność fizyczna.
Zanim powiemy kilka słów na temat zdrowotnego działania czerwonej herbaty musimy podkreślić, że nie każdy może korzystać z jej właściwości. Przede wszystkim czerwona herbata zwiększa diurezę. Jak łatwo się więc domyśleć, może 'wypłukiwać' składniki mineralne z organizmu. Będzie to istotne zwłaszcza dla osób z anemią, kobiet karmiących i ciężarnych oraz w trakcie miesiączki. Umiar jednak należy zachować zawsze, zwłaszcza właśnie w czasie diety odchudzającej, kiedy często występuje problem z poprawnym zbilansowaniem posiłków. Herbat nie warto też pić podczas posiłków, zwłaszcza bogatych w składniki mineralne tj. wapń, magnez, żelazo oraz podczas przyjmowania preparatów z tymi składnikami. Większość specjalistów nie zaleca przekraczania 2-3 filiżanek herbaty czerwonej dziennie.
W badaniach na szczurach
nie zaobserwowano toksyczności czerwonej herbaty w dawce 700 mg / kg / dzień zarówno dla reprodukcji i rozwoju. Jednak bardzo wysoka dawka 2500mg / kg / dzień spowodowała zmianę względnej masy organów, w tym jąder i jajników oraz prostaty, zarówno u rodziców, jak i potomstwa, a także zaburzenia rozwojowe w okresie płodowym. W innym badaniu jako dawkę rozpoczynającą niekorzystne działanie podano 5000 mg / kg / dzień. Powyżej niej, w badaniu na szczurach, odnotowano wzrost kreatyniny oraz niewielki przerost dróg żółciowych w wątrobie. Przeliczając na człowieka: osoba ważąca 60 kg musiałaby wypić dziennie napar z 300 g skondensowanego ekstraktu herbaty dziennie.
Właściwości wspomagające odchudzanie przyćmiły troszkę działanie zdrowotne czerwonej herbaty. A szkoda. Udowodniono, że napar ten, dzięki sporej zawartości polifenoli, obniża poziom cholesterolu we krwi, ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, a nawet chroni wątrobę przed uszkodzeniem. Zawartość cynku pomaga w utrzymaniu zdrowej, gładkiej skóry oraz łagodzi świąd i trądzik. Czerwona herbata może również działać ochronnie na nerki, jak pokazały badania opublikowane w Food and Chemical Toxicology oraz być pomocna w normalizowaniu glikemii. Badania udowodniły również antynowotworowe działanie czerwonej herbaty dzięki obecności dysmutazy ponadtlenkowej, polifenoli i flawonoidów, które zwalczają wolne rodniki.
Według USDA (United States Department of Agriculture) działanie antyoksydacyjne herbaty może być silniejsze niż działanie owoców i warzyw.
Duże badania z udziałem 35 tys. kobiet po menopauzie, dowiodły, że wypicie co najmniej dwóch filiżanek herbaty dziennie
zmniejsza ryzyko rozwoju nowotworu dróg oddechowych o 40 proc., a przewodu pokarmowego o 68 proc. Picie herbaty powinno stać się również nawykiem palaczy. Badania pokazały, że mogą oni wtedy liczyć na zmniejszone ryzyko rozwoju nowotworu płuc.
Jak widać, czerwona herbata umiejętnie dawkowana może stać się sprzymierzeńcem nie tylko odchudzania, ale też walki z chorobami. Być może hasła typu: 'czerwona herbata to idealny spalacz tłuszczu' są trochę na wyrost, jednak z całą pewnością dla większości osób picie Pu erh może przynieść spore korzyści.
Zdjęcie 1 pochodzi z: cait_tea / Foter / CC BY-SA
Zdjęcie 2 pochodzi z:
ignat.gorazd / Foter / CC BY-SA
Komentarze
magdalenka655
19 października 2015, 09:29
Moim zdaniem najlepiej działają różne zabiegi http://klinikamelitus.pl/zabiegi/body-jet-maloinwazyjna-metoda-liposukcji
burn_it!
29 kwietnia 2015, 10:06
B. często wypijam na śniadanie koktajl z mrozonych truskawek, banana, jogurtu naturalnego i łyżki siemiena lnianego - jest odżywczy, pyszny, truskawki mają działanie diuretyczne i usuwają nadmiar wody, a dodatkowo dzięki witaminom, minerałom i kwasom Omega - 6 (siemię) pięknie działa na naszą cerę! Bardzo polecam włączać koktajle do swojej diety :)
izka1985m
23 lutego 2015, 22:59
Ja pije na przemian czerwona oraz zielona herbatę, nie widzę jakichkolwiek efektów odchudzających, ale lepsze herbatki niż kawa, która uwielbiam.
irmina75
23 lutego 2015, 12:01
lubię, ale jakoś ostatnio o nej zapomniałam. piłam ja na przemian z zieloną. i czułam się rewelacyjnie, chudłam byłam pełna energii. muszę sobie kupić
MIPU91
23 lutego 2015, 00:58
ja ją bardzo lubię, ale już dawno nie piłam ,bo mi się skończyła, i zieloną tez lubię :)
magwiz
22 lutego 2015, 21:57
Ja próbowałam się przekonać do jej smaku, ale nic z tego nie wyszło...
krcw
22 lutego 2015, 20:36
czerwona to moja ulubiona herbata:) najlepiej bez dodatków smakowych ale ciężko taką kupić;/ najczęściej jest z cytryną a to połączenie lubię najmniej:D kiedyś kupiłam czerwoną z pigwą i była pyszna:D więc polecam:D
nieznajoma1989
22 lutego 2015, 19:09
Ja tam lubie ten specyficzny ziemisty posmak ;)
xaanniiaax
22 lutego 2015, 17:52
a ja pije tą herbatkę ze względu na charakterystyczny smak - jako mama karmiąca raz-dwa razy w tygodniu :)
Grubaska.Aneta
22 lutego 2015, 15:25
Dokładnie .... podobno odchudza , redukuje ciśnienie , obniża cholesterol i ma działanie moczopędne wiec nic tylko pić :)
paula15011
22 lutego 2015, 10:21
No to w takim razie od dzisiaj będę pić codziennie tą herbatkę choć smakiem według mnie ona nie powala no ale warto się poświęcić :D
Eli1605
22 lutego 2015, 09:55
Niespecjalnie mi smakuje, ale dla zdrowia mogę spróbować ją polubić.
Wiedzmowata
22 lutego 2015, 07:42
Pijałam tę herbatę i nie powalała mnie smakiem, ale wygląda na to, że dobrze by było na stałe włączyć do menu to popijanie przynajmniej raz dziennie.