Spis treści:
Komary, osy, meszki, to upiory lata. Jak się przed nimi uchronić i jak sobie pomóc, gdy już nas ugryzą w naturalny sposób? O tych produktach musisz pamiętać.
Można pójść na łatwiznę i kupić odstraszający spray pełen chemicznych związków w tym DEET, który oprócz tego, że odstrasza owady, szkodzi niestety naszemu zdrowiu. Lepiej więc postawić na naturalne sposoby skuteczne i bezpieczne. Przykłady? Starta skórka z cytrusów pozostawiona w miseczce przy oknie zapobiegnie wchodzeniu do domu pająków czy much. Podobnie przed nieproszonymi gośćmi chroni doniczka z bazylią, miętą, tymiankiem lub kocimiętką na parapecie. Olejek z kocimiętki sprawdza się również doskonale jako ochrona przed komarami na dworze. Wystarczy posmarować nim skórę przed wyjściem, a przez 2 godziny masz zapewniony spokój. Podobnie działa olej z miodły indyjskiej (Neem). Jeśli z kolei przeszkadzają ci muszki owocówki napełnij szklankę do ¾ octem, dopełnij ciepłą wodą i dodaj 8 kropel płynu do mycia naczyń. W ten sposób wyłapiesz natarczywych towarzyszy owoców. Jeśli z kolei obawiasz się os, a chcesz spędzić miłe popołudnie na tarasie czy balkonie, powieś bukieciki ze świeżo ściętego rozmarynu lub mięty. Możesz też wrzucić gałązkę rozmaryny na węgiel, gdy robisz grilla. Unoszący się zapach odstraszy insekty. Przed wyjazdem nad wodę czy do lasu przygotuj sobie poniższy specyfik i spryskuj się zanim wyjdziesz z domu. Dzięki temu uchronisz się przed nieprzyjemnymi, swędzącymi ugryzieniami komarów, meszek i odstraszysz muchy oraz pajęczaki.
Składniki:
100 ml wódki lub wody
15 kropli olejku goździkowego
15 kropli olejku lawendowego
15 kropli olejku z trawy cytrynowej
15 kropli olejku eukaliptusowego
15 kropli olejku citronella
Przygotowanie:
Jeśli już ugryzł cię jakiś owad i jesteś w pobliżu domu to w pierwszej kolejności sięgnij po cebulę. Przekrój ją na pół i przyłóż do miejsca po ugryzieniu. Zmniejszy to obrzęk i złagodzi swędzenie. Jeśli jesteś na dworze niezastąpione jest przyłożenie przedartego liścia babki lancetowatej, roztartej natki pietruszki czy liści bazylii. Pomocna może być również pasta z wody i sody oczyszczonej czy wacik nasączony octem. Zawiń je bandażem i pozostaw do czasu, aż minie ból. Ulgę przyniesie również przyłożenie zimnego okładu np. z lodu lub mrożonki. Świetnie sprawdza się także posmarowanie wyciągiem z oczaru wirginijskiego. Niektóre olejki eteryczne z tych, które odstraszają owady, świetnie sprawdzają się także na łagodzenie swędzenia. Wymienić tutaj można olejek eukaliptusowy, goździkowy czy lawendowy. Możesz przygotować z nich miksturę przynoszącą ulgę.
Składniki:
20 ml oleju np. rzepakowego, słonecznikowego, z pestek winogron
10 kropli olejku goździkowego
10 kropli olejku bazyliowego
Przygotowanie:
UWAGA!
Jeśli jesteś uczulona na jad owadów pamiętaj o szybkim sięgnięciu po środek przeciwhistaminowy i wizycie na pogotowiu, jeśli nasila się reakcja uczuleniowa. Nie używaj też olejków, na które masz alergię.
Zdjęcie pochodzi z flickr.com
Komentarze
kitkatka
29 czerwca 2015, 20:43
Nasze komary nie chcą słuchać zaleceń specjalisty i bardzo lubią wszystkie ziółka. Natomiast nie znoszą wanilii.
Peysti
29 czerwca 2015, 10:45
jak byłam mała, mama przykłądała mi liść babki lancetowej :)
Eli1605
29 czerwca 2015, 08:42
Jak się okazuje cebula jest dobra na wszystko.
Epestka
29 czerwca 2015, 05:42
"Jak się przed nimi uchronić i jak sobie pomóc, gdy już nas ugryzą w naturalny sposób" To te potwory są już na takim etapie rozwoju, że mają inny sposób gryzienia niż naturalny?
Wiedzmowata
29 czerwca 2015, 08:08
Hi hi hi, też to zauważyłam ;-))