Autor: Dietetyk Martyna Przybyłko

Przede wszystkim musimy pamiętać, iż suplementy nie zastąpią dostarczanych wraz z dietą niezbędnych składników odżywczych, jest to jedynie uzupełnienie naszej diety. Zalecana jest szczególnie u kobiet w ciąży, niektórych seniorów oraz sportowców w trakcie intensywnego treningu, ponieważ znacznie zwiększa się ich zapotrzebowanie na niektóre substancje. Suplementy dla sportowców to współcześnie bardzo popularna sprawa. Sklepy oferujące produkty znajdują się niemalże przy każdej siłowni. Jednak co i kiedy powinniśmy tam nabyć?

Czy są to uniwersalne produkty, po które może sięgać każdy z nas?

Zapytaliśmy o to człowieka, który o suplementacji wie bardzo dużo, właściciela firmy, która specjalizuje się w sprzedaży suplementów i odżywek dla sportowców - Tomasza Ziółkowskiego.
„Wszystko zależy od celu, do którego dążymy. W przypadku ćwiczeń rekreacyjnych często prawidłowo zbilansowana dieta wystarcza, bo przede wszystkim o niej musimy pamiętać. Jednak gdy zintensyfikujemy ćwiczenia warto pamiętać o suplementach, jak np. BCAA czy kreatynie, które ciężko byłoby dostarczyć wyłącznie z dietą”.

Czy ilość oraz rodzaj zażywanych suplementów różni się w zależności od płci?


„Część asortymentów przeznaczona jest niezależnie od płci, jak w przypadku suplementów białkowych, czy aminokwasowych. Różnica dotyczy wówczas dawkowania, gdyż ilości przeznaczone dla kobiet są mniejsze, co wynika głównie z różnicy w masie ciała. Z  tego względu na rynku dostępne są również suplementy przeznaczone bezpośrednio dla kobiet.”

Wśród osób uczęszczających na siłownię znaleźć możemy grupę ludzi, którzy dążą do zwiększenia masy mięśniowej, jak również osoby, których celem podejmowania ćwiczeń jest „zrzucenie” zbędnych kilogramów. Co zaleciłbyś w obu tych grupach?


„Osoby dążące do utraty tkanki tłuszczowej spotkać się mogą na rynku z szeroką gamą suplementów, które im w tym pomogą. Tak zwane wspomagające spalanie tkanki tłuszczowej polecam jednak swoim klientom dopiero po 1 – 2 miesiącach ćwiczeń i po konsultacji z dietetykiem, gdyż w początkowym okresie treningów nasz organizm sam świetnie sobie radzi, wykorzystując nadmiar tkanki tłuszczowej, jako źródło energii. Problem pojawić się może w późniejszym okresie treningowym, kiedy trafiamy na tzw. ścianę. Wówczas nasz metabolizm jest  spowolniony, na przykład z powodu zbyt restrykcyjnej diety i wtedy wspomóc nas mogą właśnie suplementy". 

A co w przypadku budowy masy mięśniowej?
W przypadku osób, które chcą zwiększyć swoją masę mięśniową, początkowo musimy ocenić ich typ budowy ciała. Endomorfik, czyli osoba o masywnej budowie, grubych kościach, z tendencją do tycia, z pewnością nie powinien sięgać po produkty wysokokaloryczne typu Gainer, gdyż zwiększenie w ten sposób masy ciała wiąże się wyłącznie z przyrostem tkanki tłuszczowej. W tym przypadku chcąc zwiększyć suchą masę mięśniową, powinniśmy przede wszystkim prawidłowo zbilansować dietę. Natomiast charakteryzujący się smukłą sylwetką ektomorfik, musi znacznie zwiększyć ilość spożywanych kalorii. Suplementem najbardziej popularnym w przypadku budowania masy mięśniowej jest kreatyna. Na rynku dostępnych jest kilka jej form, jednak najskuteczniejszą jest monohydrat. W celu zapewnienia odpowiedniej regeneracji po treningu sięgnąć możemy po aminokwasy typu BCAA oraz glutaminę. Warto również pamiętać, by uzupełnić po treningu łatwo przyswajalne węglowodany w celu dostarczenia utraconej energii oraz odbudowy zapasu glikogenu.”

Dynamiczny rozwój suplementów sprawia, iż każdego miesiąca mamy nowe produkty lub o nieco zmienionej formule. Nie wszystkie są jednak godne polecenia. Pamiętajmy, że kluczem do sukcesu jest prawidłowo zbilansowana dieta, bo to ona stanowi podstawę. Suplementacja jest jednak wartym uwagi dodatkiem, jeśli postawiony przez nas cel w cyklu treningowym jest bardzo wysoki.

Zdjęcie pochodzi z: d_vdm / Foter.com / CC BY-SA