Spis treści:
Pić w trakcie posiłku, a może tuż przed? Pytania, kiedy wpleść płyny w codzienny jadłospis nie mają końca. Okazuje się, że do tematu należy podejść indywidualnie. Kto nie powinien popijać posiłków? Czy należy popijać po posiłku?
Od jakiegoś czasu zastanawiam się, czy dobrze robię, popijając posiłki herbatą. Ma to jakieś znaczenie? Kiedy najlepiej pić?
Artur, 45 l.
Należy pić około 30 ml płynów na każdy kilogram masy ciała. Podaż ta zwiększa się w konkretnych przypadkach tj. stany fizjologiczne, gorączka, upały itd.
Opinii na temat popijania posiłków jest wiele. Czasami wręcz nie wiadomo kogo słuchać.
A sprawa rzeczywiście prosta nie jest, ponieważ nie ma jednej, jednoznacznej odpowiedzi. Poniżej przedstawiam kilka zasad, które pomogą wybrać odpowiednie postępowanie.
1. Zdrowa osoba może pić, tak naprawdę, kiedy chce. W zdrowiu, przy braku dolegliwości zdrowotnych, można pić o dowolnej porze. Wystarczy przestrzegać zaleconej ilości płynów w ciągu dnia - 30 ml płynów na kilogram masy ciała lub 1 ml na 1 kcal pożywienia.
2. Nawet zdrowa osoba nie powinna popijać posiłku po to, aby szybciej go zjeść. Każdy kęs, czy popity, czy nie, powinien zostać dokładnie przerzuty. W przeciwnym wypadku nie pozwalamy enzymom śliny na wstępne nadtrawienie, w efekcie po tak spożytym posiłku czujemy przepełnienie i wzdęcie.
3. Czarna herbata nie jest najlepszym płynem do popijania posiłków, zwłaszcza bogatych w żelazo, ponieważ zmniejsza wchłanianie tego pierwiastka. Nie oznacza to jednak, że trzeba pić tylko wodę. Jako zamiennik czarnej herbaty z powodzeniem można pić niesłodzone herbaty owocowe i ziołowe.
4. Wypicie szklanki wody lub zielonej herbaty przed posiłkiem zmniejsza wielkość spożytej porcji. Badania wykazały, że osoby pijące wodę przed posiłkami po 12 tygodniach odnotowały o 44% większy spadek masy ciała, niż osoby, które tej wody nie piły.
5. Nie popijać posiłków powinny osoby z problemami gastrycznymi, np. cierpiące na refluks, zgagę, czy nadkwasotę. W tych przypadkach zaleca się picie nie później niż 30 min przed posiłkiem i do godziny po posiłku. Dobrze jest też ograniczyć ilość płynów wieczorem.
Mam nadzieję, że powyższe wskazówki pozwolą Panu znaleźć idealną porę na nawadnianie. Nasza dietetyczka Patrycja Kawka przedstawiła dodatkowo metody na zwiększanie płynów w diecie.
A Wy czym popijacie posiłki? Dajcie znać w komentarzach!
Komentarze
przepismamy.pl
19 grudnia 2015, 08:38
Dobre rady Mamy www.przepismamy.pl
naaatasha
18 grudnia 2015, 15:10
Ja od jakiegoś czasu" walczę " żeby pamiętać o piciu. Odkąd staram się dostarczać sobie płynów lepiej się czuję. Często pije wodę przed posiłkiem, tak mj się już przyjęło.
wie58
15 grudnia 2015, 01:35
Dobrze wiedzieć.