Co więcej, jego wyznaczenie nie jest bardzo czasochłonne i nie wymaga posiadania tajemnej wiedzy. Z tego też względu warto na początku roku przysiąść na chwilę i wyznaczyć swój indywidualny cel treningowy. Zanim jednak się do tego usiądzie, warto wcześniej obejrzeć się w lustrze, bądź też przeanalizować swoje zeszłoroczne wyniki. Pozwoli to wybrać najbardziej pożądany cel treningowy – bardzo ważne jest, aby wyznaczony cel treningowy pokrywał się z naszymi oczekiwaniami, na przykład poprawą sylwetki, czy też szybszym przebiegnięciem określonego dystansu.

Zalety posiadania celu treningowego

Wyznaczenie celu treningowego pozwala usystematyzować plan treningowy – ma on ogromy wpływ na rodzaj dominujących w treningach ćwiczeń i ich parametry (czas trwania, ilość powtórzeń i serii, stosowane obciążenie itp.). Nawet jeśli ćwiczy się „z doskoku”, to jest bez rozpisanego wcześniej planu treningowego, posiadanie celu treningowego pozwala zachować pewnego rodzaju ciągłość (wykonywane treningi będą jednorodne – w końcu realizują ten sam cel treningowy).

Dodatkowa motywacja

Należy również mieć na uwadze to, iż możliwość zrealizowania wyznaczonego celu treningowego – widoczne postępu w jego realizacji, działa mobilizująco i w znacznym stopniu motywuje do dalszego wykonywania uprzednio zaplanowanych (dotyczy osób ćwiczących w oparciu o plan treningowy), bądź też niezaplanowanych (mowa o osobach ćwiczących „z doskoku” – nie mających ułożonego planu treningowego) treningów. Natomiast wyznaczenie zbyt wygórowanego (niemożliwego do zrealizowania w określonych ramach czasowych) celu treningowego może zniechęcać do kontynuowania systematycznego realizowania treningów.

Dla kogo cel treningowy?

Swój cel treningowy powinien wyznaczy każdy, kto planuje systematycznie ćwiczyć w rozpoczynającym się roku. Dotyczy to wszystkich, niezależnie od planowanej ilości dni treningowych w tygodniu, wieku, płci, stanu zdrowia, aktualnej masy ciała, czy też stażu treningowego. Z tego też względu swój cel treningowy powinna wyznaczyć zarówno osoba regularnie ćwicząca, jak i taka, która dopiero rozpoczyna swoją przygodę z systematyczną aktywnością fizyczną.

noworoczne postanowienie

Jak wybrać SWÓJ cel treningowy?

Jednym z ważniejszych, o ile nie najważniejszym, kryterium, którym należy kierować się przy wyborze celu treningowego jest to, aby odzwierciedlał on to, co chce się osiągnąć w nadchodzącym roku dzięki systematycznemu wykonywaniu treningów. Z tego też względu przy jego wyborze nie należy kierować się panującymi trendami, czy też tym, co w nadchodzącym roku chce osiągnąć sąsiadka lub znajoma. Warto pamiętać, że celem treningowym może być nie tylko poprawa wyglądu sylwetki (zredukowanie zbędnej tkanki tłuszczowej, bądź też wzrost masy mięśniowej), ale również poprawa kondycji, czy też po prostu chęć utrzymania swojej sprawności fizycznej. Niezależnie od tego jaki cel treningowy się wybierze, bardzo ważne jest, aby uwzględniał on stan zdrowia.

Jak powinien wyglądać idealny cel treningowy?

Najważniejszą cechą prawidłowo wyznaczonego celu treningowego jest to, że jest on możliwy do zrealizowania. Nie ma nic gorszego niż wybranie celu treningowego, którego mimo systematycznej realizacji zaplanowanych treningów nie jest się w stanie osiągnąć. Taka sytuacja może zniechęcić do dalszego wykonywania treningów, a skrajnym przypadku nawet całkowicie do aktywności fizycznej. Dlatego też lepiej jest dążyć małymi kroczkami do przodu, niż zatrzymać się w połowie wielkiego kroku. Jednak z drugiej strony, cel treningowy nie może być zbyt łatwy do zrealizowania, gdyż może to doprowadzić do sytuacji, w której nie będą wykonywane wszystkie zaplanowane treningi – skoro tak dobrze idzie mi jego realizacja, to po co mam aż tyle ćwiczyć.

Photo credit: CherryPoint via Foter.com / CC BY

Photo credit: Peter Mooney via Foter.com / CC BY