Tytuł wpisu w pamiętniku odchudzania:
Mojej opowieści ciąg dalszy...


Poniedziałek, 28.04.2014

Jak obiecałam tak czynię. Dzisiaj ciąg dalszy opowieści o Stanisławie Piotrowskim, człowieku, który spowodował, że moja fascynacja polską wsią i kulturą chłopską zagościła w sercu na zawsze<3.

W poprzednim wpisie z 26.04.2014 umieściłam informację,  w jaki sposób los skierował moje kroki do domu Stanisława i co spowodowało, że krótka wizyta miała ciąg dalszy. 

Nie mogłam pozwolić, by zmarnowały się zeszyty Stanisława. Po głowie wciąż chodził mi pomysł na książkę. 90 lat życia zapisane starannym, równiutkim pismem w zeszytach, których kartki mocno pożółkły to bardzo cenne informacje dla przyszłych pokoleń. Z wielką pomocą sanockiej Biblioteki Miejskiej, a szczególnie dyrektora Puchały udało się zredagować skład do druku. Wybraliśmy nieznaczną, ale bardzo wartościową część zapisków. Nie dało się wydrukować rękopisów w całości. Musiałam sama pokryć koszty druku, a moje możliwości finansowe niekoniecznie pozwalały na więcej. Jednakże to, co zostało zawarte w książce w piękny sposób przedstawia tego prostego, ale jak bardzo wyjątkowego człowieka. 

Już wtedy znałam Stanisława dość dobrze, często bywałam w jego domu z różnych powodów. Jednym z nich był mały skansen urządzony przez Stanisława w starym Domu Ludowym - Izba Pamięci. Przez wiele lat ten dzielny człowiek zbierał eksponaty ludowej kultury. Zgromadził imponujący zbiór zawierający zdjęcia,  dokumenty oraz inne przedmioty z czasów międzywojennych oraz powojennych. Zwykłe przedmioty codziennego użytku, które pozwalały chłopu być samowystarczalnym. Wiecie przecież z lekcji historii, że chłop sam produkował odzież, żywność i wszelkie sprzęty niezbędne w gospodarstwie. Dzisiaj już tego nie ma. 

Stanisław wiedział, że przyjdzie taki dzień, że te cuda znikną z polskiej wsi bezpowrotnie. Dlatego zbierał, pielęgnował i zapraszał do swojego małego muzeum. Robił to za własne pieniądze, bezinteresownie. Wielki człowiek.

Podczas jednej z wizyt dowiedziałam się, że Stanisław jest dalekim krewnym mojego męża. Pogrzebałam w drzewie genealogicznym i znalazłam potwierdzenie. Rodzina mojego męża od 80 lat tworzy zapis drzewa. Najdalej sięgnęli do 1757 roku i wszystkie informacje są udokumentowane. 

Prace nad książką dobiegały końca. Wysłaliśmy je na Pomorze do drukarni, bo tam było najtaniej. W tym samym czasie zbliżały się 93 urodziny Stanisława. Ośmielona rodzinnymi koligacjami postawiłam sobie za cel zdążyć z drukiem i jako prezent urodzinowy podarować Jubilatowi jego "Wspomnienia". 

Problemy techniczne opóźniały wydanie książki. Denerwowałam się czy drukarnia zdąży na czas. W końcu dzień przed urodzinami przed moim domem pojawił się kurier z paczkami. Odetchnęłam z ulgą. Nareszcie.....

W dniu urodzin kolejna niemiła niespodzianka. Stanisław nad ranem odwieziony został do szpitala. Problem z prostatą dał o sobie znać. Syn błagał lekarza o pomoc. W południe Msza Św. rozpoczynająca uroczystość urodzinową. Wszyscy bardzo chcieliśmy, by najważniejsza osoba mogła wziąć w niej udział. Zwłaszcza, że urodziny przygotowywaliśmy w tajemnicy przed Stanisławem i jego żona Janiną. I udało się :).

Uroczystość odbyła się w starym Domu Ludowym, wśród eksponatów, które zgromadził Stanisław. Nie wyobrażałam sobie lepszego miejsca na urodziny. Na zdjęciu Jubilat z żoną Janią - tak nazywał żonę Janinę.

               

Zaangażowałam rodzinę Stanisława do przygotowań. Uprzątnęliśmy salę główną. Eksponaty zajmujące środek przesunięte zostały pod ściany, a w ich miejsce ustawiliśmy krzesła dla gości.

                  

                  

Marta, synowa Stanisława upiekła przepyszne wiejskie ciasta. Wszystko, co znalazło się na stole musiało mieć związek z tamtymi czasami. Wiejski chleb ze smalcem, swojska kiełbasa, kiszone ogórki i pięknie ubrane w stroje ludowe młode kobiety, które na plecionych z wikliny tacach częstowały przybyłych gości. 

               

Tylko szampan przypominał nam, że od tamtych dawnych lat dzieli nas prawie wiek.

             

Poranna przygoda ze szpitalem uświadomiła nam, że Stanisław to starszy człowiek i niespodzianka, jaką szykujemy może być dla niego dużym szokiem. Waldek, jego syn musiał go przygotować na tę niecodzienną chwilę. Wymyślił, że planowana Msza Św. to prezent urodzinowy. Wizytę  w jego Izbie Pamięci wytłumaczył tym, że właśnie przyjeżdża wycieczka szkolna, którą trzeba oprowadzić i opowiedzieć o zbiorach. Stanisław chętnie dzielił się wiedzą, pomimo wieku pięknie opowiadał i z dużym zaangażowaniem pokazywał każdy eksponat.

Po uroczystości w kościele Jubilat i jego żona przyjechali pod stary Dom Ludowy. Zdziwili się oczekującym tłumem, bo spodziewali się szkolnej wycieczki. Po wyjaśnieniach weszli do przygotowanej sali. Zaskoczenie i wielkie zdziwienie! Jeszcze nigdy nie obchodziłem tak hucznie swoich urodzin - powiedział mocno zmieszany Stanisław. 

         

Książka okazała się ponadczasowym prezentem. Stanisław z dumą podpisywał każdy egzemplarz. 

                                       

Po części oficjalnej Stanisław pokazał przybyłym gościom swoje zbiory. A było komu, na uroczystość przybyło prawie 70 osób. Trochę zmęczony poprosił mnie, abym dokończyła pokaz Izby. Najbardziej lubię opowiadać dzieciom. Uwielbiam ich wielkie otwarte ze zdziwienia oczy, gdy pokazuję stare sprzęty. Furorę zrobiły drewniane łyżwy i stary piec. 

                

Piękna uroczystość, która niebawem przerodziła się w wielkie ucztowanie do późnych godzin.

              

             

Dzisiaj nie ma już Stanisława wśród nas. Odszedł na wieczny spoczynek, a ja dumna jestem, że jeszcze za życia mógł cieszyć się swoim dziełem.

Czasem warto szerzej otworzyć oczy, rozglądnąć się wokół siebie, by dostrzec tych wyjątkowych ludzi :)

  • dede65

    dede65

    1 maja 2014, 20:17

    To wielkie szczęście móc spotkać na swojej drodze takich ludzi jak Pan Stanisław, szkoda że nie zawsze potrafimy czerpać z wiedzy i doświadczenia starszych. Podczas studiów miałam okazję przeprowadzać ankiety dotyczące co prawda gospodarstw rolnych , ale były to okolice Oświęcimia i Krakowa. Do dziś pamiętam spotkania z tymi najstarszymi, którym wystarczało okazać trochę uwagi a otwierali się i raczyli nas niesamowitymi historiami,a my z otwartymi "dziobami" chłonęliśmy te ich wspomnienia. Szczególnie pamiętam samotne małżeństwo, których dzieci rozjechały się po świecie. Dla nich to moja wizyta była świętem bo mało kto ich odwiedzał. Przyszłam do nich okropnie przemoczona i zmarznięta, specjalnie rozpalili w kuchni aby wysuszyć moje buty, poczęstowali chlebem i gorącym mlekiem. Jak dowiedzieli się ,że jestem z Warszawy(chodziło o uczelnię) to powiedzieli,że jeszcze nigdy nie dostali widokówki ze stolicy, solennie obiecałam , że przyślę(co tez z ochotą uczyniłam) Ale nie o to chodzi w tych wspomnieniach, otóż w tej okolicy robiliśmy ankiety w kilka osób , wieczorem spotykaliśmy się na dworcu i wracaliśmy na nocleg, jak się okazało tylko ja wróciłam szczęśliwa i sucha , moi koledzy którzy ankietowali "bogate wille" nawet szklanki gorącej herbaty nie otrzymali.... To tyle wspomnień. Chylę czoła BOżenko przed Twoją działalnością ;)))

  • Karampuk

    Karampuk

    30 kwietnia 2014, 20:36

    jestes cudowna osoba

  • marii1955

    marii1955

    28 kwietnia 2014, 22:38

    "Wielki , mały człowiek" - tak bym TO ujęła ... jego pasja do "zbieractwa" starych - niejednokrotnie zapomnianych rzeczy , służyć teraz będzie młodziutkim pokoleniom - a pamięć o Panu Stanisławie nigdy nie zaginie ... Piękny gest z Twojej / Waszej strony , że podjęłaś się tak szczytnego celu i opublikowałaś te zapiski ... Nawiasem mówiąc na tych fotkach pięknie się prezentuje z żoną i nie wygląda na swoje lata ... czyli wygląd , to nie wszystko - najważniejsze jest zdrówko nasze kochane :)

  • Norgusia

    Norgusia

    28 kwietnia 2014, 21:45

    Bożenko... pomyśl, ze gdyby nie ty nie byłoby tego wszystkiego, tej całej radości pana Stanisława. Pewnie patrzy tam na ciebie z góry i do tej pory ma uśmiech na twarzy i wdzięczność, za to co ty mu ofiarowałaś! jesteś aniołem!

  • Grubaska.Aneta

    Grubaska.Aneta

    28 kwietnia 2014, 18:50

    W życiu wśród różnych chwil sa i też te piękne warte zapamiętania !!!!

  • Grubaska.Aneta

    Grubaska.Aneta

    28 kwietnia 2014, 18:49

    Piękna uroczystość, chciałabym by mi ktoś tez tak na stare lata wyprawił choć raz taką wspaniałą imprezę wśród wspaniałych gości i domowych smakołyków;)

  • moderno

    moderno

    28 kwietnia 2014, 15:04

    Wyjątkowym człowiekiem był pan Stanisław , ale Ty za pewne nim też jesteś. To Twoja ciężka i mozolna praca utrwaliła te zapiski przed zapomnieniem

    • mikusia1971

      mikusia1971

      28 kwietnia 2014, 16:50

      Twoja dobroć Bożenko i poświecenie dla innych zasługują na najwyższe uznanie : ) buziaczki *