Tytuł wpisu w pamiętniku odchudzania:
Dzisiaj troszkę teorii

Kilka słów o diecie i kaloriach
Istnieje tylko jedna idealna dieta – taka, która dostarcza organizmowi wszystkich potrzebnych mu składników odżywczych. Bez względu na to, jak skuteczne są programy żywieniowe wykluczające pewne grupy pokarmów, na dłuższa metę nie mają one racji bytu i zawsze w mniejszym lub większym stopniu są szkodliwe dla zdrowia. Dlatego tak ważne jest wybieranie w ciągu dnia produktów pokarmowych ze wszystkich grup: węglowodanów, białek i tłuszczów. Należy też pamiętać, że różne rodzaje produktów zawierają inne ilości składników odżywczych i nie istnieją takie, które samodzielnie mogłyby w pełni zaspokoić zapotrzebowanie organizmu na witaminy i składniki mineralne.
Trzy podstawowe zasady zbilansowanej diety to: po pierwsze - to, co się je musi byd odżywcze; po drugie - dieta ma pomagać w ochronie zdrowia i po trzecie – to, co jesz musi odpowiadać twojemu dziennemu zapotrzebowaniu na energię.
Zasad jest jednak więcej, a najważniejsze z nich to:
 jeść regularnie posiłki i przekąski, urozmaicając je codziennie;
 jeść dużo produktów bogatych w błonnik (warzywa);
 ograniczyć spożycie tłuszczów zwierzęcych;
 maksymalnie ograniczyć spożycie cukrów prostych (słodycze, alkohol);
 wybieraj te pokarmy, które zawierają duże ilości witamin i składników mineralnych;
 unikad solenia potraw przy ich przyrządzaniu oraz przy stole;
 pamiętać, że nie tylko posiłki, ale także przekąski decydują o osiąganych proporcjach w spożywaniu różnych grup produktów;
 nie przekraczać dziennego zapotrzebowania kalorycznego.

Jak obliczyć dzienne zapotrzebowanie kaloryczne?
Zanim podejmiesz jakikolwiek krok w kierunku odchudzania, musisz obliczyć swoje dzienne zapotrzebowanie na energię. Oczywiście może ci w tym pomóc dietetyk. Wtedy mamy pewność, że zostały wzięte pod uwagę wszystkie czynniki decydujące o zapotrzebowaniu na kalorię i dieta jest spersonalizowana. W Internecie dostępne są kalkulatory, które nie tylko wyliczają kalorie, ale też procentowy skład poszczególnych składników odżywczych w diecie. Istnieje tez trzeci sposób, w którym musisz posłużyć się następującym wzorem:
Mężczyźni: 1. Waga x 24 godziny = podstawowe zapotrzebowanie kaloryczne (BMR) 2. BMR x współczynnik aktywności = dzienne zapotrzebowanie kaloryczne Kobiety:
Kobiety: 1. Waga x 24 godziny = podstawowe zapotrzebowanie kaloryczne (BMR) 2. BMR x 0,9 = poprawiony BMR dla kobiet 3. Poprawiony BMR x współczynnik aktywności = dzienne zapotrzebowanie kaloryczne Współczynnik aktywności:
 Bardzo aktywny = 1.4 - 1.5 (Codzienne intensywne ćwiczenia + praca fizyczna przez większa część dnia)
 Aktywny = 1.3 1.4 (Codzienne intensywne ćwiczenia + praca 'na nogach')
 Średnio Aktywny = 1.1 - 1.2 (Ćwiczenia 3 razy/tydzień + praca siedząca)
 Nisko

Co o tym sądzicie. A poza tym maja waga pokazała 47,2 i bardzo się tym faktem.
Wczoraj miałam rozmowę kwalifikacyjną w sprawie pracy ,  nie wiem co z wyniknie. Zobaczymy!!!!!! Może będzie dobrze.
Jeśli chodzi o zdrowie to już troszkę lepiej. Dzisiaj byłam na spacerze przeszłam ok 3 km tam i z powrotem, Była wspaniała pogoda więc czemu nie!!!!!!!!


Moje menu
kawa + szarlotka domowej roboty
śniadanie: 2 kromki chleba + serek śmietankowy włosczowa1/3 op.+ pomidor+herbata
II śniadanie: kiść białych winogron, jabłko, ciasteczko musli z biedronki
obiad: ryż zapiekany z jabłkami+herbata
kolacja: serek danio waniliowy


 
  • szepczaca12

    szepczaca12

    7 października 2011, 19:03

    Jejku aż mi się miło zrobiło, takie rzeczy u mnie wypisujesz:P Mam nadzieje, że mi ta magisterka wyjdzie:D Dziękuję za ofertę pomocy:) Informacje które podajesz w powyższej notce są bardzo dobrze ugruntowane:) Przed dietą którą stosuję aktualnie byłam 2 dni na diecie 1800 kcal ale ból biodra był zbyt duży i musiałam drastycznie uciąć kcal. Teraz powolutku dążę do tej dawki kcal. Z tym, że teraz uznaję ją jako stabilizację^^ Buziole:*:*