Popularne drugie śniadanie do szkoły i pracy zyskało uznanie dużą dostępnością, terminem przydatności do spożycia i łatwością w użyciu. Coraz częściej rogale wrzucane są do plecaków dzieci, a ich czekoladowy smak uzależnia. Jednak gdy zatrzymamy się chwilę i spojrzymy uważnie na etykietę widzimy składniki abstrahujące od pojęcia zdrowej diety.
Opis produktu – hasła twórcy Rogala 7Days
Składniki
-ciasto: mąka pszenna, oleje roślinne (olej palmowy, olej bawełniany, olej słonecznikowy, olej rzepakowy), cukier, stabilizator (mono- i diglicerydy kwasów tłuszczowych), syrop glukozowo-fruktozowy, drożdże, sól, regulator kwasowości (kwas cytrynowy), wanilina, substancja konserwująca (propionian wapnia 0.1%)
-nadzienie kakaowe 23%: olej palmowy, syrop glukozowy, cukier, kakao w proszku o obniżonej zawartości łuszczu 7%, odtłuszczone mleko w proszku, alkohol etylowy, emulgator (estry kwasów tłuszczowych i poliglicerolu), wanilina, substancja żelująca (alginian sodu), substancja konserwująca (sorbinian potasu 0.1%)
Dodatkowe informacje
Może zawierać jaja, orzechy, produkty sojowe
Opis produktu sugeruje świeżość artykułu spożywczego, jego dobrą jakość oraz wysoką wartość energetyczną.
Technolog żywności – Patrycja Łuczak uważa, że:
Rogal 7Days jest produktem convinience – czyli tzw. żywnością wygodną. Reklamuje się jako następca drożdżówki, jednak jego skład różni się od tradycyjnego wypieku – zawiera konserwanty, spulchniacze i inne składniki stosowane, aby zachować wygląd i smak.
Producent zapewnia, że rogaliki wypiekane są metodą tradycyjną. Kiedy spojrzymy natomiast na skład rogalika, oczom ukazuje się długa lista różnorodnych substancji. Jak to możliwe, że jest ich aż tyle w tak małej przekąsce? Czym są te wszystkie substancje i w jaki sposób wpływają na organizm?
1)Olej palmowy – Źródło kwasów tłuszczowych nasyconych (kwas palmitynowy (44%) i oleinowy (39 %). W przeciwieństwie do naturalnego oleju palmowego, utleniony olej palmowy prowadzi do niekorzystnego profilu lipidowego - podnosi poziomu cholesterolu LDL, co stanowi zagrożenie dla układu sercowo-naczyniowego. Produkty utleniania oleju palmowego uznawane są za szkodliwe dla zdrowia, a w samym procesie tracone są związki takie jak witamina E, czy beta karoten.
2)Syrop glukozowo-fruktozowy – Syrop zawierający wolną glukozę i fruktozę w różnych proporcjach. Długoterminowe stosowanie tego związku niesie ze sobą negatywne skutki mogące obejmować zmiany poziomu insuliny i leptyny, rozwój insulinooporności, cukrzycę, otyłość i choroby układu sercowo-naczyniowego.
Aby zdobyć informacje od ekspertów, poprosiliśmy dietetyka Vitalia.pl - Paulinę Krause o krótką opinię na temat produktu 7Days:
Z żywieniowego punktu widzenia rogalik firmy 7Days nie jest godny zaufania i polecenia. Ze względu na wyraźną zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych oraz znaczny dodatek cukru, syropu glukozowego i glukozowo-fruktozowego nie widzę dla niego miejsca w dobrze zbilansowanej, zdrowej diecie.
3) Wanilina – Aromatyczny składnik wanilii. U osób wrażliwych może spowodować objawy niepożądane takie jak: podrażnienia skóry, egzemę lub zmiany pigmentacji. Znajduje się w rejestrze NIH (National Institutes of Health) jako niebezpieczny związek chemiczny.
Do alergenów obecnych w rogaliku należą mleko, pszenica, jaja, orzechy oraz produkty sojowe. Rogala 7Days nie mogą spożywać osoby z celiakią, nietolerancją glutenu, nietolerancją laktozy, alergią na białka mleka krowiego, jaja, orzechy lub soję. Część z tych alergenów wypisana jest w informacji może zawierać, reszta ukryta jest w składzie produktu wyróżniając się pogrubioną czcionką. W naszej ocenie ze względu na młodych konsumentów przekąski, alergeny powinny być widoczne na pierwszy rzut oka, co w tym wypadku jest zaletą produktu. Dokładne czytanie etykiet zapewnia bezpieczeństwo dla dziecka, szczególnie obarczonego zaburzeniami funkcjonowania układu pokarmowego.
Wartość odżywcza Rogala 7Days
Wartość odżywcza | W 100 g produktu | W 1 porcji rogala (60 g) | Zapotrzebowanie dla osoby dorosłej (% RWS) |
Wartość energetyczna | 452 kcal | 271,2 kcal | 14% |
Tłuszcz W tym nasycone kwasy tłuszczowe | 28 g 14 g | 16,8 g 8,4 g | 24% 42% |
Węglowodany W tym cukry | 42 g 17 g | 25,2 g 10,2 g | 10% 11% |
Białka | 7 g | 4,2 g | 8% |
Sól | 0,42 g | 0,25 g | 4% |
Standardowa porcja rogalika to 60g, a więc przekąska w takiej postaci dostarcza 270 kcal. Jego cena wynosi około 1,60 zł i jest porównywalna do ceny zwykłej drożdżówki dostępnej w cukierni (w zależności od producenta oraz miejscowości ceny podobnych wypieków oscylują w granicach 1,20-2,00 zł).
Warto mieć na uwadze, że standardowa porcja drożdżówki to około 100 g, a więc prawie 2 razy więcej od porcji rogala. W tej rywalizacji, drożdżówki są bardziej atrakcyjne ze względu na częsty dodatek owoców, czy nasion. Producent Rogala7Days ma wiele pomysłów jak uatrakcyjnić przekąskę. Asortyment sklepu spożywczego oferuje także powiększone opakowania – możemy zakupić 7Days Max o gramaturze 110g, co daje prawie 500kcal – a więc odpowiednik zdrowego, obfitego obiadu. Co więcej, oprócz kakaowych rogali możemy znaleźć waniliowe, kokosowe, o smaku orzechów laskowych, wiśniowym czy truskawkowym. Dostępne są również mini rogaliki w większym opakowaniu (185g). Niezależnie od smaku, produkty te mają bardzo podobny skład - wszystkie zawierają wysoką ilość cukrów prostych i nasyconych kwasów tłuszczowych.
Wady rogala 7Days to głównie:
Wśród zalet wymienić można:
Rogal 7Days jest wygodną przekąską, którą można zjeść w pośpiechu, zabrać na wycieczkę, czy kupić w pobliskim sklepie i wrzucić do torebki na czarną godzinę. Na pierwszy rzut oka ma same zalety, jednak jego skład budzi wiele kontrowersji. Czy jest on bliski definicji zdrowego trybu życia? Na to pytanie każdy odpowie sobie sam. Ważne, aby mieć świadomość, że warto przygotowywać posiłki w domu, samodzielnie. Takie drugie śniadania – np. domowe musli z jogurtem, czy babeczki owocowe w odróżnieniu od kupnej przekąski różnią się zawartością błonnika, witamin, składników mineralnych. Pozbawione są natomiast substancji dodatkowych i obecności dodanego cukru.
Bibliografia:
Cichosz G., Czeczot H.: Stabilność oksydacyjna tłuszczów jadalnych-konsekwencje zdrowotne. Bromat. Chem. Toksykol., 2011; 44(1): 50-60
Edem, D.O.: Palm oil: Biochemical, physiological, nutritional, hematological and toxicological aspects: A review, Plant Foods for Human Nutrition, September 2002, Volume 57, Issue 3–4, pp 319–341
Sadowska J., Rygielska M.:Technologiczne i zdrowotne aspekty stosowania syropu wysokofruktozowego w produkcji żywności. Żywność.Nauka. Technologia.Jakość 2014, 94, 3: 14-26.
http://stemcells.nih.gov/research/registry/
Rozporządzenie Komisji (UE) nr 231/2012 z dnia 9 marca 2012r.
Komentarze
Tereenia
19 lipca 2018, 17:59
Nie smakują mi. Wolę zwykłą chałkę.
agazur57
17 lipca 2018, 16:34
One są okropne- nie umywają się do drożdżówek. Gdy patrzę na reklamę, to się nie dziwię, że tyle gwiazd zatrudnili- bez tego tego świństwa nie da się opchnąć.
Stokrotka19822
13 lipca 2018, 20:02
Wolę normalną drożdżówke niż taką chemię. Szkoda gadać tylko nas trują
Vitalia713
13 lipca 2018, 11:44
Nie lubię tego świństwa i nie daję dzieciom , wole zjeść rogala francuskiego z czekoladą mimo że ma wiecej kalorii.