Nawet krótka przerwa od systematycznej aktywności fizycznej prowadzi do negatywnych zmian w organizmie, a co za tym idzie zniwelowania już wypracowanych efektów. Z tego też względu niezwykle istotne jest zachowanie ciągłości w treningach. W przypadku panujących latem upałów jest to niekomfortowe, jednak nie niemożliwe. Istnieją jednak sposoby i triki, które nie tylko pozwolą utrzymać regularność w treningach, ale również sprawią, że lejący się z nieba żar nie wpłynie na komfort wykonywanych treningów.
Zmiana pory wykonywania treningów
Jeśli treningi lub ich część realizowane są na świeżym powietrzu, należy unikać pory dnia, w której panują największe temperatury, a z nieba leje się żar. W takiej sytuacji trening warto przenieść na wczesny poranek lub późny wieczór. „Zaoszczędzony” w ciągu dnia czas można przeznaczyć na odpoczynek – sjestę. Dzięki takiemu rozwiązaniu uniknie się największego natężenia promieniowania słonecznego, a także bardzo wysokiej temperatury. Jest to metoda praktykowana przez zawodowych sportowców pochodzących z krajów, w których występują bardzo wysokie temperatury i nasłonecznienie.
Zmiana miejsca wykonywania treningów
Jeśli do tej pory treningi realizowane były na świeżym powietrzu, a nie ma możliwości zmiany pory ich wykonywania, to należy rozważyć przeniesienie się z nimi do budynków, na przykład klubu fitness lub siłowni. Wynika to z tego, iż coraz częściej powyższe przybytki posiadają klimatyzację lub chociaż wydajną wentylację. Mimo, że nie jestem zwolennikiem wykonywania ćwiczeń wytrzymałościowych (kardio) typu bieganie lub jazda na rowerze pod dachem, to jednak w sytuacji, gdy na dworze panują temperatury wynoszące około 35 stopni Celsjusza w cieniu warto rozważyć taką opcję.
Zmiana wykonywanych ćwiczeń
Kolejnym rozwiązaniem pozwalającym na zachowanie regularności w realizowaniu treningów w czasie letnich upałów jest zmiana ćwiczeń na takie, których wykonywanie w wysokich temperaturach nie jest niekomfortowe. Dotyczy to przede wszystkim ćwiczeń wytrzymałościowych (kardio). Doskonałym przykładem ćwiczenia, któremu upały nie straszne jest pływanie. Tę formą aktywności fizycznej można zastąpić bieganie, jazdę na rowerze, czy też jazdę na rolkach. Do ćwiczeń, które bezpiecznie można wykonywać w czasie letnich upałów zalicza się również pływanie na kajaku, a także wszelkie formy aktywności fizycznej wykonywane w wodzie, między innymi aquafitness oraz aqua cycling. Przy ćwiczeniach realizowanych w środowisku wodnym, zwłaszcza w wodach otwartych, należy zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo.
Pamiętaj o nawodnieniu
Niezależnie od tego, na które rozwiązanie się zdecydujesz pamiętaj o tym, aby w czasie treningów, zwłaszcza tych wykonywanych w ciągu dnia, uzupełniać płyny. Jest to bardzo ważne, gdyż utrata wody na poziomie zaledwie dwóch procent masy ciała powoduje już spadek wydolności organizmu. Jeśli strata wody zwiększy się do 5-6 procent masy ciała, to skutkuje to wyczerpaniem organizmu, znacznym wzrostem temperatury ciała, a wydolność spada o 20-30 procent. Płyny należy uzupełniać nie tylko w czasie treningu, ale również po jego zakończeniu (nawet do 4-6 godzin od jego zakończenia).
Komentarze
wie58
30 sierpnia 2018, 01:00
:)
wie58
16 sierpnia 2018, 12:28
Spacerek?
Basiula899
10 sierpnia 2018, 13:36
"Nawet krótka przerwa od systematycznej aktywności fizycznej prowadzi do negatywnych zmian w organizmie, a co za tym idzie zniwelowania już wypracowanych efektów." Bardzo, ale to bardzo niezdrowe podejście! Jeśli pominie się tydzień ćwiczeń, zachowując przy tym swoją dietę, nic wielkiego się nie stanie, nie zawali się cały świat, a my nie przybierzemy +10kg. Nie ma co popadać ze skrajności w skrajność. W upale ćwiczyć się nie da, a ci, którzy nie mogą pozwolić sobie na poranny czy wieczorny trening niech nie mają wyrzutów sumienia. Nawet krótki spacer dziennie będzie czymś więcej, niż niczym. Nie wywierajcie aż takiej presji na swoich czytelnikach, bo potem będą sami przed sobą się źle czuli, że nie ćwiczyli "a mogli", "a musieli".