Na początek przygotowaliśmy garść podstawowych informacji na temat "mądrych zegarków", mogą okazać się przydatne jeżeli dopiero zastanawiacie się nad zakupem lub jesteście ciekawi co to jest za bajer. Jeżeli bardziej interesują Was wątki związane z ich funkcjami i wykorzystaniem, to koniecznie kliknijcie w wybrany podtytuł w spisie treści, dzięki czemu przeniesiecie się bezpośrednio do konkretnego fragmentu tekstu.

Co to jest smartwatch?

Powinniśmy zacząć od tego, że smartwatch to przede wszystkim...zegarek! Byłoby to jednak spore niedomówienie, dlatego poza wyświetlaniem godziny możemy przyjąć, że jest to elektroniczne urządzenie mobilne z ekranem dotykowym. Do jego głównych funkcji zaliczamy te obecne w smartfonach (odbieranie wiadomości i połączeń, wyświetlanie komunikatów) oraz funkcje dodatkowe, czyli np. mierzenie tętna lub liczby wykonanych kroków. Każdy z nowoczesnych smartwatchy ma możliwość połączenia z WiFi lub Bluetooth.

Co więcej, oprócz standardowych funkcji opisanych przez nas wyżej, inteligentne zegarki, w zależności od modelu, mogą posiadać funkcje takie jak: aparat fotograficzny, akcelerometr, alarm wibracyjny, wodoszczelność, termometr, pulsometr, wysokościomierz, barometr, kompas, chronograf, kalkulator, telefon komórkowy, GPS, odtwarzacz MP3 i tak dalej, i tak dalej. Jak więc widać, lista możliwych funkcji smartwatcha jest długa, wraz z nią przeważnie rośnie też cena gadżetu.

Jak działa smartwatch?

Smartwatch do poprawnego (optymalnego) działania potrzebuje połączenia ze smartfonem, chociaż część funkcji obsługuje także bez tego połączenia. Oba urządzenia łączą się ze sobą za pośrednictwem technologii Bluetooth. Najważniejszym krokiem przed zakupem inteligentnego zegarka jest sprawdzenie, czy będzie on kompatybilny z naszym smartfonem!

Przykładowo Apple Watch będzie mógł się połączyć tylko ze smartfonami z systemem iOS, także jeśli posiadamy telefon z systemem Android, nie będziemy mogli w pełni korzystać ze wszystkich funkcji smartwatcha. Analogicznie w drugą stronę, jeśli posiadamy telefon od Apple z systemem iOS, to największą kompatybilność uzyskamy dopiero po podłączeniu go do Apple Watcha.

Przy zakupie zegarka powinniśmy otrzymać też specjalną stację ładującą, raczej ciężko będzie nam znaleźć uniwersalną, dla zegarków od różnych producentów - możliwe, że są takie rozwiązania, ale chyba nie warto podejmować ryzyka uszkodzenia baterii lub całego urządzenia. W zależności od naszej aktywności bateria powinna wytrzymywać od kilkunastu godzin, nawet do 3-4 dni.

Główne systemy operacyjne w smartwatchu

O tym wspomnieliśmy w poprzednim akapicie, warto jednak naszym zdaniem nieco rozwinąć ten wątek. Najpopularniejsze systemy operacyjne stosowane w smartwatchach to:

  • Wear OS – system operacyjny opracowany przez Google działająca na systemie Android i posiadająca wszystkie jej funkcje (sklep z aplikacjami Google Play, obsługa Asystenta Google oraz płatności za pomocą Google Pay). Współpracuje ze smartfonami z systemem Android i iOS.
    
  • Tizen – system operacyjny oparty na Linuxie, stosowany w smartwatchach firmy Samsung. Ich główną zaletą jest świetna optymalizacja po podłączeniu z większością smartfonów.
    
  • WatchOS – system opracowany przez firmę Apple oferuje bardzo szeroką funkcjonalność i duży wybór aplikacji. Stosowany wyłącznie w zegarkach Apple Watch i współpracujący wyłącznie ze smartfonami iPhone i będący jednocześnie najlepszym dla nich wyborem.

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej - system operacyjny smartwatcha to jeden z najważniejszych czynników, które powinniśmy rozpatrzyć przed zakupem. Żeby to wszystko miało ręce i nogi najlepiej kierować się wyborem pod kątem posiadanego przez nas telefonu.

Wyświetlacz smartwatcha - jaki wybrać?

Dotykowy wyświetlacz to jeden z najistotniejszych elementów każdego inteligentnego zegarka. Ma on wpływ nie tylko na wygląd gadżetu, ale też na komfort użytkowania i czas pracy na jednym ładowaniu, więc warto również zwrócić na niego szczególną uwagę przed ewentualnym zakupem.

Do najpopularniejszych rodzajów wyświetlaczy zaliczamy:

  • LCD,
  • OLED,
  • AMOLED i Super AMOLED,
  • E-ink.

Jeśli chodzi o uniwersalność, to zdecydowanym zwycięzcą są wyświetlacze LCD i OLED/AMOLED. Są to najczęściej ekrany wielokolorowe – takie same jak te stosowane w smartfonach. Wyświetlacze OLED charakterystyczne są dla zegarka Apple Watch, podczas gdy Super AMOLED stosowany jest w smartwatchach firmy Samsung.

Co do ostatniego z rodzajów wyświetlaczy, czyli E-lnk to do jego największych zalet należy bardzo długi czas pracy baterii oraz perfekcyjna czytelność, nawet w dużym słońcu. Ten typ wyświetlacza możecie kojarzyć, jeżeli posiadacie czytnik e-booków (na przykład Kindle). Jego minusem może okazać się monochromatyczność oraz brak obsługi zaawansowanych aplikacji.

Kształt wyświetlacza

Oprócz typu wyświetlacza, ważny jest także jego kształt. Smartwatche dzielą się pod tym względem na dwie kategorie:

  • okrągłe - przypominające klasyczne zegarki,
  • prostokątne - cechujące się lepszym wykorzystaniem przestrzeni wyświetlacza.

Jeżeli zamierzamy korzystać z zegarka na co dzień, w pracy lub w szkole, może okazać się, że zgrabniejszym rozwiązaniem będzie wybór tych z klasyczną, okrągłą tarczą. Sportowcy mogą odłożyć estetykę na bok i zdecydować się na większą funkcjonalność, czyli tarcze prostokątne.

Wielkość wyświetlacza

Co do wielkości wyświetlacza należy pamiętać, że im będzie ona większa, tym większe będzie zużycie baterii. Zdecydowana większość smart zegarków ma przekątną w zakresie 1,2-1,5 cala. Ostatecznie wielkość wyświetlacza warto uzależniać także od naszych preferencji (tak jak przy jego kształcie) oraz rozmiarów nadgarstka. Niektóre zegarki, zwłaszcza z zaawansowanymi funkcjami, potrafią być bardzo masywne, dlatego lepiej wybrać się do sklepu stacjonarnego i zobaczyć wybrany model na żywo.

Bateria w smartwatchu

Czas pracy baterii może wydawać się błahą sprawą, jednak rozładowanie się naszego smartwatcha może być irytujące. Ze względu na niewielkie rozmiary gadżetu, stosowane baterie mają ograniczoną pojemność. Należy pamiętać, że im większy akumulator, tym lepiej, jednak pomimo tego warto nastawić się na konieczność ładowania naszego urządzenia codziennie lub co drugi dzień, zakładając, że korzystamy z jego wszystkich funkcji. Niektórzy producenci zapewniają, że przy umiarkowanie rzadkim użytkowaniu zegarki potrafią wytrzymać nawet ponad tydzień bez ładowania.

Smartwatch - do czego służy?

Dobrze, część techniczną mamy za sobą, teraz przejdźmy do aspektów praktycznych, czyli do czego tak naprawdę może nam posłużyć smartwatch? 

Uzupełnienie smartfona – to z pewnością jedna z najważniejszych funkcji smartwatcha. Najnowsze modele pozwalają nam na odczytywanie wszystkich wiadomości czy informacji trafiających na nasz telefon, dzięki czemu nie musimy do niego aż tak często zaglądać oraz możemy zawsze i wszędzie być na bieżąco. Między innymi dlatego smartwatche cieszą się dużą popularnością zarówno wśród sportowców, jak i osób zabieganych, zapracowanych - rzut oka na nadgarstek to po prostu wygodniejsze rozwiązanie.

Odbieranie połączeń i smsów – jeśli nie możemy lub nie chcemy sięgać po smartfona, a ktoś do nas dzwoni, możemy odebrać lub odrzucić połączenie bezpośrednio ze smartwatcha. Ta funkcja jest bardzo przydatna w momencie, gdy mamy ograniczony zakres ruchu np. w zatłoczonym autobusie czy tramwaju. Jeśli smartwatch ma wbudowany mikrofon i głośnik, możemy rozmawiać bezpośrednio przez zegarek. Za pomocą klawiatury dotykowej możemy też odpisywać wiadomości i smsy, tak jak robimy to w naszym smartfonie.

Prognoza pogody i kalendarz – smartwatch to także najszybszy sposób na sprawdzenie aktualnej daty i prognozy pogody. Kalendarze zawarte w zegarkach pozwalają nam także na dodawanie wpisów w terminarzu, ułatwiając przez to planowanie zadań.

Funkcje sportowe i zdrowotne – o tym będzie trochę więcej w następnym akapicie, ale inteligentne zegarki, oprócz wyżej wymienionych zastosowań, mają także ciekawe funkcje dla sportowców, takie jak licznik kroków, pomiar pulsu, czy ogólne rejestrowanie aktywności fizycznej. Dodatkowo niektóre modele rejestrują parametry snu, a to z kolei może znacząco pomóc osobom cierpiącym na różne jego zaburzenia.

Smartwatch - dieta i sport

To chyba najważniejszy wątek, który podzieliliśmy na dwie sekcje. W jaki sposób smartwatch może wspierać nas na diecie i ogólnie w zdrowym stylu życia?

Dieta i odżywianie

Pierwsze, co przychodzi nam do głowy, to przypomnienia o posiłkach i nawadnianiu. Rozmawiając z naszymi Użytkownikami bardzo często słyszymy, że zapominają o piciu wody. W zegarku możemy własnoręcznie ustawić alerty, a wibrująca na nadgarstku opaska przypomni, że najwyższa pora na szklankę wody. Podobnie z posiłkami, możemy ustawić sympatyczne przypominajki w stylu: "godzina 14:00, czas na obiadek".

Smartwatche mogą mieć również zastosowanie w aspekcie naszej motywacji do działania. Część z nich sama z siebie potrafi przypomnieć o tym, że trochę się "zasiedzieliśmy" i pora na małą aktywność, odrobinę ruchu. Co więcej, na podstawie naszego tętna zegarki wykrywają także sytuacje, w których jesteśmy zestresowani i rekomendują wzięcie głębokiego oddechu. W wymiarze dietetycznym może okazać się to bardzo istotnym wsparciem, a kilka wdechów i wydechów pozwoli nam uniknąć sięgnięcia po batonika. Więcej o reakcjach na stres pisaliśmy całkiem niedawno tutaj: https://vitalia.pl/Jak-radzic-sobie-ze-stresem-czy-dobra-dieta-moze-pomoc.

Na nasze smartwatche możemy dodać także listę zakupów i chociaż ta którą mamy w diecie Smacznie Dopasowanej jest wygodna i prosta, to czy w podglądzie na nadgarstku, podczas sprawunków w markecie, nie byłaby jeszcze wygodniejsza? ;) 

Aktywność fizyczna i sport

Kolejny ciekawy aspekt to kontrola spalonych w ciągu dnia kalorii, co może okazać się bardzo istotne zwłaszcza przy diecie redukcyjnej lub rekompozycji sylwetki (czyli zwiększaniu masy mięśniowej ciała), kiedy wszystkie kalorie zdają się być na wagę złota. W tym miejscu należy podkreślić jednak, że te urządzenia nigdy nie będą wybitnie precyzyjne! Tańsze zegarki opierają swoje wyliczenia spalonych kalorii na podstawie równań, biorąc pod uwagę takie parametry jak wzrost, masa ciała, płeć czy typ ustawionej własnoręcznie aktywności.

Droższe urządzenia dołożą do tych wyliczeń pomiary tętna, nieco precyzyjniej określając ilość spalonych kalorii na podstawie automatycznie wykrytego typu aktywności (rozróżnią spacer od biegów interwałowych lub jazdy na rowerze). Nadal mówimy jednak o wartościach szacunkowych, które ostatecznie i tak mogą okazać się całkiem przydatne, zastępując nasze własne obliczenia.

Z tej funkcji możemy skorzystać między innymi w aplikacji Fitatu, która ze smartwatcha odbiera informacje o spalonych kaloriach, pokonanym dystansie, czasie i nazwie aktywności oraz naszej całkowitej aktywności dziennej. Taka synchronizacja Fitatu z aplikacjami sportowymi pozwala między innymi na uwzględnienie naszych treningów i obliczenie dziennego zapotrzebowania kalorycznego.

Na smartwatchu sportowcy mogą monitorować także takie aspekty jak maksymalny próg tlenowy, nawodnienie, nachylenie terenu, energia (a konkretnie jej rezerwy). W niektórych modelach znajdziemy jeszcze moduły planujące trasy biegowe, narciarskie, pulsoksymetr...no generalnie różne ciekawostki, w najnowszych na rynku modelach tych funkcji są dziesiątki.

To warto kupować smartwatcha czy nie?

Możliwe, że wyszła nam trochę laurka, zwłaszcza, że w naszym zespole są zarówno sportowcy jak i kanapowcy, którzy bardzo chwalą sobie korzystanie z takich zegarków. Zachowując jednak obiektywizm, jeżeli taki smartwatch miałby być tylko wsparciem dla diety, to naszym zdaniem jest to zbędny gadżecik. Nawet te wszystkie fajne funkcje i udogodnienia, które padły w akapitach powyżej - to samo możemy mieć w naszym smartfonie.

Kolejna kwestia to cena i chociaż nie zamierzamy nikomu zaglądać do portfela, to zdecydowanie warto wiedzieć z jakimi kwotami mamy do czynienia. Są smartwatche tańsze, które jesteśmy w stanie kupić już za kilkaset złotych (czyli mniej więcej tak, jak klasyczne, markowe zegarki), są też takie w cenie zagranicznych wakacji albo telewizora.

No i jak tak już sobie trochę narzekamy, to jeszcze jeden kamyczek do tego technologicznego ogródka - może jednak nie potrzebujemy kolejnego ekranu do oglądania? Naszym głowom i oczom przyda się chwila odpoczynku, a taki smartwatch nie śpi, niepotrzebnie kusi i zachęca do zaglądania.

Z drugiej strony, dla pasjonatów sportów, zwłaszcza biegowych, smartwatch faktycznie może okazać się świetnym narzędziem do mierzenia postępów treningowych, zbierania bardziej szczegółowych statystyk i danych. Podobnie w przypadku osób, które w ciągu dnia są "hiperaktywne" i pozostają w ciągłym biegu, taki gadżet może okazać się bardzo dużym ułatwieniem życia. No i te płatności zegarkiem, dla gadżeciarzy to na pewno dodatkowy plus!

Oczywiście ostateczną decyzję zakupową pozostawiamy Wam, ale jeżeli chcecie mierzyć swoją aktywność i korzystać z kilku podstawowych funkcji, a jeszcze wahacie się przed podjęciem decyzji, to może na początek wystarczy opaska sportowa. Taka opaska jest nie tylko kilka razy tańsza (starsze modele są dostępne już za kilkadziesiąt złotych), ale do tego ma podobne funkcje, rejestruje naszą aktywność i odbiera wiadomości. Jeżeli opaska faktycznie się sprawdzi, to wtedy może warto pomyśleć o większym wydatku i zakupie takiego "mądrego zegarka".

Czy są wśród nas posiadacze smartwatchy? Z jakich funkcji korzystacie? Do czego faktycznie Wam się przydają? Koniecznie dajcie znać w komentarzach, czy warto wyposażyć się w taki bajer!