Cała prawda o modnych metodach pozbywania się kilogramów. Czy koktajle oczyszczające i zastrzyki hormonalne naprawdę czynią cuda?
Potrafisz wydać kilkaset złotych miesięcznie na dietę w proszku. I tak nie zmienisz z nią nawyków na całe życie. Może stracisz parę kilogramów, ale jak odstawisz dietę proszkową, kilogramy wrócą z naddatkiem. Po co ci to? Pewnie sama nie znasz prawidłowej odpowiedzi na to pytanie. A może dajesz się nabić w butelkę przez koncerny, które mają interes w tym byś przestała jeść gluten, przejadała się białkiem czy stosowała drastyczne metody oczyszczania organizmu? Wybrałam kilka sztuczek, na które może złapać cię pędzący rynek ‘zdrowej’ żywności. Oto one:
Przynajmniej kilka razy dziennie otrzymuję w listach od was pytanie, czy jogurt z diety ma być 0%? Otóż nie powinien być 0%. Tłuszcz jest potrzeby każdemu człowiekowi. Buduje błony komórkowe, poprawia wygląd skóry, włosów czy paznokci. W części produktów o obniżonej zawartości tłuszczu, ten składnik zastępuje się cukrem. Taki jogurt może być więc bardziej kaloryczny niż jego tłusty pierwowzór. Nie warto dokonywać takich podmian. Zapewnia o tym także dietetyczka Marta Tomaszewska w artykule: Żywność light
Bardzo modne, proste i jakby to nazwały nastolatki ‘cool’. Czy takie oczyszczanie ma sens? Najczęściej polega ono na wypijaniu wyłącznie soków z warzyw lub owoców przez kilka lub kilkanaście tygodni. W tym czasie nie wolno spożywać stałych pokarmów. Organizm człowieka jest skomplikowaną maszyną, który i bez takiej oczyszczającej kuracji sprząta w środku. Aby porządki przeprowadzone były prawidłowo trzeba stosować też zbilansowaną i różnorodną dietę. Oczywiście jej częścią mogą być soki. Wręcz są one wskazane. Jednak jako uzupełnienie diety, a nie jej podstawowy składnik. Patrycja Kawka – dietetyczka, podaje kilka sprawdzonych przepisów na oczyszczające koktajle jako uzupełnienie diety w artykule: Detoks – poznaj przepisy na odtruwające napoje
HCG, czyli gonadotropina kosmówkowa – hormon wytwarzany przez zapłodnioną komórkę jajową i łożysko. Jego stężenie rośnie w trakcie ciąży. Już w po 7 dniach od zapłodnienia można go oznaczyć w moczu. Na takiej zasadzie działają testy ciążowe. Jednak nie o tym chciałam pisać. HCG zostało wykorzystane także jako jedna z metod na odchudzanie w tzw. diecie HCG. Sama dieta jest bardzo niskokaloryczna. Może mieć nawet mniej niż 500 kcal. Poza zaleceniem wstrzykiwania tego hormonu, nie wolno stosować oliwy, mydeł w płynie i innych środków myjących do ciała. Zabrania się także stosowania jakiejkolwiek aktywności fizycznej. HCG na tej diecie nie odchudza. Uważa się, że zapobiega on powstawaniu odczucia głodu. Żadne badania nie potwierdzają skuteczności takiej terapii, więc uważajcie!
Moda na dietę bezglutenową dotarła już do Polski. Osoby, które chorują na celiakię lub te, które mają nietolerancję glutenu nie mogą go spożywać i jest to uzasadnione zdrowotnie. Gluten dla tej grupy osób jest po prostu toksyczny. Część osób stosuje tę dietę, bo powstała na nią moda. Zdrowy człowiek nie musi rezygnować z glutenu. Diety bezglutenowe często stosowane są jako diety odchudzające. Jednak nie każdy ma świadomość, że produkty bezglutenowe są w większości bardziej kaloryczne niż ich glutenowe odpowiedniki.
Zawierają one więcej tłuszczu, np. pieczywo bezglutenowe względem tradycyjnego pieczywa. Nie służą one zatem utracie masy ciała. Dieta eliminująca jeden składnik żywności może eliminować także inne elementy takie jak witaminy i składniki mineralne. Jeśli masz wskazanie do stosowania diety bez glutenu, to oczywiście postępuj zgodnie z zaleceniami dietetycznymi. Jeśli jednak nie ma powodu zdrowotnego, dla którego musisz z glutenu zrezygnować, nie wykluczaj go lub dobrze to przemyśl. Więcej o wpływie glutenu na organizm pisaliśmy w Gluten nas truje
Spożywanie białka podnosi tempo przemian metabolicznych o około 25%, podczas gdy jedzenie diety mieszanej zawierającej białko, tłuszcz i węglowodany tylko o 10%. Stąd dieta Dukana święciła swego czasu tryumfy i zapewniała szybkie spadki masy ciała. Teraz też w listach od was pojawiają się prośby o zwiększenie ilości białka, by szybciej chudnąć. Nie tędy droga.
Nadmiar białka sprzyja uszkodzeniu nerek, odkładaniu się kamieni nerkowych, osteoporozie, dnie moczanowej, uszkodzeniu wątroby, ale i odkładaniu się tkanki tłuszczowej w organizmie i jego zakwaszeniu. Jedz białko z umiarem. Polak ma raczej tendencje w swojej tradycyjnej diecie do przekraczania zalecanej dziennej ilości białka. Prawie na pewno jesz go już za dużo. O zaletach i wadach diety wysokobiałkowej znajdziesz więcej w Dieta Dukana
Jest oczywiście jeszcze sporo innych trendów, które w odchudzaniu się pojawiają. Z jakimi ty się spotkałaś? Jakie znasz nowe trendy w walce z kilogramami. Proszę podziel się swoimi doświadczeniami i wiedzą w komentarzach do tego tekstu.
Zachęcam także do przeczytania artykułów, w których tę tematykę także poruszaliśmy:
Choroba trzewna, czyli kilka słów o celiakii i diecie bezglutenowej
Porównanie produktów light i wersji ‘normalnych’
Zdjęcia:with wind / Foter / CC BY
jules:stonesoup / Foter / CC BY
jules:stonesoup / Foter / CC BY
Sarah G... / Foter / CC BY
@joefoodie / Foter / CC BY
Komentarze
szmaragdowa.woda
24 października 2014, 17:22
pff dieta bezglutenowa nie oznacza, że trzeba jeść przetworzone produkty bezglutenowe (tzn. typu chleby nie wiadomo z czego, a nie bezglutenowe naturalnie, np. kasza jaglana).
Epestka
24 października 2014, 15:12
Jedzenie diety? Pierwsze słyszę.
Effy13
24 października 2014, 09:38
Wypadaloby przed opublikowaniem sprawdzic artykul pod katem ew bledow w tresci... Bo sie robi maslo maslane.. "Jednak nie każdy ma świadomość, że produkty bezglutenowe są w większości bardziej kaloryczne niż ich bezglutenowe odpowiedniki. "
Wiedzmowata
24 października 2014, 07:59
czyli wszystko, ale z umiarem - a więc dieta ż.p.
LunaLoca
24 października 2014, 07:19
dieta koktajlowa?? o ile to chyba jedna z najgłupszych diet o jakich słyszałam