Zdecydowana większość osób aktywnych fizycznie realizuje treningi w celu poprawy wyglądu swojego ciała. Tylko niewielki odsetek ćwiczących traktuje ćwiczenia fizyczne jako narzędzie służące zwiększeniu wytrzymałości, czy też siły. Rzadko kto w swoich treningach zwraca uwagę na koordynację. Szkoda, gdyż jest to niezwykle przydatna, zwłaszcza na co dzień, zdolność motoryczna.
Koordynacja stanowi jedną z podstawowych zdolności motorycznych człowieka. Spełnia ona niejako rolę regulatora ruchu, w związku z czym odpowiada za jego sterowanie. Czym właściwie jest koordynacja ruchowa? Przede wszystkim jest to zdolność do realizowania złożonych czasowo i przestrzennie ruchów, a także zamiany jednych zadań ruchowych na inne. Zalicza się do niej również umiejętność rozwiązywania nowych, nieprzewidzianych sytuacji ruchowych. Co jest niezwykle istotne, koordynacja odpowiada także za szybkie i trwałe uczenie się nowych zdolności ruchowych.
Poziom koordynacji ruchowej zależy od wielu czynników. Zalicza się do nich między innymi uzdolnienia ruchowe, wyobrażenia, pamięć ruchową, stan układu nerwowego, dotychczas nabyte doświadczenia ruchowe, a także wiele innych. Należy pamiętać, że każdy nowy nawyk ruchowy powstaje w oparciu o już posiadaną pamięć ruchową. Stąd też niezwykle istotne jest dysponowanie (i jej ciągłe rozwijanie) szeroką bazą nawyków ruchowych.
Aby rozwijać koordynację ruchową należy stale stosować nowe, zróżnicowane ćwiczenia. Dzięki temu możliwy jest stały, prawidłowy rozwój tej zdolności motorycznej. Nie należy również zapominać o już poznanych ćwiczeniach. Jednakże w ich przypadku wskazane jest stosowanie różnego rodzaju modyfikacji. Mogą one dotyczyć dwóch aspektów:
Jak wprowadzić powyższe wytyczne w życie? Przede wszystkim należy unikać wykonania stale tych samych ćwiczeń. Praktycznie każdą partię ciała można bodźcować za pośrednictwem co najmniej kilkunastu różnych ćwiczeń. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, by w kolejnych treningach, w których angażowana będzie dana partia ciała, wykonywać inne ćwiczenia ją bodźcujące. Warto również wprowadzić do realizowanych przez siebie treningów obciążenie zewnętrzne. Przy czym nie trzeba od razu wydawać majątku na hantle lub inny sprzęt treningowy. W zupełności wystarczą butelki z wodą lub piaskiem. Wskazane jest również modyfikowanie ruchów w wykonywanych ćwiczeniach. Między innymi można zaakcentować fazę negatywną – na przykład wykonując przysiad można wolniej wykonywać ruch zginania nóg w stawach kolanowych.
Komentarze
wie58
16 maja 2017, 22:54
:)
wie58
3 grudnia 2016, 23:52
ciekawe
am1980
5 stycznia 2016, 08:14
;)
soll.
10 listopada 2014, 20:04
Lekkie hantle dla kobiet kosztują 15 zł, więc o jakim majątku Wy piszecie :P
vitalia92
3 listopada 2014, 16:54
Az sprawdzilam, czy potrafie zrobic tak jak ta babka z pierwszej fotki i potrafie :D
agnieszka.kinga
28 stycznia 2018, 01:26
Ja też sprawdziłam ;))
Adriana82
3 listopada 2014, 12:28
I ten przysiad na palcach z 2-giej fotki. Zawodowstwo.
LunaLoca
3 listopada 2014, 09:21
Na pewno się przyda :)
Wiedzmowata
3 listopada 2014, 09:11
Dobrze wiedzieć i zastosować.