Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • Na czym ćwiczyć w domu?
  • Orbitrek mechaniczny czy magnetyczny?
  • Na co zwrócić uwagę kupując orbitrek?
  • Jakie dodatkowe funkcje ma orbitrek?

Na czym ćwiczyć w domu?

Trenażer eliptyczny, nazywany również orbitrekiem, już na stałe wpisał się w krajobraz klubów fitness i siłowni. Mimo tak młodego wieku posiada on już całe rzesze swoich oddanych wielbicieli. Pokochali go przede wszystkim za to, że pozwolił zastąpić im nielubiane bieganie, czy też nużącą jazdę na rowerze stacjonarnym czymś innym. Dzięki orbitrekowi możliwe jest wykonywanie treningu wytrzymałościowego (kardio) w pomieszczeniu.

Trening kardio w domu

Nie każdy ma możliwość realizowania swoich treningów w klubie fitness lub na siłowni. Liczne grono amatorów systematycznej aktywności fizycznej ćwiczy w domu. O ile do wykonywania ćwiczeń modelujących nie jest wymagany żaden sprzęt treningowy, o tyle w przypadku ćwiczeń kardio już tak kolorowo nie jest. Owszem można biegać, jednak nie każdy lubi tę formę aktywności fizycznej. Ponadto niewiele osób decyduje się na bieganie niezależnie od pory roku i panujących warunków atmosferycznych. Stąd też wiele osób szuka alternatyw, które można wykonywać w pomieszczeniu. Zalicza się do nich przede wszystkim stepper, rower stacjonarny, bieżnię oraz orbitrek. Czym się kierować przy zakupie tego ostatniego?

Orbitrek mechaniczny czy magnetyczny?

Na chwilę obecną na rynku dostępne są dwa główne rodzaje orbitreków – mechaniczne oraz magnetyczne. Różnią się one między sobą przede wszystkim systemem dozującym opór. W orbitrekach mechanicznych opiera się ona na hamulcu, który poprzez tarcie zmniejsza prędkość koła zamachowego, a co za tym idzie urządzenie stawia większy opór ćwiczącemu. Z kolei w przypadku magnetycznych trenażerów eliptycznych, koło zamachowe hamowane jest dzięki działaniu pola magnetycznego lub elektromagnetycznego w bardziej zaawansowanych konstrukcjach. Orbitreki wykorzystujące magnes lub elektromagnes charakteryzują się cichszą pracą oraz dużo większą wytrzymałością. Idzie to jednak w parze z wyższą ceną.

orbitrek

Na co zwrócić uwagę kupując orbitrek?

Jeśli już zdecydowaliśmy się na konkretny rodzaj orbitreka, to warto również zwrócić uwagę na jego pozostałe parametry, które w istotnym stopniu wpływają na komfort korzystania z tego typu urządzenia. W pierwszej kolejność należy kierować się zakresem regulacji oporu. Im jest on szerszy, tym dokładniej dostosujemy opór stawiany przez urządzenie do własnych możliwości oraz założeń realizowanego treningu. Jeśli orbitrek ma pomóc w redukcji masy ciała, to należy sprawdzić maksymalny ciężar osoby, która może na nim bezpiecznie ćwiczyć. Wskazane jest, by trenażer eliptyczny posiadał również możliwość regulacji. Pozwoli to na dostosowanie jego ustawień pod indywidualne preferencje. Warto także zwrócić uwagę na wszelkie udogodnienia, które pozwolą na jego swobodne przemieszczanie i chowanie po zakończonym treningu.

Jakie dodatkowe funkcje ma orbitrek?

Wiele dostępnych na rynku orbitreków wyposażonych jest w różnego rodzaju funkcje dodatkowe. Jedną z nich jest wyświetlacz, na którym pojawiają się informacje o aktualnie wykonywanym ćwiczeniu. Ich ilość i jakość uzależniona jest od klasy danego urządzenia. Do najbardziej podstawowych parametrów, które są wyświetlane, zalicza się prędkość oraz ilość obrotów. Wśród funkcji dodatkowych należy również wymienić wbudowany w urządzenie pulsometr. Jednakże przy wyborze orbitreka dla siebie nie należy się tym zbytnio kierować, gdyż jakość odczytu tętna z dłoni obarczona jest znacznym błędem pomiarowym.

Zdjęcia: 1, 2

Jakich sprzętów używacie do ćwiczeń w domu? Jaki orbitrek wybraliście? Na którym sprzęcie najlepiej Wam się ćwiczy? Dajcie znać w komentarzach!