Wyciskarka czy sokowirówka? Oto jest pytanie… Dietetycy i lekarze przekonują, że warto zainwestować w wyciskarkę. Taki sok ma dużo więcej enzymów, witamin i jest po prostu zdrowszy. Zwolennicy wyciskarek cenią też ich cichą pracę i precyzyjne oddzielanie soku. Postaramy się zweryfikować tę hipotezę podczas testu urządzenia Hurom HH 2G.

Dlaczego Hurom HH 2G

To, że do testu wyciskarek wybraliśmy Hurom HH 2G nie było przypadkowe. To bardzo dobrze oceniany sprzęt, nietrudno doszukać się pochlebnych opinii na jego temat na blogach i forach internetowych. Poza tym w oczy od razu rzuciła nam się 10-letnia gwarancja na silnik, co już wiele mówi o jakości sprzętu. Producent chwali się, że wyciskarka dzięki specjalnie zaprojektowanej tłoczni z pionowo ułożonym podajnikiem ślimakowym, wydobywa sok z pietruszki, kopru, czy bazylii tak samo łatwo jak z marchewki. Czy na pewno? Sprawdźmy.

Co znajdziemy w pudełku

Po rozpakowaniu dość ciężkiego pudełka (około 6 kg) zobaczymy skrupulatnie zapakowane części naszej wyciskarki:

Silnik w obudowie plastikowej (dostępna wersja PREMIUM z metalową obudową)

  • Sito z dużymi otworami 
  • Sito z drobnymi otworami
  • Silikonowe skrobaki wewnętrzne na koszyku z tworzywa sztucznego 
  • Pojemniki: na sok (1 l) i na odpady (1,5 l) (bez BPA);
  • Śruba
  • Suszarka
  • Obudowa komory tłoczni z przeźroczystego tworzywa sztucznego bez BPA (500 ml) 
  • Szczotki do czyszczenia.

Nie ma co się oszukiwać - jest ich sporo, ale dołączona instrukcja pozwala na łatwy montaż. Poprawnie złożona wyciskarka jest gotowa do pracy. Ogromnym plusem urządzenia są plastikowe części mające styczność z żywnością pozbawione BPA, czyli bisfenolu A. Badania wykazują, że aż ponad 90 proc. Europejczyków może mieć podwyższony poziom tego szkodliwego składnika w moczu. Nie trudno jest w codziennym życiu znaleźć bisfenol, jest w składzie nie tylko plastikowych pojemników, ale też papieru toaletowego, plomb, plastikowych okularów, plastikowych zabawek, płyt CD, farb do malowania mieszkań, a nawet paragonów. Jak bardzo może zaszkodzić nam ten związek? BPA może m. in. zakłócać działanie estrogenów oraz innych hormonów, pobudza też trzustkę do produkcji większej ilości insuliny. BPA już w niewielkiej ilości może przyczyniać się do przyspieszenia rozwoju zmian nowotworowych, wystąpienia cukrzycy typu 2, bezpłodności i chorób układu krążenia. Dla osób dbających o linię oraz odchudzających się ważna będzie informacja, że BPA może zwiększać ryzyko wystąpienia nadwagi.

Razem z wyciskarką Hurom HH 2G otrzymujemy książeczkę z 365 przepisami. Możemy przygotować nie tylko soki, ale też domowe lody, sorbety, koktajle, mleka roślinne, a nawet zupy! Bez problemu można przygotować też własną kompozycję z ulubionych lub dostępnych składników. 

Oto nasze własne propozycje soków przygotowanych z użyciem Hurom HH 2G:

Sok winogronowy

0,5 kg winogron czerwonych, 2 garście świeżej bazylii, 1 jabłko

Nasze obserwacje: Sok z winogron i bazylii został wyciśnięty idealnie. Jabłko dodało słodyczy i aromatu.

Sok z buraka

2 duże buraczki czerwone, 1 garść pietruszki, 1 szklanka truskawek

Nasze obserwacje: Samo przepuszczenie truskawek przez wyciskarkę daje sok oraz pyszny mus, pietruszka i buraki doskonale komponują się z sokiem.

Sok z sałaty

1 główka sałaty, 4 plastry ananasa, 2 łyżki kiełków z lucerny

Nasze obserwacje: Sok z sałaty i kiełków lucerny został wyciśnięty do 'suchej nitki', dodatek ananasa zmienił tę zdrową mieszankę w pyszny sok.

Hurom HH 2G w praktyce

sokowyciskarka

Zacznijmy od wyglądu zewnętrznego, który oceniam jako bardzo przyjemny. Wyciskarka jest poręczna i estetyczna. Urządzenie możemy wybrać w jednym z 3 kolorów obudowy: białym, srebrnym i bordowym. Wyciskarki Hurom występują również w droższej w wersji PREMIUM, gdzie obudowa wykonana jest ze stali nierdzewnej. 

Jedną z największych zalet Huroma jest oddzielanie resztek od wyciśniętego soku – trafiają one do dwóch oddzielnych pojemników – dzięki czemu nie trzeba rozbierać i myć urządzenia po każdym użyciu. Samo korzystanie z sokowyciskarki jest proste, w komplecie mamy do dyspozycji 2 sitka oraz kontrolę przechodzenia pulpy (czym mniej pulpy przejdzie to soku, tym jest on bardziej klarowny), dzięki czemu możliwe jest uzyskanie czystego soku lub z większą ilością pulpy, która zawiera sporo błonnika pokarmowego. Bardzo wygodna jest też zatyczka na końcu kranika, która pozwala na dokładniejsze przeciśnięcie i wymieszanie masy, zanim wypuścimy sok do dzbanka.

Wyciskarki Hurom wyposażone są w nowoczesny bezszczotkowy silnik indukcyjny co wyróżnia ten sprzęt na tle innych tanich odpowiedników. Jest on  cichy, nie do porównania z sokowirówką, m. in. dzięki zmniejszonej prędkości obrotów – 40 na minutę, co też ogranicza straty witamin i enzymów. Duża (500 ml) i poręczna misa wraz z przykrywką na sok uprzyjemnia pracę z wyciskarką.

Samo wyciskanie przebiega bezproblemowo, Hurom radzi sobie doskonale z ziołami, źdźbłami pszenicy, czy kiełkami. Resztki (odpady po wyciśnięciu) są prawie suche. W przypadku sokowirówki bywa różnie. Wlot do wrzucania warzyw i owoców jest stosunkowo niewielki, więc wyciskaniu można poddawać tylko małe kawałki. Kawałki twardszego surowca, zwłaszcza warzyw korzeniowych, mogą przyblokować ślimaka. Producent o tym uprzedza – w takim przypadku wystarczy zmienić bieg silnika na wsteczny - i spróbować ponownie. 

Dużym plusem jest osobny pojemnik na resztki i brak konieczności czyszczenia urządzenia w trakcie pracy. Co ważne, powstała pulpa jest w całości zmiażdżona, nie ma pozostałości większych kawałków surowca, co zdarzyło się niejednokrotnie w testach sokowirówek. Producent deklaruje możliwość działania urządzenia przez 30 min. Sprawdziliśmy to - przez całe pół godziny wyciskania nie zdarzyło się nic niepokojącego. Niedogodnością może być brak możliwości mycia elementów wyciskarki w zmywarce, jednakże musimy pamiętać, że żadna zmywarka nie doczyści wszystkich otworów w sicie, więc ręczne czyszczenie elementów staje się i tak koniecznością. Oczywiście niezwykle pomocna jest możliwość przepłukania wyciskarki wodą podczas jej pracy oraz wieszak na schnące elementy. Za to ogromny plus dla producenta.

Dzięki wolnym obrotom oraz zastosowaniu ślimaka zamiast tarki możemy cieszyć się sokami z większą ilością enzymów oraz witamin. Wyciskarka działa na wolnych obrotach, dzięki czemu nie wytwarza tak dużo ciepła jak wysokoobrotowe sokowirówki. Poza tym metoda miażdżenia w mniejszym stopniu niszczy struktury związków niż szatkowanie, cięcie, czy szatkowanie owoców w sokowirówce. Wyciskarka z łatwością poradzi sobie też z dodatkami do soków owocowo warzywnych tj. kiełki, soja, bazylia. Doskonałe rozdzielenie pulpy i soku to kolejna zaleta wyciskarki, w większości przypadków otrzymujemy dosłownie suche resztki, co trudno uzyskać stosując zwykłą sokowirówkę. 

Testy przeprowadzone przez Laboratoria Michelsona Inc. oraz Koreański Instytut ds. Badań nad Żywnością potwierdzają, iż wyciskarka pozwala na uzyskanie 42,7 proc. więcej witaminy C i 60,7 proc. więcej witaminy A w porównaniu z innymi tradycyjnymi wyciskarkami, czy sokowirówkami. Badanie zostało potwierdzone i uzyskało certyfikat FDA i USDA.

Wyciskarka czy sokowirówka?

Wyciskarka Hurom HH 2G jest bardzo przydatnym urządzeniem dla każdej osoby, która chce połączyć walory estetyczne i użytkowe sprzętu z regularnym dbaniem o własne zdrowie. Sama obsługa jest bezproblemowa, a wachlarz możliwości tak naprawdę nieograniczony.  Uzyskane soki są przepełnione witaminami i enzymami, które każdego dnia będą wzmacniać nasz organizm. Jest to ogromny plus sokowyciskarek. Według naszej opinii Hurom HH 2G spisze się doskonale w każdej kuchni, nawet najbardziej wymagającej osoby.

Musimy jednak pamiętać, że wyciskarka to spory wydatek dla domowego budżetu. Osoby, które nie mogą pozwolić na tak dużą kwotę oczywiście mogą korzystać ze sprawdzonej sokowirówki. To zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż gotowe soki, czy napoje. 

Obojętnie, czy skorzystamy z sokowirówki, czy wyciskarki starajmy się wypić sok od razu po przygotowaniu, aby wykorzystać jak najwięcej dobroczynnych składników. Nie traktujmy też soków jako jedynego źródła owoców i warzyw, to całe surowce powinny być podstawą w zapewnieniu zalecanej ilości porcji.

PlusyMinusy
Części pozbawione BPATrzeba rozdrabniać surowiec przed wyciskaniem
Regulacja stopnia mętności soku (przechodzenia pulpy)Zdarza się zablokowanie ślimaka przez twarde warzywa przy zbyt dużych kawałkach surowca
Możliwość wyciskania soków z ziół i źdźbeł traw
Mycie ręczne nie w zmywarce
Zachowanie większej ilości enzymów i witamin w sokuWysoka cena (około 2000 zł)
Cichy indukcyjny silnik bezszczotkowy z 10-letnią gwarancją
Nowoczesny design i bogata paleta modeli i kolorów

Więcej informacji o cenach i produkcie: http://hurom.com.pl/