Masło to w zasadzie czysty tłuszcz. Chociaż ma niewątpliwie pewną wartość odżywczą, niekiedy należy z niego zrezygnować. Jest to chociażby konieczne w przypadku zbyt dużego poziomu cholesterolu we krwi. Również wiele odchudzających się osób rezygnuje z masła. Czym je zastąpić? Jaki jest zdrowy zamiennik dla masła? Czym smarować chleb? Niskokaloryczny zamiennik masła. Czy oliwa może zastąpić masło? Pasta z sezamu zamiast masła?
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Zawartość tłuszczu mlecznego w maśle powinna stanowić 72-82%. Masło śmietankowe (72-73%) jest w niego uboższe, podczas gdy ekstra (82%) bogatsze. O tym jak rozpoznać zafałszowania masła pisała dietetyk Justyna Piechocka. Jest to kaloryczny produkt. 100 g dostarcza odpowiednio 670 i 735 kcal. Jest źródłem witaminy A i D, jednak również nie brakuje w nim cholesterolu. Dlatego masło nie jest dobrym wyborem dla każdego. Czy są jakieś inne zdrowe alternatywy dla masła? Może jest coś mniej kalorycznego? Dla porównania:
1 łyżeczka masła extra (5 g) | 1 łyżeczka masła śmietankowego (5 g) |
37 kcal 0,03 g białka 4 g tłuszczu 0,03 g węglowodanów 12,4 mg cholesterolu | 33 kcal 0,06 g białka 3,68 g tłuszczu 0,06 g węglowodanów 11 mg cholesterolu |
Masło można po prostu zastąpić kilkoma kroplami dobrej jakości oliwy lub oleju tłoczonego na zimno, np. lnianego wylanymi na posmarowany czosnkiem chleb. Jest to równie kaloryczny zamiennik, jednak dostarczy cennych dla naszego organizmu nienasyconych kwasów tłuszczowych. Można również przygotować pastę z oliwek. Pieczywo zyska nie tylko na walorach zdrowotnych, ale także na smaku.
Tapenade
3 garście czarnych oliwek
2 łyżeczki posiekanych kaparów
4 filety anchois
2 łyżki oliwy
1 łyżka posiekanej natki pietruszki
1 łyżka soku z limonki lub cytryny
Ząbek czosnku
Sól, pieprz
Wszystkie składniki zmiksować do konsystencji pasty.
Nasiona oleiste takie jak sezam czy słonecznik to doskonała podstawa past wszelkiego typu. Wystarczy zmiksować słonecznik z suszonymi pomidorami czy innymi warzywami aby uzyskać doskonałe smarowidło na pieczywo. Sezam bogaty w wapń, cynk, mangan, miedź oraz magnez to doskonały produkt dla osób, które nie jedzą nabiału. Pasta z niego może więc jednocześnie być zamiennikiem masła, jak też poniekąd twarogu.
Tahini
200 g nasion sezamu
Opcjonalnie: 1-2 łyżki oliwy, sól
Sezam podprażyć na suchej patelni aż delikatnie zmieni kolor (nie ma być brązowy) przez 3-5 minut mieszając drewnianą łyżką. Można również uprażyć w piekarniku wstawiając nasiona na 5 minut do 180 stopni Celsjusza. Zostawić do przestudzenia. Zmiksować na gładką masę. Jeśli rozdrabnianie będzie szło opornie można dodać oliwę. Ewentualnie dosolić do smaku.
Nasiona roślin strączkowych są uboższe w kalorie niż nasiona roślin oleistych. Są za to bogate w białko roślinne. Dzięki swojej konsystencji po ugotowaniu, stają się doskonałą bazą do pasty warzywnej. Same w sobie nie mają wyraźnego smaku można więc je dosmaczać według własnego gustu. Jako dodatki sprawdzą się orzechy włoskie, cebula, czosnek, natki wszelkiego typu. Cząber oraz majeranek doskonale podkreślą ich smak oraz ułatwią trawienie i zapobiegną wzdęciom. Pastę można przygotować z fasoli białej, czerwonej czy ciecierzycy. Doskonałym przykładem smakowitej pasty na jej bazie jest znany na bliskim wschodziehumus, o którym już pisaliśmy. Najlepiej wykorzystać nasiona suche, które przed przygotowaniem pasty samodzielnie ugotujemy. Możemy jednak sobie nieco ułatwić i sięgnąć po nasiona z puszki.
Pasta z białej fasoli
1 puszka białej fasoli (około 250 g bez zalewy)
1 ząbek czosnku
1 łyżka soku z cytryny
4 łyżki oliwy lub oleju lnianego
2 łyżki posiekanej natki pietruszki lub koperku
Sól, pieprz, cząber
Składniki połączyć ze sobą w jednolitą masę.
Awokado zawiera m. in. witaminę A, C, E, witaminy z grupy B, potas, luteinę, zeoksantynę, beta sitosterol. Jest również bogate w tłuszcz (kwas oleinowy), dzięki czemu jego konsystencja jest bardzo kremowa. Jest doskonałym zamiennikiem masła. Możliwości jego wykorzystania ogranicza w zasadzie tylko nasza fantazja. Dzięki swojemu orzechowemu posmakowi sprawdzi się nawet w przygotowywaniu słodkich musów, które możesz podać dziecku w ramach deseru. Będzie smacznie i zdrowo. W kuchni meksykańskiej awokado jest wykorzystywane m.in. do przygotowania tradycyjnego sosu guacamole czy salsy. Nadają się one zarówno do maczania nachosów, jak też do posmarowania pieczywa.
Pasta z awokado
2 sztuki awokado
1 średni pomidor
1 mała cebula lub dymka
2 łyżki posiekanej natki kolendry
Sok z limonki
Sól, pieprz cytrynowy, płatki chili
Awokado obrać, wyjąć pestkę, miąższ wrzucić do blendera. Dodać rozdrobnioną cebulę, pomidora, kolendrę i sok z limonki. Zmiksować na gładką pastę. Doprawić i wymieszać.
Używaliście kiedyś zamiennika masła? Czym najbardziej lubicie smarować chleb?
Zdjęcie główne pochodzi z: Apple and Pear Australia Ltd / Foter / CC BY
Komentarze
mycha300
20 lipca 2016, 08:34
jest tez opcja miksowania swiezych ziol z oliwa lub olejem, doprawiasz czosnkiem i pieprzem.nawet soli nie trzeba dawac.smaruje tym kromke
darcia55
25 kwietnia 2016, 12:45
Ja w ogóle zrezygnowałam z masła i z podobnych rzeczy ;)
wie58
15 grudnia 2015, 23:37
:-)
corunia
30 maja 2015, 22:48
Ja zamieniłam masło na musztardę i sezam ^^
sarulka1975
7 lutego 2015, 18:55
Witam, ja klaruję masło i w takiej postaci bardzo delikatnie smaruję. Jest to bardzo zdrowa forma smarowidła i nie tyko. Ma lekko orzechowy smak. Pamiętajmy, że odrobina zdrowego tłuszczu to konieczność w zdrowej diecie dla lepszego przyswajania witamin. Ponad to, nasza skóra, włosy i paznokcie też tego potrzebują. Oprócz tego, różne zdrowe pasty są same w sobie smarowidłem. Pozdrawiam
Grubaska.Aneta
5 lutego 2015, 19:05
Ja zamienilam masło na naturalny serek homo do którego dodaje świeżo mielony kolorowy pieprz szczypta soli i garść szczypiorku którego mam pełny zamrazalnik.
magwiz
7 lutego 2015, 18:36
To tak samo jak ja, tylko u mnie bez dodatków
andula66
5 lutego 2015, 13:07
uwielbiam pastę z awokado
mycha300
20 lipca 2016, 08:37
pierwszy raz nie podeszlo mi awokado...jednak z czasem sie przekonalam do niego i teraz bardzo lubie,jest pyszne
Eli1605
5 lutego 2015, 08:40
Smak masła - nic mi go nie może zastąpić.
kadus90
5 lutego 2015, 08:27
pasta z avokado jest pyszna ! z sezamu też kiedyś próbowałam
ar1es1
5 lutego 2015, 07:30
Ja uwielbiam hummus ale najczęściej używam prawdziwego masła:-)
rck
pracownik Vitalia.pl
5 lutego 2015, 06:34
A nie lepiej jeść bez żadnych smarowideł? Wcześniej myślałem, że się nie da... po jakimś czasie nie mam potrzeby stosowania "smaru".