Pojemniki przydają się w domu w wielu sytuacjach. Czy to do przechowywania suchych produktów, żeby zachować porządek, czy to do przypraw, posiłków. Doskonale nadają się do zabrania do pracy, zamrożenia w nich jedzenia czy segregowania żywności w lodówce. Jaki pojemnik wybrać? Który jest bezpieczniejszy dla nas i dla środowiska? Przyjrzyjmy się pojemnikom plastikowym i szklanym.

Plastiki


Są wśród nich zarówno bezpieczne dla zdrowia, jak też te, których lepiej unikać. Ważne aby wiedzieć na co zwrócić uwagę przy zakupie.  

  1. Sprawdzaj kod na spodzie opakowania. Na każdym plastikowym pudełku, niezależnie czy ma ono służyć do przechowywania, czy kupujesz coś w takowym (np. olej, wodę) znajdziesz trójkącik zbudowany ze strzałek, a w jego środku cyfry od 1-7. Cyfry te oznaczają substancję, z której pojemnik powstał. Bezpieczne są te oznaczone 1 (PET - politereftalan etylenu), 2 (HDPE - polietylen o dużej gęstości), 4 (LDPE - polietylen o małej gęstości), 5 (PP - polipropylen). Szóstka to polistyren (PS), związek z którego powstaje styropian. Wydziela toksyczne związki niebezpieczne dla organizmu. Trójka i siódemka może zawierać niebezpieczny bisfenol A. 
  2. Wybieraj BPA free. Bisfenol A jest substancją toksyczną, którą naukowcy wiążą chociażby z zachorowaniami na schizofrenię, nowotwory, depresję czy nadpobudliwość u dzieci. Badania wykazują również jego związek z otyłością, o czym pisała nasza dietetyk Justyna Piechocka
  3. Uważaj na mikrofale. Pojemniki plastikowe są trwałe, jednak pod wpływem temperatur i użytkowania łatwo się niszczą. Poza tym nie każde opakowanie nadaje się do podgrzewania w mikrofalii. Pamiętaj koniecznie, aby to sprawdzić. Nigdy nie podgrzewaj jedzenia w opakowaniach po margarynach czy też w pudełkach, które dostaniesz w restauracji ‘na resztki’. Jeśli podgrzewasz gotową żywność w pojemniku, w którym jest zakupiona i producent w ten sposób zaleca ogrzanie, nie wykorzystuj takiego pudełka po raz kolejny. Są one wyłącznie jednorazowego użytku i tylko wtedy są bezpieczne.
  4. Dbaj o środowisko. Pamiętaj o wyrzucaniu opakowań do odpowiednich pojemników, co ułatwi ich ponowne wykorzystanie i pozwoli zmniejszyć zanieczyszczenie środowiska. Warto pamiętać, że dzięki recyklingowi 1 tony butelek PET zmniejszamy o 1,5 tony emisję CO2.

Szkło

Szklane opakowania są znane od wieków. Stosowano je już w Mezopotamii prawie 4 tysiące lat temu. Wielu z nas na pewno pamięta czasy, gdy w sklepach kupowało się mleko butelkowane, a nie jak obecnie w woreczku foliowym czy kartonie. Było to zdrowe, bezpieczne i ekologiczne. Jedyny minus to waga takiego opakowania i jego kruchość. Jakie ma plusy?

  1. Szkło jest bezpieczne. Nadaje się do przechowywania żywności ciepłej, zimnej, płynnej czy stałej, po prostu każdej. Nie wchodzi w interakcje z żywnością, stąd jego wysokie bezpieczeństwo. Nie zmienia smaku ani zapachu żywności.
  2. Jest wielokrotnego użytku. Wystarczy odpowiednio umyć, wyparzyć, wysterylizować i można wykorzystać ponownie do tego samego lub innego typu jedzenia. Z opakowań ze szkła można korzystać dopóki się nie zbije, a szkło można przetwarzać w nieskończoność wytwarzając nowe butelki czy słoiki.

Co zatem wybrać? Jak najczęściej sięgaj po szkło, a plastik wybieraj mądrze. Do przechowywania w domu najlepiej sięgnij po opakowanie szklane. Plastikowe nadaje się świetnie do transportu żywności i przechowywania zimnych produktów. Jeśli jednak coś podgrzewasz, zawsze lepiej mimo wszystko użyć naczynia żaroodpornego niż plastiku. Bezpieczne są również opakowania ceramiczne, ze stali nierdzewnej czy kamionkowe.

Zdjęcie główne pochodzi z: gamene / Foter / CC BY