Pojemniki przydają się w domu w wielu sytuacjach. Czy to do przechowywania suchych produktów, żeby zachować porządek, czy to do przypraw, posiłków. Doskonale nadają się do zabrania do pracy, zamrożenia w nich jedzenia czy segregowania żywności w lodówce. Jaki pojemnik wybrać? Który jest bezpieczniejszy dla nas i dla środowiska? Przyjrzyjmy się pojemnikom plastikowym i szklanym.
Plastiki
Są wśród nich zarówno bezpieczne dla zdrowia, jak też te, których lepiej unikać. Ważne aby wiedzieć na co zwrócić uwagę przy zakupie.
- Sprawdzaj kod na spodzie opakowania. Na każdym plastikowym pudełku, niezależnie czy ma ono służyć do przechowywania, czy kupujesz coś w takowym (np. olej, wodę) znajdziesz trójkącik zbudowany ze strzałek, a w jego środku cyfry od 1-7. Cyfry te oznaczają substancję, z której pojemnik powstał. Bezpieczne są te oznaczone 1 (PET - politereftalan etylenu), 2 (HDPE - polietylen o dużej gęstości), 4 (LDPE - polietylen o małej gęstości), 5 (PP - polipropylen). Szóstka to polistyren (PS), związek z którego powstaje styropian. Wydziela toksyczne związki niebezpieczne dla organizmu. Trójka i siódemka może zawierać niebezpieczny bisfenol A.
- Wybieraj BPA free. Bisfenol A jest substancją toksyczną, którą naukowcy wiążą chociażby z zachorowaniami na schizofrenię, nowotwory, depresję czy nadpobudliwość u dzieci. Badania wykazują również jego związek z otyłością, o czym pisała nasza dietetyk Justyna Piechocka.
- Uważaj na mikrofale. Pojemniki plastikowe są trwałe, jednak pod wpływem temperatur i użytkowania łatwo się niszczą. Poza tym nie każde opakowanie nadaje się do podgrzewania w mikrofalii. Pamiętaj koniecznie, aby to sprawdzić. Nigdy nie podgrzewaj jedzenia w opakowaniach po margarynach czy też w pudełkach, które dostaniesz w restauracji ‘na resztki’. Jeśli podgrzewasz gotową żywność w pojemniku, w którym jest zakupiona i producent w ten sposób zaleca ogrzanie, nie wykorzystuj takiego pudełka po raz kolejny. Są one wyłącznie jednorazowego użytku i tylko wtedy są bezpieczne.
- Dbaj o środowisko. Pamiętaj o wyrzucaniu opakowań do odpowiednich pojemników, co ułatwi ich ponowne wykorzystanie i pozwoli zmniejszyć zanieczyszczenie środowiska. Warto pamiętać, że dzięki recyklingowi 1 tony butelek PET zmniejszamy o 1,5 tony emisję CO2.
Szkło
Szklane opakowania są znane od wieków. Stosowano je już w Mezopotamii prawie 4 tysiące lat temu. Wielu z nas na pewno pamięta czasy, gdy w sklepach kupowało się mleko butelkowane, a nie jak obecnie w woreczku foliowym czy kartonie. Było to zdrowe, bezpieczne i ekologiczne. Jedyny minus to waga takiego opakowania i jego kruchość. Jakie ma plusy?
- Szkło jest bezpieczne. Nadaje się do przechowywania żywności ciepłej, zimnej, płynnej czy stałej, po prostu każdej. Nie wchodzi w interakcje z żywnością, stąd jego wysokie bezpieczeństwo. Nie zmienia smaku ani zapachu żywności.
- Jest wielokrotnego użytku. Wystarczy odpowiednio umyć, wyparzyć, wysterylizować i można wykorzystać ponownie do tego samego lub innego typu jedzenia. Z opakowań ze szkła można korzystać dopóki się nie zbije, a szkło można przetwarzać w nieskończoność wytwarzając nowe butelki czy słoiki.
Co zatem wybrać? Jak najczęściej sięgaj po szkło, a plastik wybieraj mądrze. Do przechowywania w domu najlepiej sięgnij po opakowanie szklane. Plastikowe nadaje się świetnie do transportu żywności i przechowywania zimnych produktów. Jeśli jednak coś podgrzewasz, zawsze lepiej mimo wszystko użyć naczynia żaroodpornego niż plastiku. Bezpieczne są również opakowania ceramiczne, ze stali nierdzewnej czy kamionkowe.
Zdjęcie główne pochodzi z: gamene / Foter / CC BY
Komentarze
aelaaa
20 lutego 2016, 18:58
To, że szkło jest lepsze to wiedziałam od kilku lat, ale nie wszystko mogę przechowywać w szkle np. wędliny nie mogę tak przechowywać gdyż sięgają po nie dzieci i mogą sobie nie poradzić z pojemnikiem szklanym (ciężki i śliski od trzymania w lodówce) to raz a po drugie nie natknęłam się na taki pojemnik szklany co miałby podstawę coś w rodzaju talerza a pokrywę coś w rodzaju wypukłej pokrywy. Jakieś 2 lata temu natknęłam się na produkty Tupperware, są to wyroby coś na zasadzie plastiku ale oni nazywają to inaczej (tzn. to tworzywo z jakiego są produkowane). Okazało się, że są to bezpieczne produkty do przechowywania i przygotowywania oraz pieczenia. jest specjalna seria do mikrofalówek w których to pojemnikach można podgrzewać potrawy bez obaw o wejście w reakcję z falami i pożywieniem. Zafascynowały minie pojemniki na sery i wędliny ze specjalną kratką "oddychającą". Produkty te też cechują się na brak wchodzenia w reakcję z kwasami i zasadami. Kiedyś musiałam przygotować wiedzorem sok z cytryny aby go rankiem zanieść do szkoły i wlałam go do czegoś w rodzaju kubka z ustnikiem jakiejś firmy nawet nie wiem jakiej. Rano sięgam po ten kubek z sokiem (był w lodówce), patrzę na niego, że jakiś taki mętny, okazało się że wszedł w reakcję z kwasem, pojemnik od środka zrobił się chropowaty do wysokości trzymanego w nim soku. Wszystko wylałam. Wycisnęłam po raz drugi sok z cytryny, tym razem nalałam do kubka z wieczkiem i otwieranym "dziubkiem", zaniosłam do szkoły, zużyłam nieco do wody mineralnej, resztę po całym dniu przyniosłam do domu i kubek Tupperware był w idealnym stanie, sok zachował swój kolor. Tak samo fajne jest wiadro do kiszenia kapusty lub ogórków, jest pewność, że nie będzie wchodził w reakcję z powstającym kwasem. Polecam, znalazłam ofertę na internecie.
aska1277
1 kwietnia 2015, 18:48
ojej ale ja mam bezpieczny pojemnik hmmm tak mi sie wydaje
Klara1122
16 marca 2015, 11:00
wiadomo, że szkło jest bezpieczne. http://ocetjablkowy.blog.pl
Eli1605
12 marca 2015, 08:55
Nie pierwszy raz o tym czytam. Jak mogę to zawsze staram się wybierać szklane opakowania.
Macieros
12 marca 2015, 01:27
Nie wiedziałem o tym. Dobrze, że przeczytałem ten artykuł.
magwiz
11 marca 2015, 23:28
Po przeczytaniu artykułu, przerzuciłam wszystkie plastiki do kontaktu z żywnością w domu. Większość jest z tych bezpiecznych. Martwi mnie tylko, że na moich kubkach termicznych jest tylko "made in china"...
JagodaZielinska
11 marca 2015, 21:45
Bardzo wartościowy artykuł :)