Potencjalna wartość

W pestce awokado znajduje się sporo składników mineralnych w tym potas, magnez oraz witamin, jak kwas foliowy, witamina A, E, witaminy z grupy B. Jest również niezwykle bogata w rozpuszczalny błonnik pokarmowy. Dodatkowo zawiera około 70 procent więcej przeciwutleniaczy niż sam owoc, stąd stała się punktem zainteresowania naukowców. Wielu propagatorów naturalnych metod leczenia zachwala jej szeroki korzystny wpływ na zdrowie od łagodzenia biegunek, po leczenie nowotworów.

Wpływ na zdrowie

W Ameryce Południowej proszek z pestki awokado poleca się jako lekarstwo przy problemach trawiennych i jelitowych. Takie jego działanie upatruje się właśnie w dużej zawartości błonnika frakcji rozpuszczalnej. Jak wiemy z licznych badań, ten składnik diety sprzyja obniżeniu poziomu cholesterolu we krwi, spowalnia wchłanianie glukozy i wpływa korzystnie na układ krwionośny. Bogactwo witaminy A oraz E, jak również antyoksydantów w pestce awokado może wpływać korzystnie na cerę, oczy, ale też potencjalnie może poprawiać działanie układu odpornościowego. Pestka awokado wydaje się również mieć działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne, przez co mogłaby być wykorzystywana w leczeniu infekcji. Badania nad ekstraktem z pestki, a dokładnie nad znajdującym się w niej związkiem avocatin B, pokazały, że jest skuteczny w zwalczaniu komórek ostrej białaczki szpikowej (AML). Publikacja zamieszczona w 2015 roku w Journal Cancer Research wskazywała, że w badaniach laboratoryjnych, w których sprawdzano skuteczność 800 związków w zwalczaniu AML, to avocatin B był najskuteczniejszy. Dodatkowo substancja ta nie wpływała na zdrowe komórki, więc nie ma skutków ubocznych. Podobne doniesienia płyną z University of Waterloo.

Brak aprobaty

Pestka z awokado wydaje się wiec być cudownym remedium na wiele dolegliwości. Pojawia się więc coraz więcej porad i filmików instruktażowych jak przygotować pestkę do spożycia i w jakiej postaci ją zjadać. Poleca się dodawanie do koktajli czy robienie z niej herbaty. Należy jednak mieć na uwadze, że badania, chociażby jak w przypadku leukemii, analizie poddają ekstrakt z pestek. Nie ma tutaj mowy o zjadaniu całej pestki jako takiej. Brak jest jednoznacznych doniesień, czy jedzenie jej jest bezpieczne dla zdrowia. Poza tym badania nad jej wpływem na zdrowie są w sferze analiz laboratoryjnych. Do zaaprobowania produktów leczniczych pozyskiwanych z pestek awokado konieczne są jeszcze obserwacje kliniczne. Wiadomo, że w pestce awokado znajdują się związki niejadalne dla człowieka. Konieczne są więc dodatkowe analizy nad bezpieczeństwem spożywania jej. Dlatego specjaliści ostrzegają przed wprowadzaniem pestek do swojego żywienia. 

Wykorzystaj pestkę

Pestkę można jednak wykorzystać na szereg innych sposób. Możesz wrzucić pestkę do przygotowanego guacamole, aby nie nabrało brązowego koloru. Przed utlenieniem ochronią zawarte w pestce antyoksydanty. Świetnie sprawdzi się również jako naturalny barwnik do tkanin. Wystarczy zalać wodą posiekaną skórkę i wysuszone pestki i pozostawić tak na godzinę. Później już tylko trzeba moczyć odpowiednio długo tkaninę, zależnie jak mocny odcień różu (tak różu, nie zieleni) chce się uzyskać. Wysuszoną pestkę awokado możesz wykorzystać również do zrobienia domowego peelingu. Zetrzyj ją na tarce i wymieszaj np. z bananem, miąższem z awokado, sokiem z cytryny i oliwą z oliwek, a doskonałą maseczkę oczyszczającą masz gotową. Startą pestkę z awokado możesz również dodać do swojego szamponu, by wzmocnić i zmiękczyć włosy. 

Sposobów na wykorzystanie pestki jest wiele. Nie trzeba jej wcale marnować, jednak ze zjadaniem jej lepiej się wstrzymać do czasu, aż naukowcy sprawdzą, czy jest to bezpieczne dla naszego zdrowia.

Zdjęcie pochodzi z flickr.com