Choroby układu krążenia są epidemią XXI wieku, a pierwsze ich objawy są najczęściej bagatelizowane. Do głównych czynników ryzyka występowania chorób układu krążenia zaliczamy m.in. nieprawidłowy sposób odżywiania, palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu oraz brak aktywności fizycznej. W naszym kraju diagnozuje się głównie takie schorzenia jak miażdżyca, zawał serca oraz zakrzepica, przy czym mężczyźni zapadają na nie znacznie częściej. Aby uniknąć chorób układu krążenia, warto wprowadzić odpowiednią profilaktykę. Jednym z jej elementów może być regularne stosowanie preparatów roślinnych o właściwościach korzystnych dla serca oraz naczyń krwionośnych. W niektórych przypadkach mogą one stanowić alternatywę dla preparatów syntetycznych.
Zawarte w liściach, kwiatach i owocach antocyjany wykazują pozytywne działanie na mięsień sercowy, a preparaty głogu uważane są za bezpieczne i skuteczne w profilaktyce schorzeń układu krążenia. Na podstawie licznych badań klinicznych stwierdzono, że stosowanie głogu wzmacnia siłę skurczu mięśnia sercowego oraz jest wskazane w I i II stadium niewydolności serca. Suplementacja preparatami głogu przyczynia się również do poprawy tolerancji wysiłku fizycznego, obniżenia ciśnienia tętniczego krwi oraz zmniejsza duszności powysiłkowe. Walker i wsp. w badaniu przeprowadzonym z udziałem chorych na cukrzycę typu II wykazali, że spożycie przez okres 16 tygodni ekstraktu z kwiatów głogu, w ilości 1200 mg/dzień, wpłynęło na obniżenie skurczowego ciśnienia krwi . Sugeruje się również, że ekstrakty głogu działają prewencyjnie wobec arytmii, udarów mózgu i zespołów wieńcowych.
Liście serdecznika zawierają stachydrynę oraz leonurynę obniżające ciśnienie krw, zatem zaleca się ich stosowanie w łagodnym nadciśnieniu. Dodatkowo serdecznik działa uspokajająco w związku z czym stanowi składnik mieszanek ziołowych łagodzących objawy nerwicy. Ze względu na swój charakterystyczny wygląd serdecznik znany jest również jako lwie serce. Zalecane dawkowanie to 4-5 g ziół na dobę w postaci naparu.
Drzewo posiadające charakterystyczne liście w kształcie wachlarza pochodzi z Chin, lecz uprawia się je również w Polsce. Korzystne działanie prozdrowotne wykazują zawarte w nim flawonoidy i dwuterpeny. Liczne badania wykazały silne właściwości ochronne miłorzębu dla naczyń krwionośnych. Stosowanie preparatów miłorzębu zaleca się osobom z grup zwiększonego ryzyka miażdżycy oraz choroby wieńcowej serca. Efekt wzmacniający dla ścian naczyń krwionośnych poprawia dotlenienie mięśnia sercowego i pobudza krążenie w kończynach zapobiegając ich drętwieniu i skurczom.
Jemioła jest półpasożytem rosnącym w koronach drzew liściastych. Surowcem wykorzystywanym w zielarstwie są jej wysuszone liście zbierane od jesieni do wiosny, o charakterystycznym cierpkim smaku. Jemioła działa rozszerzająco na naczynia krwionośne, obniża ciśnienie krwi oraz wzmacnia serce. Stosuje się ją w postaci naparu u osób z podwyższonym ciśnieniem tętniczym, ryzykiem miażdżycy oraz przy nerwicowych bólach serca.
Z uwagi na ścisłą ochronę gatunek tej jest niezwykle rzadko spotykany w Polsce. Jego liście zawierają glikozydy pobudzające skurcze mięśnia sercowego oraz wydłużające czas pomiędzy nimi. Preparaty miłka wiosennego stosować można wyłącznie po kontrolą kardiologa np. w przedwczesnych skurczach serca, łagodniej niedomodze czy poinfekcyjnym osłabieniu.
Najważniejszymi związkami o charakterze prozdrowotnym w owocach są furanohromony i furanokumaryny. Działają one silnie rozkurczająco na naczynia wieńcowe oraz zwiększają wyrzutową objętość serca. Regularne stosowanie ekstraktów aminka zwiększa przepływ krwi zarówno w naczyniach wieńcowych jak i w mięśniu sercowym. Standaryzowane preparaty zaleca się jako suplementację w przebiegu leczenia osobom ze zdiagnozowaną chorobą niedokrwienną serca.
Literatura:
1) Samochowiec L.: Kompendium ziołolecznictwa. Urban & Partner. 2002
2) Wielgosz T.: Wielka księga ziół polskich. Publicat S.A., 2008
3) Kulczycki B, Gramza-Michałowska A.: Potencjał prozdrowotny owoców i kwiatów głogu. Probl Hig Epidemiol 2016
4) Walker AF, Marakis G, Simpson E, et al.: Hypotensive effects of hawthorn for patients with diabetes taking prescription drugs: a randomised controlled trial. Br J Gren Pract 2006
5) ESCOP Monographs: European Scientific Cooperative on Phytotherapy. Ginkgo folium. 2ed. Thieme. Nortfolk 2003
Zdjęcie główne pochodzi z : www.pixabay.com
Komentarze
serce.justyna
26 października 2018, 21:44
Co za ziola te ostatnie pierwszy raz słyszę
wie58
20 marca 2017, 20:37
:)
wie58
14 marca 2017, 22:20
aminek ?
Tereenia
11 marca 2017, 21:49
interesujące
aska1277
8 marca 2017, 21:14
Trafiony artykuł.
anusiad7
4 marca 2017, 11:36
Zioła rownie dobre jako dodatek do serów domowych czy chleba i masła http://blog.winoiser.com
agata19976
3 marca 2017, 10:43
Ziółka lepsze i zdrowsze niż herbata. http://ocetjablkowy.blog.pl
wie58
27 lutego 2017, 05:01
ciekawe
am1980
26 lutego 2017, 08:28
Skąd nabierać takie ziółka???