Sok z karczocha wspomaga odchudzanie, regeneruje wątrobę, oczyszcza organizm, pomaga w walce z nowotworami – to tylko niektóre z jego cennych właściwości. Sprawdź dlaczego warto umieścić go na liście zakupów i dlaczego może on przydać Ci się po Świętach.
W dzisiejszych czasach zadaniem żywności jest nie tylko zaspokojenie głodu, ale także wywieranie pozytywnego wpływu na zdrowie. Chętnie sięgamy po nowości, zapoznajemy się z ich składem i właściwościami, stajemy się konsumentami świadomymi, wyedukowanymi, dbającymi o zdrowie. W naszych kuchniach znaleźć można takie produkty jak ostropest plamisty, młody jęczmień czy woda kokosowa.
Całkiem niedawno na sklepowych półkach pojawił się też sok z karczocha. Dlaczego warto się w niego zaopatrzyć?
Karczochy są niskokaloryczne, a przy tym bogate w błonnik. Te cechy posiadają także inne warzywa, więc nie to czyni ich wyjątkowymi. Karczoch zawiera jednak inulinę – jest to polisacharyd, który działa podobnie jak błonnik pokarmowy. Inulina jest także prebiotykiem, pozytywnie więc wpływa na mikroflorę jelitową. Aktualne wyniki badań pokazują, że prawidłowy mikrobiom ma duże znaczenie w walce z nadwagą i otyłością, a choroby jelit są ściśle powiązane z dysfunkcjami innych narządów.
Karczochy są też źródłem kwasu chlorogenowego. Zmniejsza on wchłanianie cukru z przewodu pokarmowego oraz poprawia wrażliwość tkanek na insulinę. Dzięki temu może być pomocny w walce z nadprogramowymi kilogramami. A zapewne po świętach masz ich więcej.
W karczochu znajdziemy także cynatrynę. Dowiedziono, że substancja ta skutecznie obniża poziom cholesterolu i lipidów we krwi, chroniąc przez powstaniem zmian miażdżycowych.
Ta sama substancja – cynatryna, działa także żółciotwórczo, żółciopędnie i hepatoochronnie, co przyczynia się do regeneracji wątroby. Po świętach często taka regeneracja jest potrzebna, zwłaszcza jeśli obciążaliśmy wątrobę tłustymi mięsami, zawiesistymi sosami, sałatkami z majonezem i ciastami. Cynatryna wpływa na poprawę ukrwienia wątroby, co ułatwia proces usuwania toksyn i zbędnych produktów przemiany materii z organizmu.
Cynatryna może być stosowana pomocniczo w leczeniu marskości wątroby.
Karczoch może być pomocny nie tylko po świątecznym przejedzeniu, ale także w walce z nowotworami. To warzywo bogate w antyutleniacze. Zwalczają one wolne rodniki tlenowe atakujące różne struktury w organizmie. Wykazano, że dzięki obecności przeciwutleniaczy ekstrakt z karczocha hamuje namnażanie się komórek nowotworowych oraz przyspiesza apoptozę, czyli śmierć komórek rakowych.
Kluczowe znaczenie mają tutaj przeciwutleniacze – apigenina i luteolina, które uruchamiają produkcję enzymu odpowiedzialnego za spadek produkcji białek antyapoptycznych w komórkach nowotworowych.
Karczoch został także doceniony przez przemysł kosmetyczny, jest składnikiem preparatów przeznaczonych do pielęgnacji cery trądzikowej. Działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, hamując rozwój mikroorganizmów odpowiedzialnych za zmiany trądzikowe.
Oczywiście warto umieścić w swojej diecie same karczochy i gorąco do tego zachęcam. Tym bardziej, że właśnie teraz rozpoczyna się na nie sezon. Jeśli jednak chcemy zauważyć ich pozytywny wpływ na organizm, to musielibyśmy jadać je codziennie przez pewien okres. Dlatego w tym przypadku lepiej sprawdzi się sok, którego odpowiednia dawkę możemy po prostu codziennie wypić.
Bibliografia:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23543518
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24377607
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28357802
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28147701
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22251096
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26310198
Zdjęcie pochodzi z: foter.com
Komentarze
grubcia88
18 kwietnia 2017, 22:20
Zapomnieli napisac ze smakuje jak zolc i smierdzi! odruch wymiotny gwarantowany
Tereenia
18 kwietnia 2017, 10:36
nie wiedziałam...
wie58
18 kwietnia 2017, 01:05
Zaczynam szukać.