1. Plan to podstawa

Nie chodź na zakupy z marszu, nie tylko w czasie diety odchudzającej należy się do nich przygotować dużo wcześniej. Priorytet to lista zakupów. Warto zacząć ją zacząć spisywać już na początku tygodnia i powiesić w widocznym miejscu - z czasem będzie można dodać do niej produkty, kiedy zauważysz, że się kończą lub przypomnisz sobie o konieczności ich nabycia.

Zaoszczędzisz czas, jeśli uporządkujesz listę zakupów względem kategorii lub zgodnie z rozmieszczeniem w sklepie, w którym dokonujesz zakupów.

2. Nie kupuj nic spoza listy 

Staraj się uodpornić na promocje, zachęty, jeśli zastosujesz się do punktu wcześniejszego, nic więcej poza listą nie będzie Ci potrzebne.

Jeśli jesteś na diecie odchudzającej i masz rozpisaną listę zakupów, kup tylko to, co jest na liście. Poza nią możesz  dokupić tylko surowe warzywa do pochrupania np. seler naciowy, rzodkiewki, marchew, paprykę oraz suszone i świeże przyprawy. 

3. Nie chodź do sklepu w czasie największego ruchu

Jeśli chcesz załatwić zakupy szybciej - co zmniejszy też prawdopodobieństwo sięgnięcia po zakazane produkty - rób zakupy w niedzielę, środę, późnym wieczorem lub w połowie dnia, kiedy większość osób je obiad. 

4. Idziesz na zakupy? Najedz się!

To banał, jednak cały czas o tym zapominamy. Zakupy prosto po pracy, bez obiadu to duże ryzyko: po pierwsze, zjedzenia niezdrowej szybkiej przekąski na miejscu, po drugie, kupienia sterty produktów niepotrzebnych. Głód mobilizuje nas do robienia zapasów, których w gruncie rzeczy nie potrzebujemy.

5.  Skorzystaj z zakupów przez Internet

Jeśli masz zaufany sklep, który dowozi zakupy do domu, skorzystaj z tej opcji. Przed komputerem, na spokojnie dokonasz wyboru, zmniejszysz wtedy pradopodobieństwo zakupu niezdrowych, nieplanowanych produktów. Przejść możesz się osobiście do warzywniaka i sklepu mięsnego - te produkty lepiej wybrać samemu.

6. Z daleka od promocji

2 w 1, większe opakowanie w niższej cenie - to chwyty marketingowe, na które często zwracamy uwagę, nie myśląc, czy taka właśnie ilość jest nam w ogóle potrzebna. W konsekwencji albo jemy później na siłę - bo przecież się zmarnuje, albo wyrzucamy pożywienie. Poza tym mniejsze opakowania są łatwiejsze w kontroli porcji.

Jeśli chcesz zaplanować szybkie dania z nieskomplikowanych składników, pomyśl o warzywach z makaronem, kaszą, czy ryżem, ewentualnie z dodatkiem kurczaka, owoców morza, czy ryb. Na śniadania proste będą owsianki - wystarczy wtedy kupić zwykłe płatki owsiane, mleko i ulubione owoce, na przekąski i kolacje przydadzą się  warzywa, owoce, jogurty naturalne, orzechy nasiona, sery. Proste dania to często też zdrowe dania. Tak więc zdrowe odchudzanie nie musi być skomplikowane i kosztowne. Wręcz przeciwnie - może ułatwić nasze zakupy i styl życia.

Zdjęcie pochodzi z:quinn.anya via Foter.com / CC BY-SA