Boczniak ostrygowaty (Pleurotus ostreatus) coraz częściej pojawia się w polskich sklepach, co więcej widać też tendencję wzrostową wśród osób podejmujących się hodowli tych grzybów w naszym kraju. Pomimo to boczniak nadal jest zdecydowanie mniej popularny niż pieczarka. A szkoda, ponieważ grzyby te są zdrowe, ciekawe w smaku i łatwe w obróbce.
Boczniaki, czyli co?
Zapewne znajdzie się sporo osób, które z boczniakiem nie miały jeszcze żadnej styczności, chociaż jest on trzecim najczęściej produkowanym grzybem jadalnym na świecie. Pod względem botanicznym boczniaki zaliczamy do klasy Basidiomycetes. Naturalnie rosną na martwych pniach, kłodach i skarpach drzew liściastych, są też jednak uprawiane na substratach wytworzonych z lignocelulozowych odpadów w postaci specjalnych palet z otworami. Wzrost odbywa się w kontrolowanych warunkach temperatury, wilgotności i składu powietrza.
Boczniaki dla zdrowia
Boczniaki są niskokaloryczne, 100 g to jedyne 32 kcal. Wynika to z faktu, że ich głównym składnikiem jest woda, a sucha masa stanowi zaledwie od 9,6 do 13,8 proc. z czego większość to węglowodany (glikogen, błonnik, celuloza i chityna). Boczniak zawiera glukozę, mannozę, ksylozę i fruktozę w większej ilości niż inne grzyby. Cukry te mogą stanowić nawet do 30 proc. ogólnej ilości węglowodanów. Białko w tym grzybie to około 1,6 proc. masy, zawiera ono sporo lizyny, leucyny, argininy oraz kwasu asparaginowego i glutaminowego, tłuszcz występuje w ilości marginalnej - około 0,5 proc. i zawiera głównie kwasy tłuszczowe nienasycone, czyli korzystne dla naszego organizmu.
Boczniaki zawierają sporo witamin i składników mineralnych: potas, wapń, witaminy z grupy B i D. Jednak najważniejszym i najbardziej docenianym związkiem występującym w boczniakach jest - β-glukan. To naturalny polisacharyd stymulujący układ immunologiczny, przede wszystkim poprzez aktywację komórek odpornościowych takich jak makrofagi, limfocyty, komórki dendryczne, komórki NK. Aktywowane makrofagi uwalniają ponadto liczne cytokiny lub mediatory, które niszczą i hamują wzrost komórek nowotworowych lub aktywują inne immunocyty niezbędne do zachowania homeostazy.
Boczniaki i zawarte w nich monosacharydy poza właściwościami antynowotworowymi mają też więcej zalet. Dzięki swojemu bogatemu składowi grzyby te selektywnie obniżają poziom złego cholesterolu we krwi, obniżają ciśnienie krwi, działają przeciwirusowo i przeciwbakteryjnie oraz zmniejszają stan zapalny organizmu.
Biblografia
Kong F, Li FE, He Z, Jiang Y, Hao R, Sun X, Tong H., Anti-tumor and macrophage activation induced by alkali-extracted polysaccharide from Pleurotus ostreatus, Int J Biol Macromol. 2014; 69:561-6.
Facchini JM, Alves EP, Aguilera C, Gern RM, Silveira ML, Wisbeck E, Furlan SA., Antitumor activity of Pleurotus ostreatus polysaccharide fractions on Ehrlich tumor and Sarcoma, Int J Biol Macromol. 2014; 68:72-7.
Komentarze
Cefira
10 maja 2018, 01:03
Pamiętam w latach 90 boczniaki były tanie jak barszcz często je kupowałam i robiłam z nich a`la flaczki teraz niestety są drogie więc nieczęsto goszczą w mojej kuchni, szkoda.
BMW535d
6 maja 2018, 21:27
Uwielbiam boczniaki.. Smaze je na malej ilosci oliwy.. tak by brzegi byly chrupiace..Na ostatnie 30sek dorzucam zabek czosnku i pietruszke (nac).. Na talerzyk..posypane sola morska i gruboziarnistym pieprzem..Mniammmmmmm
wie58
28 października 2017, 18:19
Dobrze wiedzieć.
Tereenia
16 października 2017, 16:42
Muszę spróbować :-)
aska1277
13 października 2017, 20:29
Uwielbiam boczniaki ;)
mijamija0505
12 października 2017, 16:24
U mnie w domu flaczki z boczniakow uwielbiaja wszyscy i nadaja sie dla osób na diecie
andula66
12 października 2017, 13:35
Smaczne grzyby można je robić tak jak kotlety schabowe no ale to już raczej nie dla osób na diecie