Przed snem przeczytałam ciekawy artukuł który dotyczył naszego apetytu, dlaczego jemy poszczególne produkty w większych ilościach .
Na przykład czekoladę( to akurat trochę wcześniej wiedziałam :) )
Czekolada obfituje nie tylko w tłuszcz i cukier ale także pobudzające aminokwasy i związek zwany PEA, który wywołuje uczucie euforii jak przy zakochaniu . Czekoladę jemy wtedy gdy jesteśmy spragnieni uczuć, działa antydepresyjnie.
NABIAŁ : PRZYGNĘBIEBIE I DEPRESJA
Ma nie tylko słodki smak dzieki zawartości cukru laktozy, ale też związki wywołujące uczucie przyjemności, ukojenia , a w przypadku fermentowanych serów- również pobudzające . Słodkie produkty mleczne poprawiają nastrój, kremowe- działają uspakajająco, natomiast wysoko tłuszczowe pomagają zaponieć o uczuciowej pustce.
POTRAWY PIKANTNE:POTRZEBA EKSTYTACJI
Upodobanie do ostrej kuchni oznacza potrzebę pikanteri w życiu-i to nie tylko na talerzu.
Często wynika z potrzeby ekstyctacji i intensywnych doznań w miłości , rozrywce czy w pracy, a także z tęsknoty za nowościami i zmianami. Bardzo pikantne dania mają działanie znieczulające , które jednak szybko mija. Amatorz pikanterii to najczęsciej osoby o silnej osobowości , ludzie sukcesu i lubiący ryzyko, ale także pracujący w niestabilnych branżach i chowający w sobie urazy.
POTRAWY WYSOKOTŁUSZCZOWE:PRÓBA WYPWŁNIENIA WEWNĘTRZNEJ PUSTKI.
Zachcianka ta jest zwykle związana z brakiem sensu życia. Smakosze tłustych dań często odczuwają głęboki lęk - przed samotnością , odpowiedzialnością i zmianami .
CIASTA I CIASTECZKA : PRAGNIENIE PRZYTULENIA I WSPARCIA
Zawierają duże ilości węglowodanów złożonych. Apetyt na nie wynika z potrzeby pocieszenia lub odsunięcia od siebie konieczności zrobienia czegos trudnego(zwlekanie).
CUKIERKI I ŻELKI: ZASTRZYK ENERGII
Ludzie lubiący ten rodzaj słodyczy , często doświadczają w życiu więcej nudy i mniej stresu. Sięganie po ulubione przysmaki wywołuje u nich jednak większe poczucie winy związane z uleganiem pokusom. Spożywanie węglodwodanów powoduje chwilową przyjemność , następnie działaja uspokojająco i wywołuje senność. Prowadzi to do huśtawki poziomu energii i częstszego sięgania po cukier.
PIECZYWO, MAKARON I RYŻ: UKOJENIE NERWÓW
Produkty bogate w skrobię to często ulubiony przysmak ludzi borykających się z napięciem i lękiem np. dotyczącym przyszłości. Stres powoduje bowiem wzmożone wydzielanie neuropeptydu Y, co uruchamia apetyt na węglowodany.
SŁONE PRZEKLĄSKI: STRES I GNIEW
Jeśli objadasz się pod wpływem stresu , prawdopodobie sięgasz po produkty chrupiące i słone , takie jak chipsy , popcorn, czy krakersy. Gryzienie ich pomaga uwolnić napięcie nagromadzone m. in. w szczęce , często też służy jako wentyl bezpieczeństwa dla wyładowania gniewu . Stres powoduje przy tym osłabienie odczuwania sygnałów płynących z ciala(m.in. dotyczących samku) i prowadzi do mechanicznego jedzenia . Dodatkowo wysoka zawartość tłuszczu pomaga zapełnić na chwilę wewnętrzną pustkę.
Nom to tak trochę wam przybliżylam dlaczego jemy te różne produkty, przyznam się szczerze, że u mnie się to sprawdza , mam ogromnego stresa bo jutro mam maturę ustną z angielskiego , ale staram się trzymać dietę a stres wyładowywać poprzez ćwiczenia :)