Tytuł wpisu w pamiętniku odchudzania:
Magiczne buty na siłownie!


W siłowniach i klubach fitness można spotkać wiele rodzajów obuwia. Które z nich jest jest najlepsze? Które wybrać ? Czy warto płacić kilka stów za buty ?

Idąc na siłownie przykładamy dużą uwagę do naszego stroju. Zabieramy ręcznik, wygodne spodnie, dobrze dopasowaną i nie ograniczającą ruchów koszulkę, a co z obuwiem?
Niestety tutaj sprawa wygląda zupełnie inaczej. Często kupujemy buty nieodpowiednie, przeznaczone do zupełnie innych celów niż np. robienie przysiadów, martwych ciągów. Jakiego więc obuwia powinniśmy używać?
Ćwiczący pochodzący z tak zwanej " starej szkoły " część ćwiczeń robili boso. Wystarczy spojrzeć na żywą legendę i  siedmiokrotnego Mr. Olympia Arnolda Schwarzeneggera

Ciężkie ćwiczenia angażujące wszystkie grupy mięśniowe są podstawą w wielu dyscyplinach sportowych. Wymagają również stabilnej podstawy, na której możemy oprzeć cały ciężar i stworzyć dobrą bazę do prawidłowo wykonanego ćwiczenia.
Obuwie na miękkich podeszwach, źle wyprofilowane, niestabilne bądź nie posiadające antypoślizgowej powierzchni spodniej  może  być przyczyną złej techniki lub prowadzić do poważnych kontuzji z kalectwem włącznie.
Wydając więc pieniądze na buty warto zastanowić się co kupujemy i jakie ćwiczenia mamy zamiar w nich wykonywać. W ile w domu trening boso może być dobrym rozwiązaniem , to na publicznych siłowniach odpada z wielu względów.

Cześć osób ze względów anatomicznych będzie wykonywać niektóre ćwiczenia w swój naturalny sposób. Na przykład cześć osób stawia stopy naturalnie skierowane do zewnątrz, " jak u kaczki". W takiej pozycji też powinni ćwiczyć. Analogicznie część osób nie będzie w stanie zejść dostatecznie nisko podczas wykonywania  przysiadu bez odrywania pięt od podłoża - ze względu  na różnice w budowie  kończyn dolnych oraz elastyczności stawów skokowych . Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest użycie stabilnej podkładki pod piety ( drugi obrazek), lub zakup odpowiedniego obuwia.
Takim obuwiem są buty do podnoszenia ciężarów ( olympic weightlifting shoes) , które spełniają wszystkie oczekiwania ćwiczącego w tym zakresie. Nasza pięta spoczywa więc na odpowiednio wyprofilowanym kawałku o wysokości średnio ok 24 mm , czyli 20 mm więcej niż przednia część stopy.