Czym jest dieta okienkowa? Czy pozwala na skuteczne odchudzanie? Czy na pewno jest zdrowa i wskazana dla Ciebie? Dzisiaj postanowiliśmy przyjrzeć się koncepcji Intermittent fasting, zapraszamy do lektury. Na czym polega post przerywany 16/8? Ile przerwy w diecie okienkowej? Czy dieta IF szkodzi? Czy dieta IF jest bezpieczna? Czy dieta IF jest zdrowa?
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
W ostatnim czasie w Polsce bardzo modnym modelem odżywiania stało się stosowanie koncepcji Intermittent fasting, w skrócie diety IF. Dieta ta nazywana jest również postem przerywanym, dietą okienkową, dietą 16:8, czy też dietą 8-godzinną.
Chociaż w naszym kraju to stosunkowo nowy trend, to zastosowanie podobnego modelu odżywiania w walce z otyłością było obiektem badań już ponad 100 lat temu. Blisko dekadę temu dieta okienkowa podbijała Wyspy Brytyjskie, a w 2018 dosyć głośno zrobiło się o niej w Stanach Zjednoczonych.
Założeniem Intermittent fasting jest ograniczenie pory spożywania posiłków. Najczęściej stosowany jest model 16:8. Oznacza on, że przez 16 godzin stosujemy post i nie spożywamy żadnych produktów. Dozwolone jest jedynie wypijanie płynów, które nie dostarczają kilokalorii jak np. woda, herbata, kawa. Natomiast przez pozostałe 8 godzin mamy tzw. „okno żywieniowe”, czyli jest to okres kiedy należy spożywać posiłki.
Popularne godziny stosowania okna żywieniowego to 12:00-20:00. W tym czasie można jeść dowolną ilość posiłków. Nie ma również ograniczeń dotyczących wyboru spożywanych produktów spożywczych oraz ich ilości. Nie liczy się również ilości spożywanych kilokalorii. Natomiast zaleca się, by posiłki były oparte na zasadach zdrowego odżywiania.
1. Time-restricted feeding – stosowane jest ograniczenie czasu spożywania posiłków. Wyróżnia się modele:
2. Stosowanie postu przerywanego w wybrane dni. W dni postu nie rezygnuje się zupełnie z jedzenia. Natomiast należy wówczas spożywać około 25% zapotrzebowania energetycznego. Wyróżnia się:
Dieta IF ma na celu ograniczenie ilości spożywanych kilokalorii. Stosowanie okna żywieniowego lub obniżenie ilości spożywanych kilokalorii w wybrane dni powodują, że ilość spożywanych kilokalorii w ciągu tygodnia jest po prostu mniejsza. Powstaje deficyt energetyczny, który prowadzi do redukcji masy ciała i tkanki tłuszczowej.
Istnieje wiele badań, których celem było porównanie diety okienkowej z klasyczną dietą o ciągłym ograniczeniu podaży kilokalorii. Według metaanaliz (przegląd kluczowych badań z danej dziedziny, z eliminacją badań wadliwych) zarówno okresowe, jak i ciągłe ograniczenie podaży energii mają porównywalne efekty w redukcji masy ciała oraz poprawie parametrów metabolicznych.
Warto zaznaczyć, że uzyskane korzyści zdrowotne (takie jak zmniejszenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, poprawa gospodarki lipidowej i węglowodanowej, zmniejszenie procesów zapalnych) przy stosowaniu intermittent fasting wynikają głównie z redukcji masy ciała i utraty tkanki tłuszczowej, które można uzyskać również stosując klasyczną dietę z ciągłym deficytem energii. Dieta okienkowa jest jedynie sposobem na ograniczenie ilości spożywanych kilokalorii.
Dieta okienkowa nie jest zalecana dzieciom, młodzieży, kobietom w ciąży i karmiących piersią, osobom starszym, diabetykom oraz osobom z hipoglikemią reaktywną. Potrzebne są długoterminowe badania, które mogłyby zdefiniować, dla których grup populacji taki model odżywiania mógłby być rekomendowany.
Stosowanie się do godzin postu przerywanego może prowadzić do zaburzeń relacji z żywieniem. Istnieje także ryzyko większej konsumpcji wysokoprzetworzonej żywności, z mniejszym udziałem warzyw i owoców. Ponadto, w przypadku budowania masy mięśniowej, proces ten może być mniej efektywny u osób stosujących IF. Jest to związane z dystrybucją białka w posiłkach w ciągu dnia.
Stosowanie restrykcyjnych godzin postu przerywanego może prowadzić do dolegliwości trawiennych, związanych z objętością posiłków i mniejszą przerwą między posiłkami.
Intermittent fasting jest modelem żywienia pozwalającym ograniczyć ilość spożywanych kilokalorii.
Stosowanie diety okienkowej może być wygodnym sposobem odchudzania dla niektórych osób. Należy jednak mieć na uwadze, że nie jest to dieta zalecana dla wszystkich i nie każdy będzie dobrze się czuć stosując tę metodę. Zarówno dieta okienkowa, jak i klasyczne ciągłe ograniczanie podaży energii powodują utratę masy ciała, ze względu na powstały deficyt energetyczny.Czy mieliście okazję przetestować dietę okienkową? Jakie są Wasze efekty stosowania diety IF? Koniecznie podzielcie się swoimi doświadczeniami w komentarzach :)
Tymczasem mały, ale przyjemny komunikat na sam koniec. Od początku grudnia wystartował kalendarz adwentowy Vitalii, w którym każdego dnia pojawia się inna zdrowotna, dietetyczna lub kulinarna niespodzianka. Serdecznie zachęcamy do zaglądania do kalendarza codziennie, link znajdziecie tutaj: https://www.v.smaczniedopasowana.pl/kalendarz.
Bibliografia
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6304782/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4924195/
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/obr.12593
https://www.mp.pl/pacjent/dieta/diety/diety_alternatywne/193794,dieta-intermittent-fasting-skuteczna-dieta-czy-trend-zywieniowy
https://www.damianparol.com/intermittent-fasting/
Podcast: Dietetyka oparta na faktach – Intermittent fasting – odchudzanie, zdrowie, wady i zalety
Komentarze
NiebieskaZabka
15 sierpnia 2021, 15:29
Stosowałam post przerywany (Intermittent Fasting) już kilka razy w życiu i aktualnie do niego powracam. Sprawdza się u mnie bardziej zjedzenie 2-3 większych posiłków w oknie żywieniowym, aniżeli notoroczyne jedzenie po 5-6 posiłków na dzień, co kończy się zwykle u mnie tym, że jem non stop i wtedy powracam do batoników i innych drobiazgów, które zdają się być tylko kolejnym drobnym posiłkiem ...
Magga74
10 lutego 2021, 07:06
Dieta IF jest ok tylko pod jednym warunkiem , że utrzymuje się swój deficyt kalorii. Jeśli w tym czasie się je powyżej swojej normy to nic IF nie pomoże. Sprawdzałam.
flisowna
21 grudnia 2020, 12:15
Każdą dietę powinniśmy dopasować do siebie, bo jedni lubią i muszą zjeść śniadanie inni zaś dławią się na myśl o przełknięciu czego kolwiek rano. Jedni nie jedzą mięsa inni bez niego nie wyobrażają sobie życia. Można by tak wymieniać bez końca bo z roku na rok pojawiają się nowe światowe "problemy" - laktoza,gluten... Tak jak w artykule podano IF nie jest niczym nowym. Moda powraca hehe :) Godziny posiłków też można sobie dopasować do siebie, można jeść od świtu do zmierzchu co 3-4 godziny, a można tą samą ilość kalorii zjeść w przykładowo 8 godzinnym oknie żywieniowym. Ważne jest kochani moi żeby żyć w zgodzie ze sobą i nie krytykować czy obrażać innych tylko dlatego że inaczej czują lub inne są ich priorytety życiowe. Słuchajmy swojej własnej intuicji. Pozdrawiam serdecznie
tamarata
14 grudnia 2020, 12:34
Stosuję od połowy lipca 2020. Dla mnie jest to super sposób żywienia. Przestałam mieć napadowe chęci na słodycze, nie jestem niewolnicą jedzenia i myślenia o nim. Nie muszę zmuszać się do śniadań. Trzymam lekki deficyt kaloryczny i czuję się bardzo dobrze. I co najważniejsze chudnę. Dla mnie to idealny sposób na życie, a nie tylko na odchudzanie.
sasha0904
13 grudnia 2020, 10:56
Obecnie jestem na tej diecie. Jak dla mnie jest idealna. W odchudzaniu zawsze irytował mnie podział na 5 mniejszych posiłków. Dla mnie to było ciągłe myślenie o jedzeniu, ponadto przy zastosowaniu deficytu kalorycznego ciągle byłam głodna. Teraz mam 6-godzinne okno żywieniowe, jem dwa duże posiłki i pomiędzy jakąś przekąskę. Chudnę i czuję się świetnie, organizm przestawił się na okresy postu, nie mam napadów głodu i oby tak dalej.
Annieshquea
8 grudnia 2020, 22:31
W moim przypadku sprawdza sie jedzenie w godzinach od 8:00 do 16:00 w tygodniu i od 12:00 do 16:00 w weekend (bo dluzej spie). Nie potrafie skupic sie na pracy bedac glodna. Wieczorem jestem mniej aktywna co wiaze sie z wolniejszym trawieniem i mniejszym zapotrzebowaniem na jedzenie. Postuje od poo roku. Schudlam szybko 8kg. Od 2 miesiecy waga nie spada ale tez nie rosnie (Co jest sukcesem). Przez pierwszy miesiac bylo mi ciezko zapanowac nad glodem. Duzo pilam. Rano bylo mi niedobrze i nie potrafilam nic przelknac. Teraz jest juz lepiej. Po prostu nie jestem glodna po godz. 16:00. Moje cialo przyzwyczailo sie do rutyny. Jem tez o wiele mniej w ciagu dnia. Przestalam miec wilcze napady glodu i nie cierpie juz na zaparcia. Mam wiecej energii i lepszy nastroj. Najdluzej nie jadlam przez 22 godz. Dalabym rade dluzej ale gotuje obiad dla rodziny i ciezko tak bez sprobowania. Sa dni ze odpuszczam post np w czasie imprezy urodzinowej lub kiedy rodzina ma ochodze zamowic pizze. Nie traktuje tego jednak jak wymowke do zakonczenia tego sposobu odzywiania i wracam do postu. Probowalam juz wiele diet. Trzymalam sie jednej przez caly rok. Polegala na liczeniu kalorii.Owszem schudlam i utrzymywalam stala wage ale w koncu zaczelo mnie meczyc myslenie ciagle kalorie i kalorie. Poddalam sie i zgrublam szybko 10kg. Teraz jest inaczej. Jem co chce. Nie mam wyrzutow sumienia kiedy zjem pudelko czekoladek albo soczystego burgera z Mcdonalds. Mam aplikacje na telefonie ZERO. Liczy mi ona godziny jedzenia i postu. Mozna ustawic sobie przypomnienie o poscie. Mozna wyznaczac sobie cele za ktore sa ordery np 200 godz postu w 2 tygodnie. Mozna monitorowac swoj nastroj i czas spania. Wszystko to jest w opcji darmowej. Nie wiem co jest dodatkowo z opcji premium bo nie wykupilam.
parabola102
8 grudnia 2020, 08:44
Stosowałam tę dietę i podchodziłam sceptycznie, ponieważ ciężko było mi schudnąć. Jednak to co się działo to po prostu szok. Z dnia na dzień było mnie mniej i to bez znacznego deficytu kalorycznego. Jadłam w godz 10-18.00
Aarionne
7 grudnia 2020, 09:49
Rozumiem, że ten tekst miał być jakimś bardzo krótkim podsumowaniem, ale nawet słowem nie wspomnieliście o regeneracji organizmu podczas tych godzin postu, a to chyba najważniejsza korzyść wynikająca z diety przerywanej. W serwisie specjalistycznym spodziewałabym się czegoś bardziej pogłębionego. Polecam książki Michaela Mosleya - fajna wiedza podana w bardzo przystępny sposób.
natalia_dietetyk
dietetyk Vitalia.pl
15 grudnia 2020, 10:22
Dieta IF ma wpływ na poprawę parametrów metabolicznych, natomiast jest to związane jedynie z utratą masy ciała oraz tkanki tłuszczowej. Takie efekty przynosi również klasyczna dieta, z uwzględnieniem deficytu energetycznego. Powyższy artykuł pisałam opierając się na metaanalizach, które mają największe znaczenie naukowe. Książki, które Pani wyszczególniła to opinia autora na dany temat.
Elizan51
6 grudnia 2020, 20:13
Jakoś mnie nie przekonuje ten sposób odchudzania.
BlanLi
6 grudnia 2020, 18:18
Ja stosowałam. Jadłam 3 posiłki o 10, 14 i 18. Schudłam 6 kg i czułam się świetnie. Niestety powrót do starych nawyków i brak silnej woli wszystko zaprzepaścił.
Paulia2021
6 grudnia 2020, 17:36
Przytyłam na diecie okienkowej, zbyt duże przerwy powodowały, że rzucałam się na kaloryczne jedzenie i jadłam więcej, niż powinnam. Też nie umiem nie jeść śniadań, nie zasnę też jak jestem głodna, nie polecam, tym którzy mają podobnie jak ja. 5 dzień wege Vitalii i nie czuję praktycznie, żebym była na diecie, nie jestem głodna i nie mam ochoty na słodycze:)
JoAgnes
5 grudnia 2020, 22:05
Ja osobiście nie mogłabym być na takiej diecie bo muszę koniecznie zjeść rano śniadanie. Nie mogę również wydłużać przerw między posiłkami bo później pochłaniam naraz ogromne ilości pożywienia.
parla32
4 grudnia 2020, 21:32
Bez deficytu kalorycznego ,nie chudnie się ma żadnej diecie. If cudu również nie zrobi,jeśli spożywa się nadmiar kalorii. ,,ale pomoże zapanować nad głodem, nad większą kontrolą nad swoim ciałem i z czasem godziny bez jedzenia się wydłużają , i zaczyna się słynna autofagia.