Spis treści:
Nowa odchudzająca roślina? Trudno uwierzyć jednak, Chryzanthemum jest znane od tysiącleci. To rodzaj roślin ozdobnych, ale również ziołowych. Upiększą twój ogród oraz uchronią cię przed nowotworami i wyleczą z przeziębienia.
Wśród złocieni można znaleźć odmiany ozdobne, jak również zielne mające właściwości lecznicze. Zawartość składników prozdrowotnych jest w nich duża, jednak skład i stężenie tych związków zależy od gatunku czy wykorzystywanej części rośliny. Stąd w medycynie ludowej złocień był szeroko wykorzystywany jako efektywny lek w walce z szeregiem dolegliwości od migreny po nadciśnienie. W skład Chrysanthemum wchodzą karotenoidy takie jak luteina, wiolaksantyna, luteoksantyna. Złocienie są bogate w witaminy takie jak K, A, B1, C. Zawierają również potas, cholinę, glikozydy, olejki eteryczne, nienasycone laktany, pyretryny i cynaryny. Są bogate w błonnik pokarmowy, a ubogie w tłuszcz.
Preparaty ze złocieniem mają działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwpasożytnicze, przeciwbakteryjne, przeciwnowotworowe, hepatoprotekcyjne. Hamują agregację płytek krwi oraz zmniejszają stężenie lipidów we krwi. Dzięki zawartości antyoksydacyjnych witamin, które opóźniają procesy starzenia, poprawiają kondycję cery. Odmiana Chrysanthemum coronarium wykazuje dodatkowo działanie odchudzające. Zawiera kwas chlorogenowy, podobnie jak kawa, który zmniejsza tempo uwalniania glukozy po posiłku. To właśnie temu związkowi zielona kawa zawdzięcza swoją sławę. Zobacz co napisała o tym nasza dietetyk Karolina Łąkowska.
Złocień jest pomocny również w zmniejszaniu gorączki, stanach zapalnych jamy ustnej, dróg oddechowych, w zaburzeniach trawienia czy miesiączkowania. Produkty z tego ziela stosuje się także w walce z owsikami, a zewnętrzne kompresy w łagodzeniu obrzęków i stłuczeń. W medycynie chińskiej powszechnie wykorzystuje się rośliny z gatunku Chrysanthemum w połączeniu z innymi ziołami (jak forsycja, mięta) jako doskonałe preparaty na przeziębienie i grypę. Wino ze złocieni według ich medyków, ma z kolei przedłużać życie.
Tutaj ograniczeniem jest w zasadzie tylko wyobraźnia. Płatki kwiatów mogą być świetnym dodatkiem do sałatek, a kandyzowane także deserów. Liście sprawdzą się w sałatkach, zupach, sosach. W kuchni chińskiej wykorzystuje się liście Chrysanthemum coronarium jako składnik dania chop suey. Ze złocieni przygotowuje się również orzeźwiające napoje oraz ziołowe herbatki. W Chinach takie herbatki pija się od tysięcy lat. Na rynku dostępne są także suplementy diety z dodatkiem tego zioła.
Złocień może wykazywać właściwości alergizujące. Dlatego osoby wrażliwe powinny sięgać po niego ostrożnie. Zbyt duża ilość tej rośliny w diecie może objawić się problemami ze strony układu pokarmowego.
Zdjęcie główne pochodzi z: afoncubierta / Foter / CC BY-SA
Komentarze
wie58
24 października 2016, 02:11
ciekawe
aska1277
3 maja 2015, 20:06
Kolejna ciekawostka .....
magwiz
7 lutego 2015, 20:10
Nie wiem, czy się przekonam...
maq012
28 stycznia 2015, 14:06
swietny artykol
mazik89
18 stycznia 2015, 19:07
mam herbatkę gdzie jednym ze składników jest złocień... polecam
maq012
17 stycznia 2015, 21:49
swietny artykol namowiliscie mnie
ewi82
2 stycznia 2015, 14:53
świetny artykuł