Majonez do jaj, sałatki czy dipu. To doskonały dodatek do wielu produktów i podstawa szeregu smakowitych sosów. Sięgamy po niego chętnie i jemy w ilości około 1,5 kg na osobę rocznie. Jego spożycie wzrasta zwłaszcza w okolicach świąt. Jaki jest skład majonezu ze sklepu? Czy majonez jest zdrowy? Czy majonez ze sklepu jest szkodliwy? Jaki termin ważności ma majonez?
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Majonez jest emulsją typu olej w wodzie. Do jego wytworzenia wystarczy żółtko, olej, musztarda, sok z cytryny, ewentualnie ocet i przyprawy. Emulgatorem jest tutaj żółtko, które pozwala wytworzyć jednorodną smakowitą, emulsję. Jak przygotować samodzielnie ten przysmak? Oto podstawowy przepis.
Składniki:
- 2 żółtka
- szklanka oleju rzepakowego (najlepiej nierafinowanego)
- 4 łyżeczki soku z cytryny
- 1 łyżeczka musztardy
- sól i pieprz do smaku
Przełóż żółtka do miski. Dodaj musztardę oraz sok z cytryny i dobrze połącz. Cały czas mieszając powoli, małym strumieniem dodawaj olej. Mieszaj aż do uzyskania jednolitej, kremowej konsystencji. Dopraw solą, pieprzem.
W lodówce może stać do 5 dni.
Potrzeba tak niewiele by cieszyć się smakiem majonezu, a tak wiele dodatków możemy znaleźć w kupnym majonezie. Obok wymienionych wyżej podstawowych składników, znajdziemy również cukier, gumę ksantanową, gumę guar, skrobię modyfikowaną, kwas mlekowy, kwas cytrynowy, sorbinian potasu, benzoesan sodu, aromaty oraz dodatki E200 – kwas sorbinowy, E338 – kwas fosforowy, E385 – sól wapniowo-disodowa EDTA. Taki majonez postoi w lodówce pół roku i nawet dłużej. Jednak nic dziwnego, gdy ma w sobie tyle dodatków, które mają go zakonserwować lub zapobiec rozwarstwieniu się emulsji.W artykule na temat rankingu majonezów zobaczysz, który z kupnych majonezów jest wart uwagi, a od którego lepiej trzymać się z daleka.
Czy może więc lepszym i zdrowszym wyjściem będzie majonez z omega 3 albo jeszcze lepiej omega 3:6? Jeśli majonez jest przygotowywany z oleju rzepakowego, który jest bogaty w kwasy tłuszczowe z rodziny omega 3, to siłą rzeczy majonez również jest ich źródłem. Notabene więc, każdy majonez, który ma w składzie olej rzepakowy to źródło omega-3. Łyżka majonezu nie zastąpi jednak ryb w diecie. Majonez to również źródło kwasów tłuszczowych z rodziny omega 6, zwłaszcza, gdy znajduje się w nim również dodatek innego oleju np. słonecznikowego. Tłuszcze te są owszem ważne dla organizmu, ale bardziej rozpowszechnione w żywności, więc ich niedobór nam nie grozi. Gdy w diecie jest ich natomiast dużo, konkurują z tłuszczami omega 3 o enzym (Δ6-desaturaza), który je rozkłada. Stąd duża zawartość w diecie omega 6 jest w wielu badaniach łączona ze wzrostem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Dla poprawy zdrowia nie ma więc żadnego sensu kupowanie majonezów omega 3:6 (omega 3:6:9 także nie).
Może zatem skłonić się w stronę roślin i wybierać wegetariański specjał na bazie soi? Jest to na pewno dobra alternatywa dla osób, które muszą uważać na poziom cholesterolu w diecie, gdyż ten majonez nie będzie go zawierał w ogóle. Niestety wykluczenie żółtka, które jak już ustaliliśmy jest emulgatorem, wiąże się z koniecznością wprowadzenia innych związków, które go zastąpią. Niejednokrotnie więc taki majonez, zwłaszcza jeśli kupujemy gotowy, staje się źródłem szeregu związków, których wcale nie chcielibyśmy zjeść jak guma guar, dekstroza, cukier czy konserwanty. Jednak w 5 minut możesz przygotować w domu swój własny wegański majonez.
Składniki:
- 8-10 łyżek oleju rzepakowego (lub innego roślinnego najlepiej tłoczonego na zimno)
- ½ szklanki mleka sojowego (ewentualnie migdałowego)
- ½ łyżeczki soli
- ½ łyżeczki musztardy
- 3 łyżeczki soku z cytryny lub octu jabłkowego
- szczypta pieprzu
Mleko sojowe, sok z cytryny, musztardę, sól, pieprz zmiksuj na gładką masę. Powoli dodawaj olej cały czas mieszając, do uzyskania jednolitej konsystencji.
Robicie majonez sami czy kupujecie majonez w sklepie? Jaki majonez polecacie najbardziej?
Komentarze
aska1277
7 kwietnia 2015, 18:01
Majonez ma swoją moc :)
UlaSB
5 kwietnia 2015, 01:04
Boże, widzisz a nie grzmisz. Majonez się "warzy", a nie "waży". A dieta wegetariańska i wegańska to naprawdę dwie różne sprawy. Takie rzeczy wypadałoby wiedzieć, Pani Dietetyk.
magwiz
5 kwietnia 2015, 00:59
Ostatnio majonez wypadł z mojego jadłospisu, ale bardzo lubię. Własnoręcznie ukręcony chyba najbardziej!
Eli1605
4 kwietnia 2015, 19:39
Praktycznie nie używam. Jedynym wyjątkiem jest sałatka warzywna.
j.lisicka
4 kwietnia 2015, 12:29
Majonez może się co najwyżej zwarzyć...
Wiedzmowata
4 kwietnia 2015, 09:48
W latach osiemdziesiątych często sama robiłam majonez, bo wtedy mało co było w sklepach...