Zazwyczaj za powstawanie wyprysków odpowiedzialne są androgeny, czyli męskie hormony. Występują one jednak u obu płci i oddziałują na gruczoły łojowe skóry, zwiększając wydzielanie łoju (sebum). Hormony te wytwarzane są przez jajniki, jądra i nadnercza. Po okresie dojrzewania sekrecja tych hormonów spada, problemy z trądzikiem zazwyczaj ustępują. Jednak nie trzeba czekać, aż problem sam się rozwiąże, z trądzikiem można walczyć. Oczywiście warto udać się do dermatologa, dobierze on specjalne preparaty, które pomogą pozbyć się wyprysków. Przyjrzyj się jednak także swojemu odżywianiu, ma ono duży wpływ na wygląd i kondycję skóry.

Pij wodę i herbaty


Codziennie powinnaś pić przynajmniej 6-8 szklanek wody. Powinna to być woda niegazowana. To ona znacznie lepiej nadawania organizm, co wpływa na odpowiednie nawilżenie skóry. Warto tutaj zaznaczyć, że na przesuszonej skórze wypryski powstają łatwiej. Drugim ważnym zadaniem wody jest wypłukiwanie toksyn z organizmu, które również przyczyniają się do powstawania wyprysków.

Pomocne są także następujące herbaty:
- zielona – działa przeciwzapalnie, zmniejszając ryzyko wystąpienia wszelkich zapalnych zmian, zaskórników i krostek
- z bratka – usuwa toksyny także przez skórę, dlatego przez kilka pierwszych dni może pojawić się większy wysyp pryszczy, ale potem stan cery będzie się poprawiał
- z rumianku – łagodzi stany zapalne i przyspiesza gojenie się ran potrądzikowych
- z pokrzywy – reguluje produkcję sebum

Jedz błonnik


Błonnik pokarmowy pozytywnie wpływa na pracę jelit, usuwa toksyczne związki z organizmu i zapobiega zaparciom, o czym pisałam w poprzednim artykule. To wszystko sprawia, że na twarzy pojawia się mniej wyprysków. Dlatego włącz do diety:
- warzywa i owoce
- produkty pełnoziarniste (razowe pieczywo i makaron, grube kasze, brązowy ryż)


Jedz produkty bogate w cynk i witaminy z grupy B


Cynk ułatwia gojenie ran i zapobiega zmianom skórnym. W pierwiastek ten obfitują owoce morza, ryby, rośliny strączkowe, kiełki i kasze. Z kolei witaminy z grupy B łagodzą wszelkie schorzenia skórne. Znajdziemy je w ziemniakach, drożdżach, pełnoziarnistych produktach, roślinach strączkowych i orzechach.


Jedz tłuste ryby


Tłuste ryby morskie, takie jak halibut, łosoś, węgorz, tuńczyk, śledź i makrela są źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega-3. Kwasy te są składnikiem budulcowym ścian komórek skóry, od których zależy efektywna dostawa składników odżywczych, tlenu i wody. Zbyt mało kwasów omega-3 w diecie wpływa na zwiększenie ryzyka stanów zapalnych, do których zalicza się także trądzik.
Bogate w te kwasy są także produkty roślinne – olej lniany, orzechy, migdały i nasiona.
 

Ogranicz tłuszcz


Nie każdy tłuszcz jest pożądany w diecie. Unikać należy szczególnie utlenionych tłuszczów, które powstają w trakcie smażenia, albo zbyt długiego przechowywania produktu (np. zjełczałe masło). Nie wskazane są także margaryny, tłuste mięsa i sosy – takie produkty negatywnie wpływają na profil lipidowy krwi i przyczyniają się do rozwoju zaskórników.

Wysokoprzetworzonej żywności powiedz nie


Dania gotowe, potrawy typu fast-food, słodycze i słodkie gazowane napoje nie dość, że nie wnoszą nic wartościowego do diety, to jeszcze zawarte w nich substancje chemiczne (np. polepszacze smaku i zapachu) oraz wysoka zawartość niezdrowego tłuszczu mogą przyczynić się do pojawienia na twarzy dodatkowych wyprysków.

Uważaj na przyprawy


Zrezygnuj z pikantnych przypraw i ogranicz spożycie soli kuchennej, bo niekorzystnie wpływają one na stan skóry. Zamiast nich stosuj przyprawy ziołowe.

Odpowiednie odżywanie ma wpływ nie tylko na zachowanie szczupłej sylwetki. Składniki ożywcze, które dostarczasz do organizmu wpływają na każda jego komórkę. Dlatego jeśli chcesz poprawić wygląd skóry, przyjrzyj się swojej diecie.

Zdjęcie główne pochodzi z: Photo credit: tommerton2010 / Foter / CC BY