Półki sklepowe uginają się  pod ciężarem różnych wód. Oprócz zwykłej wody mineralnej, mamy całe mnóstwo wód smakowych. Wydaje się więc, że każdy znajdzie coś dla siebie i spokojnie zadba o właściwe nawodnienie organizmu. Nic bardziej mylnego.
   

Woda smakowa a zwykła woda mineralna


Wody smakowe wyglądają tak samo, są przezroczyste, dlatego często myślimy, że są dobrym i przy okazji smacznym zamiennikiem zwykłej wody. Aby pokazać jak bardzo różnią się te 2 rodzaje wód, zanalizuję ich skład i kaloryczność:

   
przykładowa woda średniozmineralizowanaprzykładowa woda smakowa o smaku truskawkowym
składnaturalna woda

składniki mineralne:
kationy - wapniowy, magnezowy, sodowy, potasowy,

aniony - siarczanowy, chlorkowy, fluorkowy
woda źródlana
cukier
regulator kwasowości: kwas cytrynowy
substancja konserwująca: benzoesan sodu
aromat
sok truskawkowy z zagęszczonego soku


uwaga: zawiera znikome ilości tłuszczu, kwasów nasyconych, białka i soli
wartość kcal/100 ml024,5

Przedstawiony w tabeli skład wody smakowej pokazuje, że właściwe zamiast do wód, powinna ona być zakwalifikowana do napojów i stać na półkach obok oranżad. Stawienie jej na równi z wodą mineralną jest zwyczajnym chwytem marketingowym. Tym bardziej że w składzie nie ma ani słowa o składnikach mineralnych.

 

A co z kalorycznością?

Zwykła woda nie dostarcza w ogóle kalorii, natomiast kaloryczność większości wód smakowych kształtuje się na poziomie 15 kcal/100 ml. W omawianej w artykule wodzie, kaloryczność ta jest jeszcze wyższa i wynosi 24,5 kcal/100ml. Jednak w obu przypadkach różnica wydaje się niewielka. 

Są to jednak tylko pozory. Pamiętajmy, że 1,5-litrowa butelka wody mineralnej nadal będzie miała zerową kaloryczność, natomiast taka sama ilość omawianej wody smakowej, dostarczy nam już 367 kcal. 

Zaspokajając pragnienie wodą smakową musimy więc mieć na uwadze, że dostarczamy do organizmu dodatkowe kalorie. Niestety nie są to pożądane kalorie, bo pochodzą z dodanego do wody cukru (bądź syropu glukozowo-fruktozowego) i tłuszczu.

 

Ukryte związki

Chociaż nie są wyszczególnione w składzie, to informacje o nich można znaleźć na etykiecie produktu (swoją drogą super, że producent je podał). Na etykiecie przykładowej wody podano, że zawiera ona znikome ilości tłuszczu, kwasów nasyconych, białka i soli. Skąd takie związki znalazły się w wodzie?

Ma to związek z procesem produkcji. Bardzo często aromaty występujące w wodzie smakowej, wprowadzane są do niej na cząsteczkach białka bądź tłuszczu i kwasów tłuszczowych. Związki te mają więc tutaj funkcję nośnika. I chociaż nie są one podstawowymi składnikami wody, to jednak wpływają na jej wartość kaloryczną.

 

Co zatem pić, gdy zwykła woda nie smakuje?

Są 2 wyjścia, gdy nie jesteśmy w stanie wypić zwykłej wody:

- możemy sami ją uatrakcyjnić dodając np. świeżo wyciśnięty sok z cytryny, limonki, pomarańczy lub dodając zioła, np. świeżą miętę

- możemy ją zastąpić ziołowymi i owocowymi herbatami (niesłodzonymi)

 

W ten sposób na pewno lepiej nawodnimy organizm i nie będziemy do niego wprowadzać sztucznych związków chemicznych oraz dodatkowych kalorii.

Zdjęcie główne pochodzi z: Photo credit: kstepanoff / Foter / CC BY