Spis treści:
Zaczęłaś się odchudzać i na początku wszystko szło zgodnie z planem. Kilogramy spadały, a ty czułaś się znakomicie i z chęcią kontynuowałaś dietę. Jednak po kilku tygodniach coś się zmieniło, najpierw spadek masy ciała był coraz mniejszy, aż w końcu w ogóle przestałaś chudnąć. Spokojnie – to zastój. Podpowiemy ci, jak sobie z nim poradzić. Dlaczego mimo diety przestajemy chudnąć? Dlaczego mimo diety waga przestaje spadać?
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Zastój to problem, z którym boryka się większość osób będących na diecie odchudzającej. Oczywiście nie jest to miłe doświadczenie. Kiedy zmieniamy swoje żywienie o 180 stopni, rezygnujemy ze swoich ulubionych dań, robimy sporo wyrzeczeń, to chcemy widzieć efekty. Pojawiający się zastój bardzo często działa demotywująco, popycha nas do zarzucenia diety bądź do nieprzemyślanych kroków.
Teoretycznie zastój w ogóle nie powinien mieć miejsca. Jeśli stosowana przez nas dieta uwzględnia deficyt energetyczny, czyli dostarczamy do organizmu mniej energii niż wynosi jego zapotrzebowanie, to cały czas powinniśmy chudnąć. Niestety dla organizmu nie jest to takie oczywiste.
Dla niego utarta zbyt dużej ilości kilogramów, to zbyt duża ingerencja. I chociaż nadmiar tkanki tłuszczowej jest szkodliwy, to jednak organizm broni się przed jej utratą. Po kilku tygodniach diety, zmęczony jest deficytem kalorii i minimalizuje wydatek energetyczny. Pojawia się zastój.
Wymienić tutaj można:
Taki zastój może trwać od kilku dni do kilku tygodni. Co więcej, podczas całego procesu odchudzania może pojawić się kilka razy. Pogodzenie się z tym faktem jest bardzo ważne, gdyż pomoże wytrwać do końca odchudzania i osiągnąć cel.
Ponieważ zastój nie jest mile widziany, zawsze gdy się pojawia, szukamy sposobu na wznowienie odchudzania. Niektóre metody niestety nie są dobre i tylko pogłębiają problem. Dlatego nigdy:
Pierwszym krokiem powinna być weryfikacja stosowanej przez ciebie diety. Być może popełniasz jakieś błędy, które zostały wyszczególnione przy omawianiu przyczyn zastoju. Koniecznie to sprawdź.
Jeśli jednak sumiennie przestrzegasz swojej diety, to masz następujące rozwiązania:
Zmień nastawienie, pogódź się z tym, że takie okresy zastoju pojawią się podczas odchudzania. Dzięki temu łatwiej ci będzie przez nie przejść i nie zaniechasz diety.
Doświadczyliście kiedyś zastoju wagi podczas odchudzania? Jak sobie poradziliście z zastojem w odchudzaniu? Dajcie znać w komentarzach!
Zdjęcie główne pochodzi z: Photo credit: areta ekarafi / Foter / CC BY-NC-ND
Komentarze
wie58
18 stycznia 2016, 20:06
Budujące.
aska1277
31 października 2015, 15:58
Ciekawe...
iwonaanna2014
31 października 2015, 14:24
Człowiek nie lubi rygorów i dobrze że mozna sobie czasem troche poluzować, żeby się nie zniechęcić.
mineralka123
31 października 2015, 14:17
u mnie waga stała prawie 2 lata... próbowałam różnych rzeczy i nic. Motywacja opadła i przytyłam, ale na szczęście szybko się otrząsnęłam i powoli znowu idę do przodu.
magdapm
31 października 2015, 07:32
Dobrze, że w końcu zostało to jasno i wyraźnie powiedziane, bo mam wrażenie, że wcześniej (przynajmniej na tym portalu) to było "wszyscy to wiemy, ale nikt o tym nie mówi". Uważam, że dobrym pomysłem byłoby, gdyby cheat meal pojawiał się w planach diet abonamentowych na vitalii u osób, które mają zastój. Albo automatycznie po kilku tygodniach zastoju albo mógłby to być parametr do ustawienia - po ilu tygodniach zastoju taki posiłek powinien się pojawić.
jagi07
30 października 2015, 10:50
u mnie juz 3 tydzień waga stoi w miejscu, już się martwiłam :) artykuł spadł mi z nieba :)
justys199
30 października 2015, 09:19
Właśnie waga mi się zatrzymała. Schudłam 11kg i waga stoi... Skorzystam z porady o zwiększeniu ruchu.