Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • Skąd się bierze zastój w odchudzaniu?
  • Dlaczego waga przestaje spadać?
  • Jak pokonać zastój wagi?
  • Jak nie pobudzać spadku wagi?
  • Jak pobudzić zastój wagi podczas odchudzania?

Zastój to problem, z którym boryka się większość osób będących na diecie odchudzającej. Oczywiście nie jest to miłe doświadczenie. Kiedy zmieniamy swoje żywienie o 180 stopni, rezygnujemy ze swoich ulubionych dań,  robimy sporo wyrzeczeń, to chcemy widzieć efekty. Pojawiający się zastój bardzo często działa demotywująco, popycha nas do zarzucenia diety bądź do nieprzemyślanych kroków.

Skąd się bierze zastój w odchudzaniu?


Teoretycznie zastój w ogóle nie powinien mieć miejsca. Jeśli stosowana przez nas dieta uwzględnia deficyt energetyczny, czyli dostarczamy do organizmu mniej energii niż wynosi jego zapotrzebowanie, to cały czas powinniśmy chudnąć. Niestety dla organizmu nie jest to takie oczywiste.
Dla niego utarta zbyt dużej ilości kilogramów, to zbyt duża ingerencja. I chociaż nadmiar tkanki tłuszczowej jest szkodliwy, to jednak organizm broni się przed jej utratą. Po kilku tygodniach diety, zmęczony jest deficytem kalorii i minimalizuje wydatek energetyczny. Pojawia się zastój.

Dlaczego waga przestaje spadać?


Wymienić tutaj można:

  • poluzowanie zasad diety – czyli np. podjadanie, nieprzestrzeganie regularnych pór posiłków, pomijanie posiłków
  • zbyt restrykcyjne diety – np. głodówki, diety monoskałdnikowe, diety o zbyt dużym deficycie energii – przed nimi organizm zaczyna bronić się jeszcze szybciej i jeszcze bardziej ogranicza wydatki energetyczne
  • gromadzenie wody – nawet jeśli organizm radzi sobie ze spalaniem tkanki tłuszczowej, to gromadzona w nim woda wpływa na brak zmian masy ciała, o czym pisała już dietetyk Justyna Piechocka
  • zaniechanie aktywności fizycznej – zmniejszenie poziomu aktywności fizycznej zawsze powinno iść w parze ze zmianą kaloryczności diety, w przeciwnym wypadku może ona nie uwzględniać deficytu energetycznego

Jak pokonać zastój wagi?


Taki zastój może trwać od kilku dni do kilku tygodni. Co więcej, podczas całego procesu odchudzania może pojawić się kilka razy. Pogodzenie się z tym faktem jest bardzo ważne, gdyż pomoże wytrwać do końca odchudzania i osiągnąć cel.


Jak nie pobudzać spadku wagi?


Ponieważ zastój nie jest mile widziany, zawsze gdy się pojawia, szukamy sposobu na wznowienie odchudzania. Niektóre metody niestety nie są dobre i tylko pogłębiają problem. Dlatego nigdy:

  • nie przerywaj diety – wiem, że brak efektów cię demotywuje i masz dosyć tego, że twoje wyrzeczenia wydają się bezsensowne. Często w takich momentach poddajesz się i wracasz do swoich poprzednich nawyków żywieniowych. W konsekwencji odzyskujesz kilogramy, które na początku udało ci się zgubić.
  • nie wprowadzaj większych restrykcji – dalsze obniżanie podaży energii na tym etapie może pomóc tylko na chwilę. Kolejny tydzień pewnie zaowocuje utratą kilogramów, jednak organizm bardzo szybko przystosuje się do tych zmian i pojawi się kolejny zastój.

Jak pobudzić zastój wagi podczas odchudzania?


Pierwszym krokiem powinna być weryfikacja stosowanej przez ciebie diety. Być może popełniasz jakieś błędy, które zostały wyszczególnione przy omawianiu przyczyn zastoju. Koniecznie to sprawdź.
Jeśli jednak sumiennie przestrzegasz swojej diety, to masz następujące rozwiązania:

  • dalej kontynuować dietę – w ten sposób pokażesz organizmowi, że wiesz co robisz i po pewnym czasie wróci on na drogę odchudzania.
  • delikatnie zwiększyć aktywność fizyczną – nie chodzi tutaj o jakieś intensywne treningi, które należałoby uwzględnić podczas opracowywania diety, ale np. o dodatkowy spacer.
  • wprowadzić tzw. cheat meal – należy to jednak zrobić mądrze. Wiąże się to z wprowadzeniem dodatkowych kalorii do diety, jednak nie powinno polegać na jej przerwaniu. Cheat meal to nic innego jak dodanie do swojego jadłospisu dodatkowego posiłku, najlepiej bogatego w węglowodany złożone. Ponieważ stanowią one główne źródło energii dla organizmu, otrzyma on znak, że okres głodu się skończył i nie ma potrzeby dalszego obniżania wydatków energetycznych. W ten sposób podkręcisz metabolizm. Cheat meal nie oznacza więc kompletnego porzucenia diety, poza tym dodatkowym posiłkiem, reszta zasad pozostaje bez zmian. Po kilku dniach należy zrezygnować z tego posiłku.


Zmień nastawienie, pogódź się z tym, że takie okresy zastoju pojawią się podczas odchudzania. Dzięki temu łatwiej ci będzie przez nie przejść i nie zaniechasz diety.

Doświadczyliście kiedyś zastoju wagi podczas odchudzania? Jak sobie poradziliście z zastojem w odchudzaniu? Dajcie znać w komentarzach!

Zdjęcie główne pochodzi z: Photo credit: areta ekarafi / Foter / CC BY-NC-ND