Wiosna i odchudzanie to dla wielu nieodzowne połączenie. Przybrane w czasie zimowego chłodu nadprogramowe kilogramy czas zrzucić. Dłuższy dzień i coraz ładniejsza pogoda sprawiają, że przybywa nam energii i chęci do działania. Jak wykorzystać najlepiej ten czas, by latem cieszyć się zgrabną sylwetką?
Wiosna to czas robienia porządków, również w diecie. Warto spisać sobie na kartce trzy następujące po sobie dni wraz z godzinami spożywania dań oraz zaznaczonymi płynami, by zobaczyć swoje podstawowe błędy. Niekiedy sama eliminacja ich wystarczy, aby zauważyć spadek masy ciała. Jakie są podstawowe błędy? Brak śniadania, zbyt duże odstępy między posiłkami (powinny wynosić 3-4 godziny), zbyt duża ilość produktów przetworzonych, obecność słodyczy i alkoholu, zbyt mała ilość warzyw i owoców, brak produktów pełnoziarnistych, ryb, orzechów i nasion, zbyt dużo tłuszczu i cukru, zbyt mała ilość płynów nawadniających, a zbyt dużą ilość kawy. Błędy można by mnożyć. U każdego zapewne będą inne. Jeśli chcesz wiedzieć, jak powinien wyglądać przykładowy zbilansowany dzień diety, sprawdź nasz jadłospis z kuracji Nowej Smacznie Dopasowanej.
Warto analizę swojego żywienia wzbogacić o notatki odnośnie swojego samopoczucia po konkretnych produktach czy daniach. Jeśli zauważasz u siebie po danym artykule wzdęcia, gazy czy inne dolegliwości gastryczne, odnotuj to sobie w notatniku. Warto wtedy taki produkt wycofać na 2-3 tygodnie z diety, by sprawdzić, czy to przyniesie ulgę. Podobnie można postępować z kolejnymi podejrzanymi produktami.
Coraz więcej jest doniesień na temat wpływu mikroflory jelitowej na proces odchudzania. Warto pamiętać, że bakterie pełnią szereg ważnych dla organizmu funkcji, zarówno dla zachowania dobrej odporności jak i zdrowia, ale także szczupłej sylwetki. Jak się okazuje osoby otyłe często cierpią na dysbiozę, czyli zaburzenia w skaldzie mikroflory jelitowej. Sytuacja taka może prowadzić do ‘rozszczelnienia’ jelit. Bakterie probiotyczne przylegają bowiem do śluzówki jelit i tworzą na niej nieprzepuszczalną warstwę ochronną. Gdy pojawiają się zaburzenia w mikrobiomie, warstwa ta zaczyna się rozluźniać. Powiązania między otyłością a mikroflorą jelitową nie są do końca jasne i wymagają dalszych badań. Przywrócenie równowagi przyczynia się jednak do poprawy efektów diety. O tym jak zadbać o właściwą mikrobiotę pisaliśmy w ‘Zadbaj o swoje bakterie’.
Aktywność fizyczna to najlepszy wspomagacz odchudzania. Zwłaszcza aktywność w umiarkowanym tempie przez minimum 30 minut sprzyja spalaniu tkanki tłuszczowej. Mowa więc tutaj o ćwiczeniach typu cardio jak jazda na rowerze, pływanie, jogging. Świetnie sprawdza się także aktywność interwałowa, jednak nie jest to typ ćwiczeń dla początkujących.
Ważną zasadą zarówno, by chudnąć, jak też zachować dobre samopoczucie i uniknąć głodu, jest spożywanie posiłków w odpowiednich odstępach czasu. Śniadanie należy zjeść jak najszybciej po przebudzeniu. Powinno ono składać się z węglowodanów złożonych oraz białek. Może to być np. miska owsianki z mlekiem czy kanapka z pieczywa pełnoziarnistego z chudą wędliną i warzywami. Po 3-4 godzinach powinien pojawić się kolejny posiłek i tak, aż do ostatniego zjedzonego na około 3 godziny przed snem. W każdym z dań warto zamieścić warzywa. Można je również pogryzać między posiłkami, jeśli pojawi się uczucie głodu. Optymalna ilość posiłków w ciągu dnia to 4-5 rozłożonych według powyższych zasad. Dobrze jeśli udaje się jeść posiłki regularnie, jednak nie zawsze jest to możliwe. Wtedy należy odpowiednio wpasować je w plan dnia, starając się powyższe zasady uwzględnić. W przypadku pracy na zmiany często trzeba również pozamieniać kolejność dań. Pisaliśmy o tym w ‘Praca na zmiany i w nocy’.
Staraj się unikać smażenia, raczej wybieraj duszenie, gotowanie lub pieczenie w folii. Wybieraj wartościowe produkty o dużej gęstości odżywczej, czyli dużej zawartości składników odżywczych. Wyklucz dania gotowe i półprodukty, fixy, zagęszczacze, przyprawy z glutaminianem sodu oraz kostki rosołowe. Staraj się w każdym posiłku przemycić jak najwięcej warzyw. Często brakuje nam pomysłów jak wykorzystać je poza sałatkami czy zupami. Tutaj kilka propozycji na posiłki przekąskowe.
Owsianka z soczewicą, rodzynkami i jabłkiem
Składniki:
1 jabłko, 1 garść rodzynek, 1 garść soczewicy czerwonej, 3 garście płatków owsianych, cynamon, woda
Wykonanie:
Pieczone kulki brokułowo-kalafiorowe
Składniki:
2 garście różyczek kalafiora i brokułu, 1 jajko, ¼ szklanki bułki tartej, 2 łyżki drobno startego żółtego sera, zioła prowansalskie, sól, pieprz
Wykonanie:
Fasolowe kubeczki
Składniki:
1 puszka fasoli czerwonej, ½ szklanki mąki, 2 łyżki oliwy, sól, pieprz, kumin, ostra papryka
Wykonanie:
Zdjęcie pochodzi z flickr.com
Komentarze
Kamulka.kama
16 czerwca 2016, 11:27
To fasolowe coś muszę wypróbować
Matylda111
26 kwietnia 2016, 23:52
Przepis na kulki kalafiorowo-brokułowe przypomniał mi, że podobnie można robić kotleciki z kapusty, cukinii czy buraczków. Ale niestety lepiej smakują smażone a nie pieczone :(
gosienka008
17 kwietnia 2016, 09:48
odkad jestem na diecie staram sie prowadzic aktywny tryb zycia dodatkowo przyjmuje suplemnt be slim 3 ktory wspomaga przemiane materii
darcia55
15 kwietnia 2016, 19:08
Proste zasady ale czasem trudno je zastosować. Przepisy na pewno muszę wypróbować ;) Mi udało się już schudnąć 8 kg stosując dietę Sandruni i ćwicząc w domu
Kora1986
12 kwietnia 2016, 12:41
bardzo ciekawe przepisy - muszę koniecznie wypróbować!
Fellaa
11 kwietnia 2016, 14:13
jak zobaczyłam tą fotkę to mi się jeść zachciało... ;(
aska1277
10 kwietnia 2016, 14:51
Tak to jest,że po zimie każdy chce pozbyc się nadprogramowych kg...
joannnnna
10 kwietnia 2016, 13:15
Wszystko niby oczywiste i proste a jednak czasami bardzo trudne do przeniesienia w codzienne zycie. Pomysl z notatkami bardzo dobry bo pomaga na wykrycie bledow jakie popelniamy. Chciec to moc! Powodzenia wszystkim zycze w zmienianiu wlasnego zycia na lepsze!
wie58
10 kwietnia 2016, 01:21
Dobrze wiedzieć.