Autorem tekstu jest dietetyk Martyna Przybyłko
W polskich gospodarstwach domowych marnuje się ponad 2 miliony ton żywności rocznie. Plasuje nas to na piątym miejscu państw marnujących jedzenie w Unii Europejskiej. Jak w takim razie skutecznie przechowywać żywność, żeby zmienić ten trend?
Symbole a bezpieczeństwo
Przede wszystkim opakowania przeznaczone do kontaktu z żywnością, muszą posiadać atest. Oznaczone jest to za pomocą symbolu widelca i kieliszka na opakowaniu. Symbol „BPA FREE” oznacza, że dany produkt jest wolny od bisfenolu A. To ważna informacja, gdyż jest to związek organiczny, który może doprowadzić się do pojawiania się wielu chorób, a nawet wzrostu masy ciała. BPA już w niewielkiej ilości może przyczyniać się do przyspieszenia rozwoju zmian nowotworowych, wystąpienia cukrzycy typu 2, bezpłodności i chorób układu krążenia. Badania wykazują, że aż ponad 90% Europejczyków może mieć podwyższony poziom BPA w moczu.
Cząsteczki BPA przenikają do żywności i mają wpływ na aktywność komórek tłuszczowych, co przyczynia się do ich nadmiernego namnażania. Wysyłają też sygnał do organizmu o zwiększeniu poboru pokarmu - potwierdza dietetyk Justyna Piechocka.
Zamrażanie, podgrzewanie, zmywanie…
Na opakowaniach umieszcza się również symbole, które informują czy dany produkt można myć w zmywarce, podgrzewać w kuchence mikrofalowej lub piekarniku, a także do jakiej maksymalnej temperatury można go ogrzać. Możliwość zamrażania pojemnika określona jest symbolem śnieżynki. Wskazuje to na udogodnienia, które zapewnia dane opakowanie.
Plastik, szkło, metal, sylikon…
Opakowania na żywność wykonane są z różnych tworzyw. Bardzo praktyczne są pojemniki silikonowe, które są wytrzymałe, elastyczne, można je podgrzewać i zamrażać. Idealnie nadają się na drugie śniadanie do szkoły czy pracy. Pojemniki wykonane z plastiku są tańsze, choć tu należy zwracać szczególną uwagę na oznaczenia z jakiego tworzywa są wykonane. Opakowania metalowe mogą zmieniać smak potraw, z kolei szklane mogą się potłuc.
Można dostać na rynku opakowania plastikowe, których zaawansowana technologia gwarantuje długotrwałe przechowywanie żywności pozwalające na zachowanie świeżości – mówi konsultantka firmy Tupperware Katarzyna Lauer Borucka. W mojej ocenie świetnie nadają się one do przechowywania zarówno serów, wędlin, jak i produktów sypkich.
Folia aluminiowa dobra do wszystkiego?
Aluminium jest dobrym rozwiązaniem do krótkotrwałego przechowywania serów, wędlin, ryb lub mięs. Nie przepuszcza zapachów produktów. W folię aluminiową nie należy zawijać cytryn, pomidorów czy kiszonek, gdyż wydzielane przez te produkty kwasy wchodzą w reakcję z metalem, co psuje ich smak.
Lodówka wydłuża świeżość produktów?
Nie na wszystkie produkty niska temperatura z lodówki wpływa korzystnie. Niektóre warzywa i owoce lepiej przechowywać na zewnątrz, z dostępem powietrza, gdyż zimno niszczy ich barierę ochronną dla bakterii i grzybów. Należą do nich egzotyczne warzywa, rośliny strączkowe, cukinia, a także pomidory i ogórki, które oprócz właściwości ochronnych tracą również smak.
Co najczęściej wyrzucamy?
W naszych koszach często ląduje pieczywo. Trzymane w
foliowych siatkach zdecydowanie szybciej pleśnieje, z kolei w lodówce staje się
czerstwe. Najlepszym rozwiązaniem dla pieczywa jest trzymanie go w chlebaku,
gdzie ma częściowy dostęp do powietrza.
Wędliny to też często marnowany przez nas produkt. Najdłużej przechowywane mogą być w papierze woskowanym. Idealnie sprawdza się w kontakcie z produktami tłustymi nie przepuszczając zapachu.
Opakowania próżniowe
To zdecydowanie najlepsze rozwiązanie na wydłużenie przydatności do spożycia jedzenia. Wytworzenie próżni niedostępnej dla drobnoustrojów przedłuża trwałość żywności nawet pięciokrotnie. Worki oraz opakowania próżniowe nie zmieniają smaku, ani zapachu produktów. Można je zamrażać, są wielokrotnego użytku, jednak za tymi udogodnieniami idzie również cena. Są najdroższe ze wspomnianych wcześniej opakowań.
Ważne, by żywność przechowywana była w odpowiedni
sposób, dzięki temu ograniczymy jej marnowanie na tak szeroką skalę. Pojemniki
to nie tylko dobre rozwiązanie na trzymanie żywności w domu, ale również na
posiłek na wynos. Czytajmy symbole, by uniknąć niebezpiecznych substancji i
cieszmy się możliwością wielokrotnego wykorzystania opakowań na żywność.
Zdjęcie pochodzi z: I Love Egg via Foter.com / CC BY
Zdjęcie 1 z tekstu pochodzi z: https://www.flickr.com
Komentarze
wie58
19 sierpnia 2016, 22:37
Ludzkie jedzenie nie nadaje się dla psa (z wyjątkiem twarogu, jogurtu - mój pies jeszcze je orzechy włoskie, śliwki węgierki, maliny, banany).
Kamulka.kama
16 sierpnia 2016, 13:52
Musze sprawdzić wszystkie pojemniki :)
aska1277
16 sierpnia 2016, 11:50
Artykuł wart przeczytania