Spis treści:
Osiedlowe siłownie nazywane popularnie siłowniami pod chmurką stają się powoli nieodłącznym elementem nie tylko wielkomiejskich osiedli, ale również niewielkich miejscowości. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą za darmo poćwiczyć na świeżym powietrzu. Jednak, czy aby na pewno osiedlowe siłownie, to optymalny wybór dla każdego? Jak korzystać z siłowni publicznej? Czy osiedlowa siłownia jest bezpieczna? Czy ćwiczenia na siłowni na dworze coś dają? Czy można robić trening na siłowni publicznej na dworze?
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Treningi realizowane na osiedlowych siłowniach, jak praktycznie każda forma ćwiczeń fizycznych, posiadają nie tylko zalety, ale również wady. Warto o tym pamiętać zanim z hurraoptymizmem skorzysta się z tego rodzaju przyrządów treningowych. Podobnie jak w przypadku innych form aktywności fizycznej, tak i do ćwiczeń wykonywanych na osiedlowych siłowniach należy podchodzić nie tylko z pełnym zaangażowaniem i skupieniem, ale również z pewnego rodzaju dystansem.
W trosce o zdrowie
Każde działanie, które przyczynia się do zwiększenia popularności aktywności fizycznej, a także propaguje zdrowy tryb życia jest na wagę złota. Do takich działań z pewnością zaliczają się wszelkie inicjatywy związane z budową osiedlowych siłowni. Należy jednak mieć na uwadze to, że same dobre chęci i działanie w dobrej wierze nie wystarczą. Bardzo ważne jest również wsparcie i konsultacje ze specjalistami. Niestety nie zawsze ma to miejsce, co niekiedy widać w przypadku siłowni pod chmurką.
Tytuł tego akapitu jest nieco przesadzony, gdyż ze wszystkich siłowni pod chmurką, które odwiedziłem każda miała przy poszczególnych przyrządach mniej lub bardziej rozbudowany opis sposobu ich wykorzystania. Niestety w większości przypadków był on bardzo skromny i zawierał jedynie podstawowe informacje, wśród których najczęściej pojawiały się partie ciała, na które dane ćwiczenie oddziałuje, a także pobieżny sposób jego wykonywania. W przypadku zdecydowanej większości osiedlowych siłowni, które miałem okazję odwiedzić zabrakło mi wielu istotnych w realizowaniu poszczególnych ćwiczeń informacji. Jakich? Na przykład w przypadku ćwiczenia imitującego suwnicę (wypychanie/odpychanie się w siadzie) brakowało informacji o tym, iż nie należy prostować nóg do pełnego wyprostu w stawach kolanowych. Jest to niezwykle istotne w przypadku wykonywania tego ćwiczenia, gdyż może doprowadzić do groźnej kontuzji.
Dobór obciążenia
Cechą charakterystyczną osiedlowych siłowni jest to, że ćwiczenia wykonuje się najczęściej z obciążeniem własnego ciała. To dobre i bezpieczne rozwiązanie. Nie jest jednak ono pozbawione wad. Przede wszystkim takie rozwiązanie nie pozwala dostosować obciążenia pod indywidualne preferencje. Ponadto, wraz z postępem w procesie treningowym niemożliwe staje się zwiększenie intensywności (rozumianej jako wielkość pokonywanego oporu) wykonywanych ćwiczeń. Może to przyczynić się do zahamowania dalszych postępów.
Ćwiczysz, gdy natura pozwala
Umiejscowienie siłowni pod tytułową chmurką posiada zarówno wady, jak i zalety. Niewątpliwym atutem jest możliwość ćwiczenia na świeżym powietrzu. Niestety nie zawsze jest to możliwe. Co prawda podobno nie ma złej pogody na trening, jednak wykonywanie treningów na osiedlowej siłowni w czasie mrozu, czy też burzy nie jest najlepszym pomysłem. O ile w pierwszej sytuacji będzie odczuwało się pewien dyskomfort, o tyle w przypadku burzy jest to po prostu niebezpieczne. Planując swoje treningi na siłowni pod chmurką musimy mieć na uwadze to, że jestem uzależnienie od panujących warunków atmosferycznych.
Mimo pewnych wad osiedlowe siłownie posiadają wiele zalet. Przede wszystkim są one łatwo dostępne – korzystanie z nich jest darmowe i cały czas zwiększa się ich ilość. Pozwalają one na systematyczne wykonywanie treningów przy bardzo niskim nakładzie środków. Siłownie pod chmurką z pewnością nie zastąpią tradycyjnych siłowni, jednak stanowią pewnego rodzaju alternatywę dla osób, które nie mają dostępu do tego typu „przybytków”. Warto jednak pamiętać o tym, aby przed skorzystaniem z takiego obiektu zapoznać się z prawidłową techniką ruchów na poszczególnych przyrządach.
Korzystaliście kiedyś z osiedlowej siłowni? Jakie są Wasze opinie o miejskich siłowniach? Czy są potrzebne?
Komentarze
indehejnaa
13 września 2018, 11:00
U nas są juz praktycznie na każdym placu zabaw. Ogólnie fajna sprawa :)
mycha300
7 września 2018, 11:09
duzo zalezy od firmy, ktora produkuje takie konstrukcje mieszkam w sopocie i mam niedaleko siebie .juz sie ucieszylam,ale probowalam i okazalo sie ze nogi mam za krotkie.mam 163cm to nie jest az tak zle ale osoby starsze tez nie dadza rady.zeby pocwiczyc na takich musze jechac do gdyni. tak wiec silka swieci pustkami
Grubaska.Aneta
4 września 2018, 22:03
U mnie w małej gminie jest kilka takich siłowni. Niestety często wandale szybko umieją sobie z nimi dac radę :-/
PaniSowa
3 września 2018, 22:36
Ktoś powinnien sprawdzać sprzęt od czasu do czasu. Mam wrażenie, ze często jest „rozklekotany”....
aniloratka
3 września 2018, 10:52
ja bym to raczej okreslila mianem parku zabaw dla doroslych :) troche ruchu, ale wiadomo raczej dla ludzi co poza ogladaniem na wspolnej nic innego nie robia :)
wiecznamarzycielka
3 września 2018, 10:24
Poczas mojego ostatniego pobytu w pl bylam zachwycona iloscia takich silowni! Nawet moj Maz Sie do nich przekonal I zamierza postarac Sie o taka silownie przy swoim zakladzie pracy.