Trening kardio jest najlepszym "wspomagaczem” diety . Jego dużą zaletą jest możliwość wykonywania go na świeżym powietrzu. Niestety zimą, ze względu na niską temperaturę lub gorszą pogodę, często rezygnujemy z ćwiczeń na zewnątrz. A wystarczy się tylko dobrze do nich przygotować.
O wpływie treningu kardio na organizm i na spalanie tkanki tłuszczowej pisał już trener Damian Jefremienko w artykule „Pokonaj tłuszcz treningiem kardio”. Przypomnę więc tylko, że trening kardio opiera się na ćwiczeniach wytrzymałościowych, które oddziałują na układ krwionośny i oddechowy. Podczas ich wykonywania do organizmu dostarczana jest taka ilość tlenu, która pokrywa lub przekracza zapotrzebowanie na ten pierwiastek. W takich właśnie warunkach (czyli w warunkach tlenowych, aerobowych) następuje proces utleniania tłuszczów i spalanie tkanki tłuszczowej.
Oczywiście trening kardio można przeprowadzać w domu czy też w klubach sportowych (trenując np. na orbitreku, stepperze, rowerku, biorąc udział w zajęciach z aerobiku czy pływając). Taki trening możemy wykonywać niezależnie od pory roku. Wiosną czy latem chętnie jednak podejmujemy aktywność fizyczną na świeżym powietrzu, decydując się np. na bieganie, nordic walking czy jazdę na rowerze.
Kiedy pogoda zaczyna się pogarszać i robi się zimno, niechętnie ćwiczymy na dworze. Zazwyczaj boimy się tego, że podczas ćwiczeń spocimy się, a następnie zmarzniemy i w efekcie zachorujemy. Jednak odpowiednie przygotowanie się do treningu pozwoli nam uniknąć choroby.
Rozgrzewka
Każdy trening powinna poprzedzić rozgrzewka. W chłodne dni warto wykonać ją już w domu. Taką rozgrzewkę może stanowić bieg w miejscu i podskoki, bieg po schodach.
Ubiór
Zalecany jest ubiór na „cebulę”. W przypadku treningów jesienno-zimowych zalecana jest odzież lepszej jakości, wykonana z materiałów oddychających. Taka odzież będzie nie tylko przepuszczać powietrze, ale także odprowadzać wilgoć od skóry. Wykonując więc trening, pomimo pocenia się, nie będziemy mieć na sobie wilgotnych rzeczy, co uchroni przed przeziębieniem.
Warto pamiętać, że dużo ciepła ucieka przez odsłonięte części ciała, zwłaszcza przez głowę – niezbędna więc jest czapka. Dobrze też zaopatrzyć się w rękawiczki.
Nie mniejsze znaczenie mają skarpety czy buty. Powinny one chronić nie tylko przed zimnem, ale także powinny być wyposażone w system wentylacji, aby stopy nie były mokre od potu.
Metoda oddychania
Podczas treningów aerobowych zaleca się, aby powietrze wdychać nosem, a wydychać ustami. Bardzo często jednak wdech również odbywa się za pomocą ust, gdyż jest to najkrótsza droga do dostarczenia tlenu do aparatu oddechowego. Zimą taki błąd może kosztować nas zdrowie. Dlatego warto się skupić na poprawnym oddychaniu, zwłaszcza jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę z treningiem. Jeśli powietrze przechodzi przez nos, to zostaje ono ogrzane i oczyszczone – taką funkcję mają włoski porastające błonę śluzową nosa. Do płuc przedostaje się więc ciepłe powietrze, a nie tak jak w przypadku oddychania przez usta – zimne.
Napoje podczas treningu
Często podczas ćwiczeń sięgamy po wodę w celu uzupełnienia płynów. Zimą również należy to robić, jednak taka woda powinna być ciepła. Pamiętajmy, że jeśli weźmiemy wodę w zwykłej butelce, to szybko uzyska ona temperaturę otoczenia. Najlepsze więc będą termosy lub inne naczynia termiczne.
Ochrona przed wiatrem
Treningi warto przeprowadzać np. w parku lub w lesie, a nie na otwartej przestrzeni. Dzięki temu będziemy chociaż trochę chronieni przed wiatrem.
Zakończenie ćwiczeń
Na zakończenie treningu zawsze należy wykonać kilka ćwiczeń rozciągających. Pomogą one zmniejszyć napięcie mięśni i ryzyko przykurczy, a także zwiększą ukrwienie i szybkość regeneracji mięśni.
Jeśli ćwiczymy na świeżym powietrzu niezależnie od warunków atmosferycznych, to hartujemy organizm i wzmacniamy odporność. Ponadto lepiej dotleniamy organizm, co wpływa na usprawnienie pracy mózgu.
Spalamy także więcej kalorii – ponieważ wydatkowane są one nie tylko na sam ruch, ale także na procesy związane z termoregulacją, czyli na ogrzanie ciała.
Dlatego pomimo coraz niższych temperatur, zachęcam wszystkich do kontynuowania aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Jeśli zadbamy o dobre przygotowanie, to wyjdzie nam to tylko na zdrowie.
Zdjęcie główne pochodzi z: Photo credit: petervisser4u / Foter.com / CC BY
Komentarze
alensztajn
25 listopada 2015, 19:09
Oddychanie nosem to bzdura i mit już dawno obalony. Kiedy biegamy, nasz organizm potrzebuje dużo tlenu, oddychanie nosem nie dostarcza wystarczającej jego ilości. Co więcej, oddech jest przyspieszony więc wdychane powietrze i tak nie jest w stanie zostać tak szybko ogrzane. Od zawsze podczas biegania oddycham ustami i nic mi sie z tego powodu nie dzieje.
aska1277
24 listopada 2015, 15:37
Dokładnie zima Nas przeraża i rezygnujemy z ćwiczeń na świeżym powietrzu...
monka78
24 listopada 2015, 08:23
ja uwielbiam w takie pogody wyjść na kije.
am1980
24 listopada 2015, 07:00
a ja wczoraj biegała w śniegu i było pięknie