Jesteś nerwowa, spięta i cały czas przemęczona. Do tego przybyło ci ostatnio kilka zbędnych kilogramów. Zastanawiasz się więc czy nie przeprowadzić diety oczyszczającej. Nie wiesz jednak czy taki detoks jest bezpieczny? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.
Diety oczyszczające (diety detoks) są popularnymi strategiami dietetycznymi, których celem jest wydalenie toksyn z organizmu i uzyskanie lepszego samopoczucia. Są one chętnie stosowane np. po zimie (detoks wiosenny - pisała o nim Emilia Gnybek-Ciosek w artykule "Wiosenne odchudzanie. Pozbądź się balastu i toksyn po zimie"), po świętach, po imprezach, właśnie w celu oczyszczenia, a także w celu zgubienia kilku kilogramów.
Istnieje kilka rodzajów diet detoksykacyjnych, najpopularniejszy jest jednak detoks cytrynowy. Polega on na piciu przez 7-10 dni specjalnego napoju przygotowanego z soku z cytryny, organicznego syropu klonowego i syropu palmowego. Istnieje też wersja tego napoju z dodatkiem wody i pieprzu Cayenne. Taka mikstura ma usunąć z organizmu wszelkie toksyny i pomóc w utracie kilku kilogramów.
W jednej z wersji po 2 dniach picia takiego napoju do diety można wprowadzić owoc w ramach obiadu i warzywa w ramach kolacji, z kolei w innej wersji zaleca się wprowadzenie żywności dopiero po 7 dniach.
Naukowcy zainteresowali się tą dietą i po przebadaniu 84 kobiet wykazali, że może ona nie tylko zmniejszyć poziom tkanki tłuszczowej, ale także obniżyć oporność na insulinę i ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych (dla zainteresowanych - wyniki badania ukazały się w czasopiśmie Nutrition Research w maju 2015r).
Minusem takiej diety jest na pewno jej niska wartość energetyczna. Dieta ta chociaż jest krótka, to jej bardzo restrykcyjne założenia mogą przyczynić się np. do
Nierzadko też po jej zakończeniu utracone kilogramy powracają, efekt jo-jo jest więc kolejnym minusem.
Warto podkreślić, że naukowcy badali jedynie sam okres stosowania diety (dokładnie 11 dni – 7 dni z sokiem cytrynowym i 4 dni z włączaniem żywności) i nie odnosili się w badaniach do okresu po zakończeniu diety i do tego co wtedy dzieje się z organizmem.
Dieta ta może być stosowana jedynie przez osoby zdrowe i zawsze powinna być skonsultowana z lekarza. Absolutnie zakazana jest dla:
Odpowiedź brzmi tak, ale tylko w sytuacji gdy jest się całkowicie zdrowym i nie zalicza się do którejś z powyżej wymienionych grup. Ponadto rozpoczęcie takiej kuracji zawsze należy przedyskutować z lekarzem i poprzedzić badaniami (chociażby zwykłą morfologią, a także badaniem poziomu hormonów tarczycy).
Warto też swoją przygodę z dietami oczyszczającymi rozpocząć od krótszych kuracji, np. 1-dniowych. Wtedy zmniejszymy ryzyko wystąpienia negatywnych objawów (np. omdleń).
Do kuracji 1-dniowych zalicza się np. kuracja sokowa. Zaleca się w niej picie 6 soków w ciągu dnia, co 2-3 godziny. Ważne, aby warzywa i owoce na bazie których przygotowane zostaną soki pochodziły z upraw ekologicznych – w przeciwnym wypadku detoksykacja nie będzie miała sensu. Do poniższych soków można dodać wodę, można ją pić także pomiędzy sokami.
Przykładowe przepisy:
Dieta oczyszczająca zawsze niesie ze sobą ryzyko. W końcu jest to dieta o bardzo małej kaloryczności, uboga w białko, węglowodany złożone i tłuszcz. Nie powinna być stosowana przez długi czas. Powinna być przerwana jeśli wystąpią niepożądane objawy takie jak: drżenie rąk, kołatanie serca, bóle lub zawroty głowy, zaburzenia widzenia, itp. Ciągłe zmęczenie i gorsze samopoczucie w pierwszej kolejności powinny skłonić do wizyty u lekarza i do wykonania zaleconych przez niego badań i dopiero gdy okaże się, że wszystkie parametry są w normie, można zacząć rozważać zastosowanie diety oczyszczającej.
Zdjęcie główne pochodzi z: Photo credit: Damien Pollet via Foter.com / CC BY-SA
Komentarze
joannnnna
15 stycznia 2016, 18:51
temat potraktowano moim zdaniem bardzo powierzchownie... kazda dieta powinna byc skonsultowana z lekarzem... przede mna stoi detoks wiosenny - z premedytacja zaplanowany w kalendarzu...
GloriaBATKO
12 stycznia 2016, 13:32
TEGO TYPU SOCZKI SĄ ZAWSZE PROZDROWOTNE / WSKAZANE: PIJĘ! ♥♥♥♥♥
Iwko86
11 stycznia 2016, 08:40
Strasznie słaby ten artykuł.. Po łebkach opisane dwie diety oczyszczające... a co np. z dietą dr Dąbrowskiej? Jest oczywiście jeszcze kilka innych diet.. Słaaaabo!
Eli1605
8 stycznia 2016, 12:06
To się po prostu nie da wypić. Zostaję przy normalnym jedzeniu.
aska1277
6 stycznia 2016, 11:29
Hmm nie wiem czy bym zrobiła taki detoks..
Czakii
5 stycznia 2016, 14:27
Nie wiem jak można pić takie soki
flisowna
4 stycznia 2016, 20:54
Ciekawe i dobra podpowiedź na dobre soki :-)
zytazgrzyta
4 stycznia 2016, 12:30
'Jabłko, ananas, mięta' - pycha! :)
Adriana82
4 stycznia 2016, 11:59
Osobiście, jestem zdania, że tego typu diety mają działanie detoksykacyjne głównie na mózg. Myślę sobie "oczyszczanie", czuję się lepiej, bo robię coś ze sobą i to detoksykacyjnego! Poważna sprawa...Oczyszczają się wtedy jelita, bo przy dużej ilości płynów praktycznie się nie je, ewentualnie produkty zawierające sporą ilość błonnika. Ot, prysznic i szczotka. Faktem natomiast jest, że detoksykacją organizmu obarczona jest wątroba i przy sprawnie działającym organie te diety są raczej kosmetyką. Zupełnie inaczej może być w przypadku porządnie przeprowadzonych głodówek oczyszczających, które tak naprawdę poza tygodniem, czy dwoma głodówki, składają się również z długiego okresu przygotowawczego oraz wyjścia z niej i powrotu do unormowanej diety.
am1980
4 stycznia 2016, 09:55
mam zamiar przeprowadzić taki detoks
wie58
4 stycznia 2016, 01:25
Ciekawy artykuł.